Neden Blockchain Kullanmalı?

Buluşun sonuçları anlaşıldıkça, blockchain teknolojisi etrafında belirli bir heyecan ortaya çıktı.

Bu, belki de üst düzey kullanım durumlarını hayal etmenin çok kolay olduğu içindir. Ancak, teknoloji yakından incelendi: Son birkaç yılda blok zincir teknolojisini araştırmak için milyonlarca dolar harcandı ve blok zincir teknolojisinin çeşitli senaryolarda uygun olup olmadığına dair çok sayıda test yapıldı.

Blockchain teknolojisi, birçok merkezi yöneticiye olan ihtiyacı ortadan kaldıran dijital dünyada kimlik doğrulama ve yetkilendirme için yeni araçlar sunar.

Blockchain teknolojisi, birçok merkezi yöneticiye olan ihtiyacı ortadan kaldıran dijital dünyada kimlik doğrulama ve yetkilendirme için yeni araçlar sunar. Sonuç olarak, yeni dijital ilişkilerin oluşturulmasını sağlar.

Yeni dijital ilişkileri resmileştirerek ve güvence altına alarak, blockchain devrimi, işlem ve değer etkileşimleri için bir internet katmanının omurgasını yaratması beklenmektedir.

Ancak, internete yeni bir işlem katmanının dijital omurgasını oluşturmakla ilgili tüm konuşmalarla birlikte, bazen blok zincirleri, özel kriptografik anahtarlar ve kripto para birimleri doğru yol değildir.

Birçok grup, bir kişinin veya varlığın bir blok zinciri veya ana kopya, istemci-sunucu veritabanı arasında karar vermesine yardımcı olmak için akış şemaları oluşturmuştur. Aşağıdaki faktörler, daha önce yapılanların çoğunun damıtılmasıdır:

Veriler, denetlenebilir bir geçmişe sahip mi?

Fiziksel mühürlerin veya görünümlerin karmaşıklığı nedeniyle kağıdın taklit edilmesi zor olabilir. Bir şeyi taşa kazımak gibi, kağıt belgelerin de belirli bir kalıcılığı vardır.

Ancak, veriler sürekli akış halindeyse, düzenli ve sık gerçekleşen işlemlerden kaynaklanıyorsa, bir ortam olarak kağıt, kayıt sistemini tutamayabilir. Manuel veri girişinin de insan sınırlamaları vardır.

Dolayısıyla, veriler ve bunların geçmişi, kurulmasına yardımcı oldukları dijital ilişkiler için önemliyse, blok zincirleri, birçok tarafın da birçok saklama görevlisi tarafından tutulan bir kayıt sistemine yeni girişler yazmasını sağlayarak esnek bir kapasite sunar.

Veriler merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmeli mi yoksa kontrol edilebilir mi?

Bazı kimlik doğrulama ve yetkilendirmelerden üçüncü bir tarafın sorumlu olmasının birçok nedeni vardır. Üçüncü taraf kontrolünün tamamen uygun ve arzu edildiği zamanlar vardır. Verilerin gizliliği en önemli husussa, verileri bir ağa bile bağlamadan güvenceye almanın yolları vardır.

Ancak dijital kimliğin güvenliği için hesaplar ve girişler içeren mevcut BT altyapısı yeterli değilse, sorun blockchain teknolojisi ile çözülebilir.

Özel anahtar şifrelemesi, merkezi sistemler ve dijital ilişkiler kurmak için kullanılan ayrıntılı hesaplar gerektirmeyen push işlemlerini mümkün kılar. Bu veritabanı, hafif finansal işlemleri güvence altına almak için milyonlarca dolar gerektiriyorsa, çözümün blok zincirleri olma ihtimali vardır.

En önemli husus işlemin hızı mı?

Yüksek performans, milisaniye işlemleri gerekliyse, geleneksel model bir merkezi sisteme bağlı kalmak en iyisidir. Veri tabanları olarak blok zincirleri yavaştır ve verileri depolamanın bir maliyeti vardır. Kısacası, blok zincirlerinin tüm sınırlarını ve olanaklarını hala bilmiyor olsak da, en azından, incelemeden geçen kullanım durumlarının, bir kayıt sisteminin parçası olarak dijital ilişkileri yönetmek ve güvence altına almakla ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum (Yok)

Yorum yaz