Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

2009’da SatoshiNakamoto , dünyanın ilk kripto para birimi olarak bitcoin’i piyasaya sürdü. Kod açık kaynak kodludur, yani herkes tarafından değiştirilebilir ve diğer projeler için serbestçe kullanılabilir. Birçok kripto para birimi, bu kodun değişen düzeylerde başarıya sahip değiştirilmiş sürümleriyle piyasaya sürüldü.

Litecoin Logosu

Litecoin, 2011  yılında, bitcoin’in  ‘altını’ için ‘gümüş’ olma hedefiyle açıklandı . Litecoin, bitcoin, ethereum, XRP, tether, bitcoin cash ve bitcoin SV’den sonra herhangi bir madencilik kripto para birimi arasında 7. en yüksek piyasa değerine sahiptir.

İşte size bitcoin ve litecoin arasındaki önemli farkı gösterecek kılavuzumuz;

Madencilik farklılıkları

Bitcoin gibi, litecoin de madencilikle üretilen bir kripto para birimidir. Litecoin, eski Google mühendisi Charles Lee tarafından Ekim 2011’de oluşturuldu. Yaratılışının arkasındaki motivasyon, bitcoin’i geliştirmekti. Son kullanıcılar için en önemli fark, bitcoin’in 10 dakikasının aksine bir blok oluşturmanın 2,5 dakikalık süresidir. Charles Lee daha önce en popüler çevrimiçi bitcoin cüzdanlarından biri olan Coinbase için çalışıyordu. Şimdi zamanını Litecoin Vakfı’na ayırıyor.

ASIC Madencilik

Madenciler ve meraklılar için litecoin, bitcoin’e göre çok daha önemli bir farka sahiptir ve bu onun farklı çalışma kanıtı algoritmasıdır. Bitcoin, paralel işlemede büyük ölçüde hızlandırılabilen hesaplamaları içeren SHA-256 hash algoritmasını kullanır. ASIC teknolojisindeki yoğun yarışa yol açan ve bitcoin’in zorluk seviyesinde katlanarak artışa neden olan bu özelliktir.

Bununla birlikte Litecoin, başlangıçta s-crypt olarak adlandırılan, ancak ‘script’ olarak telaffuz edilen scrypt algoritmasını kullanır. Bu algoritma SHA-256 algoritmasını içerir, ancak hesaplamaları bitcoin’deki SHA-256’dan çok daha serileştirilmiştir. Scrypt, tek başına ham işlem gücü yerine büyük miktarlarda yüksek hızlı RAM’i tercih eder. Sonuç olarak, scrypt, ‘ zor bellek sorunu  olarak bilinir.

Scrypt kullanmanın sonuçları, litecoin’de (ve diğer scrypt para birimlerinde) çok fazla ‘silahlanma yarışı’ olmadığı anlamına gelir, çünkü (şimdiye kadar) bu algoritma için ASIC teknolojisi yoktur. Ancak, şu anda ön sipariş alan Alpha Technologies gibi şirketler sayesinde bu yakında değişecek.

GPU madenciliği

Hashing gücündeki farkı vurgulamak için, yazı yazılırken, bitcoin ağının toplam hash oranı saniyede 20.000 Terra Hash, litecoin ise saniyede sadece 95.642 Mega Hashes’dir.

Şu an için, ‘son teknoloji ürünü’ litecoin madencilik teçhizatları, birden fazla grafik kartı (yani: GPU’lar) ile donatılmış özel PC’ler şeklinde geliyor. Bu cihazlar, scrypt için gereken hesaplamaları halledebilir ve kendi devre kartlarına yerleştirilmiş çok hızlı belleğe erişebilir.

İnsanların bitcoin için GPU madenciliğini kullanabileceği zamanlar vardı, ancak ASIC’ler bu yöntemi çabaya değmez hale getirdi.

İşlem farklılıkları

Temel fark, litecoin’in işlemleri bitcoin’den çok daha hızlı onaylayabilmesidir. Bunun sonuçları aşağıdaki gibidir:

Litecoin, daha hızlı blok üretimi sayesinde daha yüksek hacimli işlemleri idare edebilir. Bitcoin bunu eşleştirmeye çalışırsa, bitcoin ağındaki herkesin şu anda çalıştırdığı kodda önemli güncellemeler gerektirecektir.

Bu daha yüksek blok hacminin dezavantajı, litecoin blok zincirinin, daha fazla öksüz blokla, bitcoin’inkinden orantılı olarak daha büyük olmasıdır.

Litecoin’in daha hızlı blok süresi, çift harcama saldırıları riskini azaltır – bu, her iki ağın aynı karma gücüne sahip olması durumunda teoriktir.

En az iki onay bekleyen bir tüccarın yalnızca beş dakika beklemesi gerekirken, bitcoin ile tek bir onay için 10 dakika beklemesi gerekir. Çoğu tüccar çoğu satın alma işlemi için sıfır onaylı işlemlere izin vereceğinden, işlem hızı (veya daha hızlı blok süresi) ve onay hızı, çoğu zaman bitcoin’e dahil olan birçok kişi tarafından tartışmalı noktalar olarak lanse edilir. Bir işlemin anlık olduğunu, sadece yayılırken ağ tarafından onaylandığını unutmamak gerekir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz