Kripto Para Nedir, Kripto Para Piyasalarına Giriş

Kripto para birimleri, günümüz teknolojisi sayesinde mal veya hizmet satın almak için kullanılabilen dijital paralardır. Diğer para birimlerinden farkı ise; güvenli anlık işlemler sunması ve güvenliğini kriptografi diye adlandırabileceğimiz şifreleme yöntemleriyle yapmasıdır. Başlangıçta sadece para gönderimi işlemleri için oluşturulan kripto paralar, arkalarındaki blockchain teknolojisi sayesinde şuan birçok sektörde kullanılmaktadır.

Kripto Para Piyasasının Büyüklüğü

Piyasa ilk çıkan kripto para Bitcoin’dir. Daha sonra aynı veya benzer teknolojiyi kullanan birçok para birimi çıkmıştır ve bunlar ‘’Altcoin’’ olarak adlandırılır. ‘’Alternative cryptocurrency’’ kelimelerinin kısa halidir.

Bitcoin sonrasında çıkan ilk altcoin ise’’ NameCoin’’ dir. 2011 yılının Nisan ayında çıkarılan bu altcoin prof-of-work algoritmasını kullanmaktadır. Şuan piyasada 5000’den farklı altcoin mevcuttur ve birçok borsada işlem yapılmaktadır. Bugün itibariyle market büyüklüğü 250 Milyar dolardan fazladır.

Kripto Para ve Doğru Bilgi

Bu piyasada doğru bilgiye ulaşmak çok önemlidir. 2013 yılında kurulan CoinMarketCap isimli web sitesi piyasanın en doğru ve anlık verilerini paylaşmaktadır. Bu sektöre giriş yapmak isteyenlerin, takip edebileceği en güvenli kaynaktır. CoinMarketCap; market hacmi, fiyat, toplam arz miktarı, dolaşımdaki para miktarı gibi bilgileri verir. Aşağıdaki resimde; ilk 10 kripto para birimine ait detaylı bilgileri görebilirsiniz.

coinmarketcap

www.coinmarketcap.com adresine girdikten sonra, hakkında bilgi almak istediğimiz coini / tokeni ‘’search’’ kısmından arayabiliriz. Açılan pencerede web sitesine, teknik dokümanlarına, yatırımcıların bulunduğu telegram gruplarına ve hatta kaynak kodlarına dahi ulaşabiliriz.

Kripto Paraların Popüler Olma Sebepleri

  • Birçok kripto para birimi düşük fiyatlardan işlem görüyor ve yatırımcılar; onlarında Bitcoin gibi yükseleceğini öngörerek, fiyat yükselmeden yatırım yapmak istiyor.
  • Kripto paraların bir merkezi otoriteye bağlı olmadığından bahsetmiştik. Bazı insanlar bunu para otoritelerine karşı bir başkaldırı olarak nitelendiriyor ve merkez bankalarının para piyasaları üzerindeki hâkimiyetinin bu sayede biteceğini öngörüyor.
  • Kullanılan teknolojinin merkezi bir sisteme bağlı olmayışı, kayıt ve ödeme sistemlerinin mevcut sistemlerden daha güvenli olması popülerliğini artırıyor.
  • Uluslar arası para transferi işlemlerinde, çok küçük komisyon ücretleriyle gönderim sağlanabilmesi bir diğer sebep.
  • Bazı borsacılar, günlük olarak alım satım yaparak çok ciddi paralar kazanıyorlar, bilinçli olarak medya üzerinde gündemde kalması piyasaya yeni yatırımcıların girmesini sağlıyor.

Kripto paraların arkasında yatan teknoloji ve Bitcoin özelinde bir okuma yapmak isterseniz; ‘’Blockchain Teknolojisi ve Bitcoine Genel Bakış’’ isimli makalemiz ilginizi çekebilir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz