Güler Yatırım Holding’e ilişkin RTA paylarındaki çalkantı iki borsacıyı işinden etti

Yüzde 43'lük payı RTA'ya ilişkin olan A1 Capital isimli aracı kurumdaki iki başkan, geçen hafta sonu çevre medya hesaplarından “RTA'nın pay bedelinin yüksek olduğu ve yatırımcıların dikkatli olması gerektiği” cihetinde değerlendirmeler içeren bir görüntü kaydı yayımladı. Görüntü çevre medyada tartışma ve reaksiyonlara neden olurken, A1 Capital laf konusu iki başkanını kovdu.

Corona virüsü tanı kiti üreten ve Borsa İstanbul’da süreç gören paylarının kıymeti son iki ayda yüzde 2400 üzere inanılmaz orantıda artan RTA Laboratuvarları ile ilgili tartışma, iki borsacının işini kaybetmesiyle sonuçlandı.

13 Mayıs’ta 44,84 TL ile tepeyi gören şirketin pay bedeli, son üç haftada yaklaşık yüzde 50 bedel kaybederken, şirketten behre alan ve behre bedelindeki sert düşüş önünde öfkelenen kişisel yatırımcılar yansılarını çevre medyaya da taşıdı. Bu süreçte şirketin pay performansına dair icmalleri nedeniyle toplumsal medyada ağır reaksiyonla karşılaşan A1 Capital isimli aracı kurumun iki başkanı Belgin Maviş ve Itimat Akat işlerinden oldu.

ÇEVRE MEDYADA REAKSIYON SELİ

Bloomberg’den Taylan Bilgiç’in haberine nazaran, yüzde 43’lük behresi RTA Laboratuvarları’na ilişkin olan İstanbul merkezli borsa aracılık şirketi A1 Capital’den iki isim, Genel Yönetici Yardımcısı Belgin Maviş ve Finansman Yöneticisi Itimat Akat, geçen hafta sonu zatî içtimaî medya hesaplarından RTA paylarındaki düşüşle ilgili kıymetlendirme içeren bir görüntü paylaştı.

İkili, RTA’nın âlâ bir şirket olduğunu gelgelelim mevcut pay pahasının yüksek olduğunu öne sürerek yatırımcıları uyardı. Bu değerlendirmeler üzerine, son devirde şirketin paylarını satın alan ferdî yatırımcılar çevre medyada ikiliye ağır reaksiyon gösterdi. 

ŞİRKETTEN KAP’A AÇIKLAMA

A1 Capital ise dün KAP’ta yayımlanan açıklamayla, ikilinin işten atıldığını duyurdu. Açıklamada şu tabirlere bölge verildi:

“Şahsi medya hesaplarında yapmış oldukları canlı yayın sırasında, kurumumuz etik kuralları ile bağdaşmayan, mesnetten mahrum ve küme şirketleri hakkında haberimiz ve onayımız dışındaki tabirleri nedeni ile iç denetim süreçleri işletilerek, Belgin Maviş ve Inanç Akat’ın iş akitleri 01.06.2020 tarihi itibari ile sonlandırılmıştır.”

RTA ve A1 Capital’in idare heyeti yöneticisi Murat Güler, hususa ait “Grup şirketleri hakkında tefsir yapmamaları gerekirdi. Görüntü etik değildi ve idarenin malumatı dışında paylaşıldı” dedi.

Belgin Maviş ise, “Şirketi korumak için biz kendimiz işten çıkarılmamızı talep ettik” dedi. 

A1 CAPİTAL’İN YÜZDE 43’Ü RTA’NIN

RTA ile A1 Capital arasındaki ilişkinin geçmişi yıllar öncesine gidiyor. RTA, Mayıs 2014’teki birinci halka arz süreci için A1 Capital ile anlaşmıştı. Daha sonra A1 Capital’in çatı şirketi Güler Yatırım Holding, daha sonra 2018’de RTA’nın çoğunluk payını satın aldı. Tıpkı yıl da RTA, A1 Capital’in yüzde 43’lük payını satın aldı.

2019’da 650 bin dolar kâr elde eden RTA, 2020’nin birinci çeyreğinde tanı kiti satışlarının tesiriyle 8,97 milyon TL kâr açıkladı. Bu çeyrekte şirketin cirosu da 22,9 milyon TL oldu. Şirketin behre kıymeti 13 Mayıs’ta 1,96 milyar TL’ye kadar yükselmişti.

Yorum (Yok)

Yorum yaz