Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bilmiyor olsak da, ne yaptığını biliyoruz. Nakamoto, Kasım 2008’de Kriptografi Posta Listesi aracılığıyla bir makale yayınlayan Bitcoin protokolünün mucidiydi.

Nakamoto daha sonra 2009 yılında Bitcoin yazılım istemcisinin ilk sürümünü yayınladı ve sonunda topluluktan 2010’un sonuna doğru kaybolmaya başlayana kadar e-posta listeleri aracılığıyla projeye başkalarıyla birlikte katıldı.

Nakamoto, açık kaynak ekibindeki insanlarla çalıştı, ancak kendisi hakkında kişisel hiçbir şey açıklamamaya özen gösterdi ve ondan en son haber, “başka şeylere geçtiğini” söylediği 2011 baharındaydı.

Satoshi Nakamoto Japon muydu?

“Satoshi”, “net düşünme, çabuk zekalı; bilge. “Naka”, “orta, içeriden veya ilişki” anlamına gelebilir. “Moto”, “başlangıç” veya “temel” anlamına gelebilir.

Bunların hepsi, akıllı bir algoritma tasarlayarak bir hareket kuran kişi için geçerli olacaktır. Elbette sorun, her kelimenin birden fazla olası anlamı olmasıdır.

Nakamoto’nun Japon olup olmadığını kesin olarak bilemeyiz. Aslında, onun aslında bir “erkek” olduğunu varsaymak zordur. “Satoshi Nakamoto” nun takma ad olabileceği gerçeğini göz önünde bulundurarak, “o” bir “kadın” veya hatta “birçok kişi” olabilir.

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu bilen var mı?

Hayır, ancak insanların tahmin ederken kullandıkları dedektiflik teknikleri bazen cevaptan daha ilgi çekicidir. New York’lu Joshua Davis, Satoshi Nakamoto’nun Dublin Trinity College’da yüksek lisans kriptografi öğrencisi olan Michael Clear olduğuna inanıyordu .

Bu sonuca, Nakamoto’nun çevrimiçi yazılarının 80.000 kelimesini analiz ederek ve dilbilimsel ipuçlarını arayarak ulaştı. Ayrıca Finlandiyalı ekonomik sosyolog ve eski oyun geliştiricisi Vili Lehdonvirta’dan da şüpheleniyordu.

Her ikisi de bitcoin’in mucidi olduklarını reddetti. Michael Clear, 2013 Web Zirvesi’nde Satoshi olduğunu açıkça reddetti.

Fast Company’den Adam Penenberg, Nakamoto’nun aslında üç kişi olabileceğini öne sürerek bu iddiaya itiraz etti: Neal King, Vladimir Oksman ve Charles Bry. Bunu, başka bir yerde kullanılıp kullanılmadığını görmek için Nakamoto’nun bitcoin kâğıdındaki benzersiz ifadeleri Google’a yazarak anladı.

Bunlardan biri, “hesaplama açısından tersine çevirmek pratik değil”, şifreleme anahtarlarını güncellemek ve dağıtmak için bu üç kişi tarafından yapılan bir patent başvurusunda ortaya çıktı. İlk olarak Satoshi tarafından makaleyi yayınlamak için kullanılan bitcoin.org alan adı, patent başvurusu yapıldıktan üç gün sonra kaydedilmişti.

Finlandiya’da tescil edildi ve patent yazarlarından biri, alan adı tescil edilmeden altı ay önce oraya gitmişti. Hepsi inkar ediyor.

Her halükarda, bitcoin.org 18 Ağustos 2008’de kaydedildiğinde, tescil ettiren aslında bir Japon anonim kayıt hizmeti kullandı ve bunu bir Japon ISS kullanarak barındırdı. Sitenin kaydı yalnızca 18 Mayıs 2011’de Finlandiya’ya devredildi ve bu da Finlandiya teorisini biraz zayıflattı.

Diğerleri, Nakamoto’nun Finlandiya’da yaşayan ve başından beri Bitcoin ile ilgilenen ve kullanıcı arayüzünü geliştiren bir geliştirici olan Martii Malmi olduğunu düşünüyor .

Bir başka olasılık değişimi Bitcoin sorunlu oluşturulan Jed McCaleb, Japon kültürü ve Japonya ikamet bir aşığı olduğu Mt. Gox ve merkezi olmayan ödeme sistemleri Ripple ve daha sonra Stellar kurdu .

Başka bir teoriye göre bilgisayar uzmanları Donal O’Mahony ve Michael Peirce onlar bir kağıda dayalı, Satoshi olduğunu göstermektedir yazmış bir dayalı Hitesh Tewari birlikte dijital ödemeler konusunda birlikte yayınladığı kitapta . O’Mahony ve Tewari, Michael Clear’ın öğrenci olduğu Trinity College’da da okudu.

Weizmann Enstitüsü’nden İsrailli bilim adamları Dorit Ron ve Adi Shamir , FBI tarafından Ekim 2013’te kapatılan karaborsa web sitesi Silk Road ile Satoshi arasında bir bağlantı olduğunu öne süren bir makalede öne sürülen iddiaları geri çekti . Bir adres arasında bir bağlantı önermişlerdi. Satoshi’ye ve siteye ait olduğu iddia ediliyor. Güvenlik araştırmacısı Dustin D. Trammell adrese sahipti ve onun Satoshi olduğunu iddia etti.

Mayıs 2013’te internet öncüsü Ted Nelson ringe bir şapka daha attı: Japon matematikçi Profesör Shinichi Mochizuki, kanıtların en iyi ihtimalle ikinci dereceden olduğunu kabul etmesine rağmen.

Şubat 2014’te Newsweek’ten Leah McGrath Goodman  , gerçek Satoshi Nakamoto’nun izini sürdüğünü iddia etti. Dorian S. Nakamoto o zamandan beri bitcoin hakkında bir şey bildiğini reddetti, sonunda bir avukat tuttu ve bu konuda resmi bir açıklama yaptı .

Hal Finney , Michael Weber , Wei Dai ve diğer birçok geliştirici, medya raporlarında ve çevrimiçi tartışmalarda periyodik olarak potansiyel Satoshiler olarak adlandırılanlar arasındaydı. Aston Üniversitesi’nden bir grup adli dilbilim uzmanı , Bitcoin White Paper’ın analizine dayanarak, bitcoin’in gerçek yaratıcısının Nick Szabo olduğuna inanıyor.

Bir komedyen ve yazar olan Dominic Frisby , BitGold’un yaratıcısı Szabo’nun ” Bitcoin: The Future of Money ” adlı kitabında Satoshi olmaya en olası aday olduğunu öne sürüyor. Ayrıntılı analizi, Satoshi’nin C ++  daki teknik beceri düzeyini ve hatta Satoshi’nin olası doğum gününü değerlendiren yazılarının dilbilimini içeriyordu.

Nathaniel Popper’ın Mayıs 2015’te yayımlanan ” Digitial Gold ” adlı kitabında Popper, nadir bir karşılaşmada Szabo’nun Satoshi olduğunu bir kez daha reddettiğini ortaya koyuyor.

Ardından Aralık 2015’in başlarında , Wired ve Gizmodo’nun raporları, geçici olarak Nakamoto’yu Avustralyalı girişimci Craig S Wright olarak tanımladığını iddia etti. WIRED  , Wright’ın bitcoin’in yaratılmasındaki rolüne işaret eden e-postalar, transkriptler ve diğer belgelerin önbelleğini sağlayan “Wright’a yakın anonim bir kaynağı” gösterdi. Gizmodo Wright’ın iş e-posta hesabını hacklediğini iddia eden birinden alınan belgelerin önbelleğini ve ona yakın kişilerle röportaj yapma çabalarını gösterdi. Nakamoto olduğu tahmin edilen diğer çoğu kişi Bitcoin’in mucidi olmadıkları konusunda ısrar ederken, Wright, Nakamoto olduğunu iddia eden istisnadır. Bununla birlikte, birçok kişi şimdiye kadar sunulan kanıtların bu iddiayı doğrulamak için yetersiz olduğuna inanıyor ve hatta bazıları ilk bağlantıyı sağlayan raporların Wright tarafından ayrıntılı bir aldatmacayla yanlış yönlendirildiğini düşünüyor.

Peki, Satoshi Nakamoto hakkında ne biliyoruz?

Bitcoin’in geliştirilmesinde erken bir aşamada kendisiyle ilgilenen insanlarla yapılan röportajlara dayanarak bildiğimiz bir şey, sistemi çok kapsamlı bir şekilde düşündüğüdür.

Çekirdek geliştirici Jeff Garzik’e göre kodlaması geleneksel değildi, çünkü klasik bir yazılım mühendisinden bekleyeceğiniz aynı titiz testleri uygulamadı.

Satoshi Nakamoto ne kadar zengin?

Bitcoin ve kriptografi konusunda bir otorite olan Sergio Lerner tarafından yapılan bir analiz, Nakamoto’nun bitcoin ağındaki ilk blokların çoğunu çıkardığını ve yaklaşık 1 milyon harcanmamış bitcoin’den oluşan bir servet biriktirdiğini gösteriyor. Bu istif 23 Kasım 2020 itibariyle 18,4 milyar ABD doları değerinde olacak.

Satoshi Nakamoto şu anda ne yapıyor?

Nakamoto’nun neyin peşinde olduğunu kimse bilmiyor, ancak 23 Nisan 2011 tarihli bir yazılım geliştiricisine gönderdiği son e-postalardan biri, “Başka şeylere geçtim. Gavin ve herkesle emin ellerde. “

Satoshi Nakamoto hükümet için mi çalıştı?

Elbette söylentiler var. İnsanlar onun adını “merkezi zeka” olarak yorumladılar, ancak insanlar görmek istedikleri her şeyi görecekler. Komplo teorilerinin doğası budur. Açıkça sorulması gereken soru, neden üç harfli ajanslardan birinin daha sonra anonim bir ticaret mekanizması olarak kullanılacak bir kripto para birimi oluşturmakla ilgileneceği ve senatörlerin ve FBI’ın potansiyel terörizm ve diğer suç girişimleri konusunda ellerini sıkmasına neden olacağı olacaktır. Komplo teorisyenlerinin de bu konuda görüşleri olduğuna şüphe yok.

Yorum (Yok)

Yorum yaz