Merkezi Olmayan Uygulama Nedir?

Merkezi olmayan uygulamalar (“dapps” olarak da bilinir), tipik tüketici uygulamaları tarafından sunulanlara benzer hizmetler sağlar, ancak verileri yönetmek için merkezi aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak kullanıcılara verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için blok zinciri teknolojisini kullanırlar ve böylece hizmetlerini yaparlar.

Dijital uygulamalar günümüz dünyasında her yerde bulunur. Tüketiciler e-posta göndermek, park yeri için ödeme yapmak, tarih bulmak ve sayısız başka kullanım durumu için uygulamaları kullanır. Geleneksel kontrol ve sahiplik modellerinde, tüketiciler genellikle kişisel verileri hizmeti sağlayan şirkete verirler. Merkezi olmayan bir uygulamayla, kullanıcılar teorik olarak mali durumları ve kişisel verileri üzerinde daha fazla kontrole sahip olurlar çünkü bilgileri saklamak ve güvence altına almak için başkalarına güvenmek zorunda kalmazlar. Ancak, bazı uzmanlar bunun pratikte işe yarayacağından şüpheleniyor. 

Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimini destekleyen platform olan Ethereum’un kurucularının ana hedeflerinden biri, bu tür uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştırmaktır. Bu hedefe ulaşmaya çalışırken birçok zorluk var.

Birçoğunun kullanımı yavaş ve zordur, ancak uzun vadede merkezi olmayan uygulamaların potansiyelinin tadına bakarlar. Geliştiriciler, 1 Aralık 2020’de resmi olarak piyasaya sürülmeye başlayan ve uzun zamandır beklenen bir yükseltme olan Ethereum 2.0’ın önümüzdeki yıllarda bu sorunları hafifleteceğini umuyor. 

Bir dapp nasıl çalışır?

Ethereum üzerine inşa edilen Dapp’ler, kullanıcıları doğrudan bağlamak için kaputun altındaki blockchain teknolojisini kullanır. Blok zincirler, her kullanıcının kayıtların bir kopyasına sahip olduğu dağıtılmış bir sistemi birbirine bağlamanın bir yoludur. Kaputun altındaki blok zincirleri ile kullanıcıların üçüncü bir şahıstan geçmesi gerekmez, yani verilerinin kontrolünü başkasına bırakmak zorunda kalmazlar.

Doğası gereği, merkezi varlıklar ağlarına giren ve çıkan verilerin gücüne sahiptir. Örneğin, finansal kuruluşlar işlemlerin gönderilmesini durdurabilir ve Twitter kendi platformundan tweetleri silebilir. Dapps, kullanıcıları kontrolü geri verir ve bu tür eylemleri imkansız değilse de zorlaştırır.

Nispeten yeni bir kavram olduğu için bir dapp’ın üzerinde anlaşılan bir tanımı yoktur. Ancak bir dapp’ın temel özellikleri şunları içerir:

Açık kaynak: Kod, herkesin bakması, kopyalaması ve denetlemesi için herkese açıktır.

Merkezi olmayan: Dapps’ın sorumlu kimsesi yoktur, bu nedenle hiçbir merkezi otorite, kullanıcıların uygulamada istediklerini yapmasını engelleyemez.

Blok zincirleri: Merkezi bir varlık yoksa uygulamayı bir arada tutan nedir? Dapps, merkezi bir varlık yerine koordine etmek için temel bir blok zinciri (Ethereum gibi) kullanır.

Akıllı sözleşmeler: Merkezi olmayan uygulamalar, belirli kuralları otomatik olarak yürüten Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanır.

Global: Amaç, dünyadaki herkesin bu dapp’leri yayınlayabilmesi veya kullanabilmesidir.

Dapp’ler ne için kullanılır?

Finansal uygulamalar: Bunlar paranın dahil olduğu uygulamalardır. 

Yarı finansal uygulamalar: Para içeren, ancak aynı zamanda Ethereum blok zincirinin dışından gelen veriler gibi başka bir parça gerektiren merkezi olmayan uygulamalar. 

Diğer uygulamalar: Çevrimiçi oylama ve depolama uygulamaları da dahil olmak üzere diğer tüm merkezi olmayan uygulama geliştiricileri oluşturmak istiyor.

Finansal Uygulamalar

Finansal uygulamalar, popüler olarak “merkezi olmayan finans” ın kısaltması olan DeFi uygulamaları olarak bilinir.

Buradaki fikir, borç verme, vasiyetname ve sigorta gibi daha karmaşık finansal uygulamaları iyileştirmek için blok zincirleri (özellikle Ethereum) ve kripto para birimi fiyatlarını dengelemeyi amaçlayan alternatif paralar olan sabit paraları kullanmaktır.

Yarı finansal uygulamalar

İkinci tür uygulama benzerdir, ancak Buterin’in Ethereum teknik incelemesine koyduğu gibi parayı “parasal olmayan ağır bir tarafla” karıştırır.

Buterin, Ethereum geliştiricilerinin, yalnızca birisi bir görevi tamamladığında açılabilecek ödüller olan “ödüller” ayarlaması örneğini veriyor. Batı filmlerinde, bir kişiyi veya suçluyu yakalayabilen kanun kaçaklarına ödül dağıtılır. Ancak bu durumda, zor bir hesaplama problemini çözmek gibi çok daha az tehlikeli görevler için ödüllendirilirler. 

Buradaki sihir, akıllı sözleşmenin (teoride) ödül avcısının çalışan bir çözüm sağlayıp sağlamadığını söyleyebilmesidir, ancak bu koşul karşılanırsa fonları dağıtır.

Başka bir örnek, dış hava durumu beslemesine bağlı olan bir mahsul sigortası uygulamasıdır. Bir çiftçinin, bir kuraklık mahsulünü yok etmesi durumunda otomatik olarak ödeme yapan bir türev satın aldığını varsayalım.

Bu akıllı sözleşmeler, geçen sezon kaç inç yağmur yağdığı gibi dış dünya hakkında güncel bilgileri aktaran sözde ” oracle’lara ” dayanıyor.

Bununla birlikte, en büyük uyarı, birçok geliştiricinin şüpheci oracle’ların merkezi olmayan bir şekilde kullanılabileceğidir. Kullanıcılar, veri akışının doğru verileri sağladığına ve verileri kendi mali çıkarları için oyun oynamadığına güvenmelidir.

Diğer uygulamalar: DAO’lar ve ötesi

Ethereum esnek bir platformdur, bu nedenle geliştiriciler, olağan finansal sınıflandırmalara uymayan diğer fikirleri hayal etmektedir.

Bir örnek, bu yaklaşımı sansüre dirençli, merkezi olmayan bir sosyal ağ oluşturmak için kullanmaktır. Twitter gibi ana akım sosyal uygulamaların çoğu, bazı gönderileri sansürlüyor ve bazı eleştirmenler, bu sosyal uygulamaların hangi içeriğin sansürlendiği veya “alt sıraya konulduğu” konusunda tutarsız standartlar uyguladığını savunuyor.

Dolayısıyla, Peepeth gibi merkezi olmayan bir uygulamayla, blok zincirine bir mesaj yayınladığınızda, bu, platformu kuran şirket tarafından bile silinemez. 

Bazıları bu ademi merkeziyet fikrini daha da ileri götürmeyi araştırdı. Bitcoin finans otoritelerini ortadan kaldırabilirse, aynısını şirketler ve diğer kuruluş türleri için yapmak mümkün müdür?

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar (DAO’lar), bu soruya “evet” cevabını vermeye çalışan özellikle iddialı bir dapp türüdür. Amaç, başlangıçta üyelerin nasıl katılabilecekleri, oy verebilecekleri, şirket fonlarını nasıl serbest bırakacakları ve daha fazlasını programlayarak lidersiz bir şirket oluşturmaktır. DAO başlatıldıktan sonra süresiz olarak bu kurallar altında çalışacaktı.

Dapps ne tür zorluklarla karşı karşıya?

Dapp’ler erken, deneysel ve geliştiriciler, onları geride tutan temel ağ ile birkaç önemli sorunu henüz çözmediler. Birincisi, Ethereum kullanıcılarla daha sıkışık hale geldiğinde dapp’lerin çalıştırılması çok pahalı olabilir. Geleneksel uygulamaların bazen ölçek sorunları olsa da, bu sorunlar, doğası gereği birden fazla paydaş arasında belirli bir düzeyde işbirliği ve koordinasyon olmadan çalışamayacak olan merkezi olmayan bir ortamda daha da kötüleşir.

Geliştiriciler merkezi olmayan uygulamaları nasıl oluşturur?

Ethereum geliştiricileri, popüler programlama dili Javascript ile Ethereum ile etkileşime girmenin bir yolu olan akıllı sözleşme oluşturucu Truffle ve Web3 gibi birçok düşük seviyeli kodlama aracı yarattı, böylece dünyanın dört bir yanından geliştiriciler rüyayı dönüştürmek için dapps ile deneyler yapabilirler.

Yorum (Yok)

Yorum yaz