Kraken’da Kripto Ticareti Nasıl Yapılır?

Kraken, dünyanın en eski ve en iyi bilinen kripto para borsalarından biridir ve hem güvenlik hem de bitcoin’deneuro’ya ticaret hacminde bir lider olarak ününe dayanmaktadır.

JessePowell tarafından Temmuz 2011’de kurulan borsa, ABD dolarından İngiliz Sterlini’ne kadar değişen yedi temel para birimine sahip 47 piyasa çifti sunuyor.

Kraken, ABD merkezli müşterilere hem alım satımlarda hem de vadeli işlemlerde 5 kata kadar kaldıraçla marj kredisi sunan birkaç kripto para borsasından biridir. Şu anda, uluslararası kullanıcılar marj kredisine katılabilir ancak vadeli işlemler piyasasına katılma imkanına sahip değildir.

Kayıt olmak

Kraken açılış sayfasında, sağ üst köşede, e-posta adresiniz ve istenen şifre dahil olmak üzere bazı genel bilgiler talep edecek “hesabı oluşturmak” bağlantısı sekmesini bulacaksınız.

Bilgilerinizi girin ve size gönderilecek onay bağlantısını bekleyin.

Not: Bir onay e-postası 1-5 dakika içinde ulaşmalıdır, ancak ulaşmazsa istenmeyen posta klasörünüzü kontrol edin.

Başarılı bir şekilde oturum açtıktan sonra, ticaret bakiyeniz, pozisyon büyüklüğünüz ve daha fazlasıyla ilgili bilgilerle birlikte hesabınızın bir genel bakışına yönlendirilmelisiniz.

Gezinme çubuğunun sol üst köşesinde, Genel Bakış (aşağıya bakın), Fiyatlar ve Destek dahil olmak üzere 3 seçenek göreceksiniz, Genel Bakış sekmesinde olduğunuzdan emin olun.

Kraken’in platformu oldukça sezgiseldir ve gezinmesi kolaydır, size kripto yolculuğunuza başlamanız için çeşitli araçlar sunar, ancak önce zor kazanılan fonlarınızın güvence altına alınmasını sağlamanız gerekir.

En üstte, ‘genel bakış’ ile ‘ticaretler’ arasında değişen bir seçenek listesi göreceksiniz, burada ‘güvenlik’ etiketli sekmeyi bulacaksınız.

Güvenlik

Güvenlik sayfasında, bir ‘iki faktörlü kimlik doğrulama’ (2-FA) açma / kapama anahtarı göreceksiniz, kaydırın ve “kimlik doğrulayıcı uygulamasına” tıklayın, işlemden geçin ve işiniz bittiğinde ilerlemenizi kaydedin.

Not: Google’ın tam olarak desteklenen kimlik doğrulama uygulamasını burada bulabilirsiniz , bu, akıllı telefonunuzdaki uygulamayı kullanarak barkodu taramanıza olanak tanır.

Ardından, bir ana anahtarı etkinleştirmek istiyoruz, böylece şifrenizi veya 2-FA’yı kaybederseniz, hesabınıza ana anahtarınız üzerinden yine de erişebilirsiniz.

Ana anahtarın yazdığı yere gidin ve onu kaydırın, barkodu tarayarak 2-FA’nizle yaptığınız işlemin aynısını tamamlayın, uygulamanıza ‘Kraken ana’ olarak kaydetmelidir.

Son olarak, kimlik avı saldırılarına karşı korunmaya yardımcı olan ek bir güvenlik özelliği olan ‘Global Ayarlar Kilidi’ (GSL) olarak bilinen şeyi etkinleştirmek istiyorsunuz.

Güvenlik üzerine her tıkladığınızda sarı bir afiş kendini göstermeli ve size global ayar kilidinizi güncellemenizi tavsiye etmelidir, bu yüzden devam edin ve güncelleyin.

GSL kurulumunu tamamladığınızda, hesabınızdaki erişim düzeyini artırmamız gerekeceğinden ve GSL kapalıyken doğrulamanızda değişiklikler yapılmasını gerektireceğinden, GSL kurulumunu kapatın.

Google’ın kimlik doğrulayıcısında ‘KrakenMaster’dan kodu girerek kurduğunuz ana anahtarı kullanın.

GSL’yi kapattıktan sonra, ayarlar sekmesi ile aynı satırda bulunan “doğrulanma” bölümüne gidin.

Krakenayrıca, tüccarlara yükseldikçe yükseldikçe daha fazla özgürlük sağlayan kademeli bir listeye sahiptir, ancak, yükseldikçe daha fazla resmi belgelere ihtiyaç duyacaksınız.

Sayfanın alt kısmında tam adınız, doğum tarihiniz ve cep telefonu numaranız dahil olmak üzere bazı ek bilgiler girmeniz istenecektir.

Hemen ticaret yapabilmenin sağladığı avantajla birlikte tüm süreç anlık olmalıdır.

Kimlik doğrulama

Üst kısımdaki “Doğrulatın” sekmesini bulun ve ardından aşağıdaki 3 seçenek arasından seçim yapın; sonraki her seçenek, yol boyunca daha karmaşık doğrulama süreçleri gerektirir.

Basit olması için, düşük gereksinimleri ve ihtiyaçlarımıza uygun hesap limitleri nedeniyle “Başlangıç” seçeneğini seçtik.

Çoğu tüccar, düşük giriş engelleri ve yönetilebilir gereksinimler nedeniyle “Başlangıç” ve “Orta” arasında seçim yapacaktır.

“Pro” kendisi adına konuşuyor ve kurumsal tüccarlar veya büyük yatırım fonları için tercih edilen seçenektir.

“Güvenlik” ve “doğrulanma” ile aynı hattaki “fonlama” sekmesine gidin.

Kraken’ın para kaybından sorumlu tutulamayacağına dair onayınızı kabul etmeniz istenecektir.

Kabul ettikten sonra, sayfanın sol tarafında bulunan desteklenen kripto para birimleri listesinden cüzdanınıza göndermeyi düşündüğünüz parayı seçin. Yeni adres oluştur’a tıklayın.

Daha sonra bir para yatırma kimliği oluşturulacak ve bu adresi para göndermek için kullanabilirsiniz.

Not: Sen yatırmak veya Kraken borsasında fiat para çekme, ticaret amacıyla en azından katman 2’ye kadar hesabınızı doğrulamak gerekir.

Tüm para birimleri arasında ticaret yapabilirsiniz, ancak hesap finansmanı yalnızca 2. kademe altındaki herhangi bir şey için dijital para birimleriyle sınırlıdır.

Takas yapmak

‘Ticaret’ ve ardından ‘yeni emir’ sekmesi altında, spot fiyattan bir ticari alım gerçekleştirebilir veya bir limit emri belirleyebileceksiniz.

Spot veya piyasa emirleri, varlığı en iyi fiyattan satın almaya çalışarak ve emri yerine getirilir getirilmez yerine getirerek hızlı ve kolay bir süreci ifade eder.

Bir limit emri, varlığı yalnızca hedef fiyatınız gibi belirli koşullara ulaştığında satın alan veya satan tetiklenen bir olayı ifade eder.

Limit emirleri, belirli bir giriş veya çıkış konumunu hedeflemek isteyenler için mükemmeldir.

Basitlik adına, 0.00025 BTC (istediğimiz bitcoin miktarı) girdik, ‘pazar’ı seçtik ve ardından’ satın al ‘butonuna tıkladık.

Para çekme

Kraken, hem kripto para birimi hem de banka veya banka havalesi yoluyla para çekmeye izin verir. Bu süreçte ilerlemek için, kullanıcının ana hesap panosundaki “fonlama” sekmesine gitmesi ve “para çekme” seçeneğini seçmesi gerekecektir.

Banka veya banka havalesi seçildiğinde, kullanıcının hem hedef banka veya banka hesabını hem de çekilmek istenen fonları girmesi istenecektir.

Kraken’ın minimum para çekme miktarı ve işlem ücretleri olduğunu unutmamak önemlidir.

Aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi, itibari para birimleri için minimum para çekme oranları 20 – 50.000 $, 5 EU veya 50 CAD arasında değişebilir.

Kripto para birimini doğrudan çekmek için, kullanıcı sayfanın sağ tarafından istediği kripto para birimini seçebilir ve ardından hedef cüzdan adresini ve gönderilecek fon sayısını girebilir.

Artıları  

Güvenli bir platform ve Coinbase’den daha düşük bir ücret yapısı sağlar.

Limit emirlerden önceden tanımlanmış tetikli işlemlere kadar değişen özelliklerle hem bireylere hem de kurumlara hitap eder.

Marj kredisi ve vadeli işlem ticareti ABD müşterileri için mevcuttur.

Eksileri  

Kraken’ın, özellikle ticaret arayüzünde, genel kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yapması gereken bazı işler var.

Kapsamlı müşteri hizmeti seçeneklerinin açık olmaması

Yeni kayıtların, hesapların tam olarak doğrulanması için bir haftadan fazla beklemesi gerekebilir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz