TCMB FAİZLERİ İNDİRDİ

Merkez Bankası Faizleri Neden İndirdi?

Merkez bankası tarafından açıklanan karar metninde ana konu olarak büyümeye odaklanırken faiz indiriminin sebebinin büyümeyi desteklemek olduğu bildirildi.

Bir çok ülkenin yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz artırımına gittiği, büyümeyi durdurarak, parasal sıkılaşmaya giderek ayağını yorganına göre uzattığı bir  dönemde TCMB tam tersi politika izleyerek parasal genişlemeye ve faiz indirimine gitmeye devam ediyor.

image 2

Merkez Bankası Bir Çok Ülke Enflasyonla Mücadele Ederken Neden Sadece Büyümeyi Hedefliyor?

Bunun tek cevabı hükümetin böyle istiyor olması. 79,6% gibi rekor seviyede bir enflasyona sahip olunmasına rağmen bunu bastırmak yerine enflasyonu daha da körükleyecek olan faiz indirimine gidilmesi, piyasada TL’yi daha da bollaştırmak türk lirasının daha da değer kaybına yol açıyor. Zaten uygulanan kur korumalı mevduat sistemi ile TCMB, Hazine’ye mütemadiyen destek sağlıyor ve para basıyor. Bunu para arz göstergesinden görebiliyoruz. Hazine sadece KKM sistemi için 69 Milyar TL para ödemek zorunda kaldı ve bunuda tabiki de para basarak gerçekleştirdi. Yılın başında yeni ekonomi modelinin liralaşma stratejisi adı altında destekleneceği söylenmişti. Adım adım da bu destek sağlanmaya devam ediyor.

Büyümeyi desteklemenin en büyük sebebi ekonomi çarklarının hız kesmeden dönmesinin istenmesi. Bu süreçte esnafın, iş dünyasının, büyükten küçüğe tüm işletmelerin çalışması, çarkların dönmesi isteniyor. Bunun için de tüm imkanlar seferber ediliyor. Çünkü yakında seçim var.

Peki Bu Sistem Fayda Sağlar Mı?

İnsanları  yoksulluğa iten enflasyon karşısında ülke ekonomisi %5-%10 büyüse ne işe yarar? O büyüme genele yayılmadıktan, alım gücü artmadıktan ve sadece belli kesim daha zenginleştikten sonra gerçekten adı ‘büyüme’ olabilitesi yok.Şimdi bu faiz kararı sonrası enflasyon daha da artacak, Türk  lirası daha da değer kaybedecek.

İktisadi kuralların ve piyasa dinamiklerinin çiğnemesi, enflasyon ve faiz arasındaki dengeyi ters okumakta ısrar edilmesi ve bu uygulanan sistemin işe yaradığına dair bir somut gösterge olmamasına ısrar edilmesi sadece zenginle fakir arasındaki farkın daha da artacağını bize gösterecek.

image 3

Dolar Kuru Nereye Gider?

Bugün karar sonrası döviz kuru 18,15’e yükseldi, zaten tarihi zirve 18,36. %70 olan enflasyonun ise kur etkisiyle Ekim gibi %90’a yaklaşması çok olası görülüyor. Ek olarak ABD merkez bankası FED’in ard arda güçlü faiz artırımlarına gittiği bir dönemde dolar’ın küresel piyasalarda güçlenmesi zaten kur’u olumsuz etkilerken, TCMB tarafında da faiz indirimi yapılmasıyla usdtry paritesinde sert yükselişlerin önü açılmış oldu. Kısa vadede 18,52 ve 19,50 seviyelerini beklerken yıl sonuna kadar ise 22 seviyesini bekliyor olacağız. Yapılabilecek herhangi bir müdehalenin çözüm olmayacağı sadece yatırımcılara alım fırsatı olabileceğide net bir gerçek olarak öne çıkmaktadır.

image 1 1

Yorum (Yok)

Yorum yaz