Kripto Para Yatırımlarında Bilinmesi Gerekenler

Kripto para yatırımları günden güne popülerliğini artırıyor ancak bu piyasada bilinçsizce atılan her adım size nakit kaybı olarak geri dönecektir. Bu piyasada işlem yapabilmek için, araştırmacı bir kişiliğe sahip olmak ve bilginin gücüne inanmak zorundasınız. Bu makalemizde yatırım yaparken dikkat edilmesi gerek kuralları sizler için derledik.

 • Bu piyasada anlık hareketler çok fazladır; birkaç saat içinde paranızı ikiye katlayabileceğiniz gibi, dakikalar içinde paranızın büyük kısmını kaybedebilirsiniz. O yüzden asla borç parayla veya normal hayatınızı idame ettirdiğiniz miktarlarla bu piyasaya giriş yapmayın.
 • Yatırım öncesinde kendi araştırmanızı kendiniz yapın. Bu piyasanın kıyısına yanaştığınızda bilgi kirliliğinin çok fazla olduğunu göreceksiniz. İnsanlar referans geliri elde etmek için veya girdikleri projenin yükseleceğine inandıkları için sizlere sürekli önerilerde bulunacaklar. Bunları dikkate almadan önce, projenin teknik dokümanını inceleyebilir ve internet üzerinde kendi araştırmanızı yapabilirsiniz.
 • Piyasada 5000’den fazla kripto para birimi bulunmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan biri de, tüm yatırımı tek bir birime yapmaktır. Sermayemizi farklı coinlere / tokenlere böldüğümüzde, almış olduğumuz riski de bölüyoruz.
 • Bu piyasa kurtlar sofrası tabirinin tam karşılığıdır. İşlemler borsalar üzerinde yapılır ve güvenilir borsa bulmak önemlidir. Türkiye özelinde bakacak olursa; en yüksek işlem hacmine sahip ve kullanıcılar tarafından en çok beğenilen iki borsa BTCTürk ve Paribu’dur. Global borsalar arasında ise Binance piyasanın öncülerindendir. İşlem öncesi borsaların alım satımdan kestiği komisyon ücretlerini incelemekte fayda sağlayacaktır.
 • Telegram gruplarında veya diğer sosyal mecralarda ücretli tüyolar, herhangi bir coinde yükseliş yapılacağı iddiaları ve kolay para kazanma vaatleri bu piyasanın olmazsa olmazlarıdır. Bunlara karşı kulaklarınızı tamamen tıkayın ve bu tarz bir yatırımın sizi zarar sürükleyeceğinin bilincinde olun.
 • Kripto paralar günümüzün yükselen değeri olduğu için, hackerların yeni gözdesi diyebiliriz. Bizler borsalarda işlem yaptığımızda, borsanın sağladığı cüzdanı kullanmaktayız ve hacker saldırılarına en çok maruz kalan cüzdanlar borsa cüzdanlarıdır. Çünkü birden çok yatırımcının yüklü miktarda yatırımını içermektedir. Yatırımlarımızı güvenle sağlamak için aşağıdaki seçenekler göz önüne alınmalıdır.
  • ERC-20 altyapısını kullanan tokenler için myetherwallet.
  • Bitcoin için kağıt cüzdan.
  • Legder Nano S, Trezor gibi fiziksel saklama cihazları

‘’Kripto Para Nedir, Kripto Para Piyasalarına Giriş’’ başlıklı makalemiz de ilginizi çekebilir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz