ICO nedir?

ICO, “ilk madeni para teklifi” anlamına gelir ve dijital jetonların oluşturulması ve satışı anlamına gelir.

Bir ICO’da, bir proje, genellikle bitcoin veya eter gibi diğer kripto para birimleri karşılığında belirli bir miktarda dijital jeton oluşturur ve bunu halka satar.

Halk, aşağıdaki nedenlerden biri veya her ikisi için sunulan jetonlarla ilgilenebilir:

1) Jetonun kendine özgü bir faydası vardır – sahibine bir hizmete erişim, bir sonuçta söz hakkı veya projenin kazançlarından bir pay sağlar.

2) Fayda, jetonun piyasa fiyatını artıracak olan artan talepte olacaktır.

Tokenler, özellikle başarılı satışlar, genellikle ilk alıcıların varlıklarını satabilecekleri ve yeni alıcıların herhangi bir zamanda gelebilecekleri borsalarda listelenir.

Bir tür dijital kitle fonlaması olarak, token satışları, başlangıçların sadece özkaynaktan vazgeçmeden fon toplamasına değil, aynı zamanda token sahipleri tarafından kullanımını teşvik ederek projenin benimsenmesini ön plana çıkarmalarına da olanak tanır.

Alıcılar, hem jetonun sunduğu hizmete erişimden hem de jeton fiyatının takdir edilmesiyle başarısından yararlanabilir. Bu kazançlar, herhangi bir zamanda (genellikle) tokenleri bir borsada satarak gerçekleştirilebilir. Veya alıcılar, pazarda daha fazla token satın alarak bu fikir için artan coşkularını gösterebilir.

Tarih

İlk token satışları, yedi projenin toplam 30 milyon dolar topladığı 2014 yılında ortaya çıktı. O yılın en büyüğü ethereum’du – 50 milyondan fazla eter oluşturuldu ve halka satılarak 18 milyon doları aştı.

2015 daha sessiz bir yıldı: Yedi satış toplamda 9 milyon dolar topladı ve en büyüğü – Augur – 5 milyon doların biraz üzerinde topladı.

2016 yılında, Waves, Iconomi, Golem ve Liskdahil 43 satışın 256 milyon dolar artmasıyla faaliyetler toparlanmaya başladı. Bu toplamda, yatırımcıların hangi projeleri finanse edecekleri konusunda oy kullanmalarına izin vererek ethereum ekosistem gelişimini teşvik etmeyi amaçlayan özerk bir yatırım fonu olan The DAO’daki kötü şöhretli token satışı da yer alıyor. Satış 150 milyon doları aştıktan kısa bir süre sonra, bir bilgisayar korsanı yaklaşık 60 milyon dolar değerinde eteri çekerek projenin çökmesine (ve ethereum protokolünün sert çatalına ) yol açtı.

DAO’nun başarısızlığı, yeni varlık türü için giderek artan coşkulu coşkuyu caydırmadı ve Aralık ayında, jeton yatırımına adanan ilk fon, eski tarz risk sermayedarlarından önemli ölçüde destek aldı.

2017, bir faaliyet patlaması gördü – 342 token ihracı neredeyse 5,4 milyar dolar topladı – ve konseptiblockchaininovasyonunun ön saflarına taşıdı. Giderek daha kısa sürelerde tükenen satışlar çılgınlığı körükledi ve “harekete geçme” telaşıyla, proje temelleri yatırımcılar için daha az önemli hale geldi.

Artan ilgi ile birlikte incelemeye artmış geldi ve jeton satış yasallığı konusunda endişe bir kafa zaman ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bir bildiri söndürmek ABD yatırımcılara satılan bir dijital varlık a özelliklerini olsaydı, diyerek güvenlik (mülkiyet hakları, bir gelir akışı veya hatta başkalarının çabalarından bir kâr beklentisi), ABD menkul kıymet yasalarına uymak zorundaydı.

Yıl ortasına gelindiğinde, ICO’lar , şirkettekiözkaynaktan ödün vermeden büyük miktarda para toplamanın daha kolay ve hızlı bir yolu gibi görünen şeye akın ederken, blok zinciri girişimleri için ana fon kaynağı olarak risk sermayesini geride bıraktı .

Faydaları

İhraççıya:

Risk sermayesi yolundan çok daha hızlı ve daha az kısıtlamayla başlangıç ​​finansmanına erişim.

Yeni, merkezi olmayan iş modelleri yaratma fırsatı

Hizmeti kullanmak ve test etmek için teşvik edilen bir katılımcı tabanı ve önyükleme bantlı bir ekosistem

Projede öz sermaye kaybı yok (belirteçler sahiplik paylaşımını şart koşmadıkça)

Daha hızlı bir finansman süreci

Toplanan miktarlar için daha fazla keyfi sınırlama

Jeton sahibine:

Yenilikçi bir hizmete erişim

Token fiyatındaki artış yoluyla olası kazanç

Yeni bir konsepte katılım, yeni bir teknoloji geliştirmede rol

Riskler

İhraççı için:

Belirsiz düzenleme (olası sorun sonrası kısıntı, para cezası ve hatta hüküm verme)

Kararsız yatırım (hoşnutsuz kullanıcılar tarafından yapılan bir satış, token fiyatını ve projenin uygulanabilirliğini etkileyebilir)

Token sahiplerinin kim olduğuna dair çok az fikir (hissedarların aksine)

Sahibi için:

Projenin geliştirileceğinin garantisi yok

Yasal koruma yok (riskli yatırım)

Genellikle temel temeller hakkında yetersiz bilgi

Token tutma yapısında çok az şeffaflık

Görünüm

Yazım sırasında, ilk madeni para tekliflerindeki büyüme devam edecek gibi görünüyor. Teknoloji olgunlaştıkça ve pazar kavramla daha fazla deneyim kazandıkça ve yatırımcılar daha sofistike hale geldikçe, tokenlerin kalitesi ve iş modellerinin uygulanabilirliği muhtemelen artacaktır.

Düzenleyiciler, yatırımcıları zayıf veya hileli satışlardan korumak için önümüzdeki birkaç yıl ilerledikçe büyük olasılıkla token satışlarına daha fazla önem verecekler, hatta belki de kapsamlı yasaları geçirecek – veya mevcut yasaları değiştirecekler.

Bu arada, yeni bir finansman sistemi ve işletim yapısı tarafından beslenen yeni iş modelleri türleri ortaya çıkmaya devam edecek. Token satışlarını destekleyen altyapı, sektörün “yatırım bankalarına” dönüşen saygın danışmanlarla ve kullanıcı deneyimini giderek artıran yeni özel platformlarla büyümeye devam edecek.

CoinDesk, dijital belirteçler ve blok zinciri proje finansmanı alanındaki en son gelişmeler hakkında sizi güncel tutacaktır. Ayrıca, ücretsiz olarak indirebileceğiniz normal Blockchain Durumu raporlarımızda üç aylık özetler sunuyoruz. Renkli, etkileşimli ICO izleyicimizle tamamlanmış ICO’ları takip edebilirsiniz .

Yorum (Yok)

Yorum yaz