SegWit nedir?

SegWit (SegregatedWitness’ın kısaltması), verilerin depolanma şeklini değiştiren bir protokol yükseltmesidir.Geliştirici PieterWiulle , fikri ilk olarak Aralık 2015’teki Ölçeklendirme Bitcoin konferansında sundu.

Birçoğu, bitcoin’in ölçeklendirme problemine uzun zamandır beklenen bir çözüm olarak selamladı. Ana protokoldeki maksimum blok boyutu 1 MB’dir ve bu, bitcoin’in işleyebileceği işlem sayısını saniyede yaklaşık 7 ile sınırlar. Bu, bitcoin’in potansiyel büyümesini sınırlayacak ve kullanılabilir, yüksek hacimli bir ödeme sistemi olmasını engelleyecekti.

Yükseltme, bitcoin bloklarında daha fazla sayıda işlemi mümkün kılarken, SegWit’in ilk amacı, bitcoin kodundaki işlem esnekliği adı verilen bir hatayı düzeltmekti. Bu kusur, herkesin işlem kimliğini (ve sonraki karmayı) değiştiren ancak içeriği değiştirmeyen küçük ayrıntıları değiştirmesine izin verdi. Bitcoin için kritik bir sorun olmasa da, ikinci katman protokolleri ve akıllı sözleşmeler gibi daha karmaşık özelliklerin gelişmesini engelledi.

SegWit, imza bilgilerini (aksi takdirde “tanık” bilgisi olarak bilinir) kaldırarak ve bunu temel işlem bloğunun dışında depolayarak sabit işlem esnekliğini sağladı. Bununla, imzalar ve komut dosyaları işlem kimliğini etkilemeden değiştirilebilir.

İşlem Hafifliği

Çok daha fazla önem kazanan bir yan fayda, imza bilgileri olmadan işlemlerin çok daha hafif olmasıdır. Bu, bir bloğa daha fazlasının sığabileceği ve bitcoin’in blok boyutunu değiştirmeden daha büyük bir verimi işleyebileceği anlamına gelir.

SegWit, “blok ağırlığı” adı verilen yeni bir konsept tanıttı. Bu, imza verisi olan ve olmayan blok boyutunun bir mashup’udur ve 4MB ile sınırlandırılırken, temel işlemler için blok boyutu limiti 1MB’de kalmaktadır. Bu, SegWit yükseltmesinin önceki protokolle uyumlu olduğu ve hard fork ihtiyacını ortadan kaldırdığı anlamına gelir.

Dolayısıyla SegWit, blok boyutu sınırını artırmaz, ancak 1MB’lık bloklar içinde daha fazla sayıda işlemi etkinleştirir. 4MB kapak, teknik olarak 1MB temel işlem bloğunun bir parçasını oluşturmayan ayrılmış tanık verilerini içerir.

Üstte inşa etmek

SegWit’in mümkün kıldığı bir diğer büyük adım, yıldırım ağı gibi ikinci katman protokollerinin geliştirilmesini desteklemesidir. Şekillendirilebilirlik düzeltmesi, onaylanmamış işlemlere dayanan herhangi bir özelliği daha az riskli ve tasarlaması daha kolay hale getirdi.

Yıldırım ağı, zincir dışı sık, küçük işlemleri alarak, yalnızca kullanıcılar hazır olduğunda bitcoin blok zincirine yerleşerek bitcoin’in işlem kapasitesini daha da artıracak.

SegWit aktivasyonu ayrıca MAST (daha karmaşık bitcoin akıllı sözleşmelerine olanak tanıyan), Schnorr imzaları (başka bir işlem kapasitesi artışı sağlar) ve TumbleBit (anonim bir üst katman ağı) gibi diğer özellikler üzerindeki geliştirme çalışmalarını artırdı.

Herkes Mutlu Değil

Bitcoin topluluğundaki herkes, SegWit’inbitcoin’in beklediği çözüm olduğunu kabul etmiyor. Bazıları bunun “tenekeyi yoldan aşağıya tekmeleme” durumu ve en iyi ihtimalle geçici bir düzeltme olduğuna inanıyor.

SegWit’e direnç, yeni bir işlem yapısına dayanmak yerine daha büyük bir blok boyutu sınırı uygulamayı seçen bitcoin ağının bir çatalı olan BitcoinCash’in geliştirilmesinin arkasındaki faktörlerden biriydi.

Neredeyiz?

Bariz avantajlara rağmen, yükseltmenin kullanıma sunulması yavaş ilerliyor. Piksel zamanında, işlemlerin%14’ü yeni formatı kullanıyordu.

Bunun ana nedeni, birçok cüzdanın henüz SegWit desteği eklememiş olmasıdır. Trezor, Ledger, Electrum ve Kraken gibi bazı büyük isimler bunu zaten yaptı. Coinbase – işlem sayısı bakımından en büyük cüzdan sağlayıcısı – üzerinde çalışıyor ve yükseltmeyi 2018’in başlarında güncellemeyi uyguladı. Ve Bitcoin’in en popüler tam düğüm uygulaması olan BitcoinCore’a eklenen cüzdanın SegWit’i piyasaya sürmesi bekleniyor.

Ana bitcoin kodunun SegWit dostu ayarlamalar yapması ile bu, hem kullanım hem de ek işlevsellik deneylerinde bir artışa yol açabilir. BitcoinCore, SegWitentegrasyonu üzerinde çalışan işletmelerin ve projelerin web sitesinde bir liste tutuyor – piksel zamanında, 19 uygulama dağıtıldı ve 90’ı kullanıma hazır. Daha fazla cüzdan yükseltmeyi benimsedikçe, SegWit yapısını kullanan işlemlerin yüzdesi artacak ve bloklar daha fazla sayıda işlem içerdiğinden bitcoin ücretleri düşecektir. Ayrıca, yıldırım ve benzer ikinci katman protokollerinin geliştirilmesi, bitcoin’in kapsamını ve potansiyelini artırarak daha fazla destek almalıdır. Bunun bir gecede olması pek olası değil – ancak değişiklik önemli ve ileriye dönük büyük bir adımı temsil ediyor.

Yorum (Yok)

Yorum yaz