FOMC Toplantı Tutanakları

Toplantı Tutanakları Nedir?

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanakları, komitenin iki hafta önceden tutulan faiz oranı riskinden korunma işleminin ayrıntılı bir kaydıdır. Yatırımcıların vadeli oranlardaki değişikliklerle ilgili ipuçlarını dikkatlice analiz etmeleri için FED’in finansal politika konusundaki duruşu hakkında fikir veriyor..

ABD Merkez Bankası’nın (FED) 14 –15 Haziran tarihlerinde gerçekleştirdiği Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında hatırladığımız üzere 75 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirildi. Bununla birlikte minimum faiz oranı yüzde 1.50, iskonto faiz oranı ise yüzde 1.75 düzeyine çıkarıldı. 1994 yılından bu zamana dek ilk kez bir toplantıda FED, 75 baz puanlık faiz artırımına gitti.

ABD’de manşet enflasyonun son 41 yılın en yüksek seviyesi olan 9.1 oranında açıklanmasının ardından piyasalarda 100 baz puanlık faiz artırım beklentisi gündeme gelmişti. Ancak akabinde ABD Merkez Bankası’nın (FED) bölge başkanlarının yaptığı açıklama doğrultusunda 100 baz puanlık faiz artırımın piyasalarda fiyatlanması kısa sürdü. FED üyelerinin açıklamalarının da etkisiyle genel beklenti 75 baz puan üzerinde şekillendi. 26-27 Temmuz tarihlerinde iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında FED, faiz oranlarını 75 baz puan artırarak 1980 yılından bu yana ilk kez iki toplantı üst üste agresif sıkılaştırma politikası izledi.

Geçtiğimiz FOMC Tutanaklarında Öne Çıkanlar

Mayıs ayına yönelik açıklanan son 41 yılın en yüksek enflasyon oranlarını değerlendiren Komite üyeleri, bu oranların kötüleştiğinin notunu paylaştılar. Enflasyonu sınırlayan faiz oranların gerektiğine dikkat çeken Komite üyeleri, enflasyonun ısrarcı olması durumunda sıkı para politikasının boyutunun artabileceğine işaret ettiler. Katılımcıların büyük çoğunluğu büyümede aşağı yönlü riskleri gördüklerini belirtirken, FED’in faiz artırımlarının beklenenden daha büyük bir etki yapması da bu riskler içerisinde olduğunu değerlendirdiler.

Fed yetkililerinin 26-27 Temmuz’daki toplantılarında ikinci bir ay için gösterge faiz oranlarını dörtte üç oranında artırma kararı, 1980’lerin başından bu yana en hızlı sıkılaştırma temposuna işaret etti. Ve o zamandan beri, finansal piyasalarda Eylül’deki bir sonraki hamlenin büyüklüğüne ilişkin bahisler, dönüşümlü olarak beklenenden daha güçlü bir işgücü piyasası ve tahminlerin altında enflasyon gösteren raporlarda 50 ila 75 baz puan arasında dalgalandı.

Çarşamba günü Washington’da saat 14.00’da, TSİ 21:00’da açıklanacak olan tutanaklar muhtemelen meseleyi çözmeyecek. Ancak, Fed yetkililerinin başka bir artışı desteklemek için ne tür verilere ihtiyaç duyacaklarını gösterebilirler. Başkan Jerome Powell, Temmuz toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, “olağandışı büyük” bir artışın 20-21 Eylül için masada olabileceğini söyledi.

Temmuz toplantısından bu yana konuşan Fed yetkilileri, yakın zamanda sıkılaştırmaya geri döneceklerine dair herhangi bir öneriyi reddettiler. Son kırk yılın en yüksek enflasyonu ile mücadelenin en büyük öncelikleri olduğunu açıkça belirttiler.

5 Ağustosta Çalışma Bakanlığı tarafınca yayınlanan yayınlanan Temmuz istihdam verileri, işletmelerin geçen ay istihdama 528.000 çalışan aldığınıi, tahminlerin beklenilenden iki kat fazla olduğunu ve işsizlik oranının pandemi öncesi döneme düşerek %3,5’e düştüğünü gösterdi. Rapor sonrası piyasalarda 75 baz puanlık faiz artış ihtimali arttı.

Ağustos ayı istihdam ve tüketici fiyatları rakamları Eylül toplantısından önce açıklanacak ve muhtemelen bu karar öncesinde piyasa beklentilerinin şekillenmesinde kritik öneme sahip olacak. Temmuz toplantısından bu yana kamuoyuna açıklamalarda bulunan Fed yetkilileri, enflasyon üzerinde zafer ilan etmekten uzak olduklarını vurgulayarak, faiz artırımlarının önümüzdeki yıla kadar devam etmesinin muhtemel olduğunu, bundan sonra faizlerin bir süre daha yükseleceğini öne sürdüler. Yatırımcılar ise merkez bankasının 2023 ortasına kadar faiz indirimleriyle rotayı tersine çevireceğini bekliyorlar.

WhatsApp Image 2022 08 17 at 11.43.07 1

ABD’de enflasyonun düşmeye başlamasının ardından Fed’in faiz artırımlarını gevşeteceği beklentileri ortaya çıktı. Fed’in Temmuz ayı sonunda yapacağı toplantı tutanakları, enflasyon görünümüne ilişkin görüşümüzü daha yakından görmemizi sağlayacak. Banka’nın enflasyonla mücadeleyi birinci öncelik olarak gördüğünü biliyoruz. Ancak büyüme hızına ve büyüme göstergelerine daha dikkatli yaklaşıp yaklaşmadığını bilmek önemlidir.

Enflasyondaki hafif düşüş eğilimine rağmen, bazı FOMC üyelerinin 75 baz puanlık faiz artırımı olasılığının masada kalacağına ilişkin açıklamaları risk iştahındaki artışı sınırlamaktadır. Tutanaklarda daha fazla ayrıntı aranacak. Şuanda piyasalar Eylül ayındaki faiz kararında 50 baz puanlık artışı fiyatlarken tutanaklar sonrası piyasa fiyatlaması 75 baz puanlık artışı fiyatlamaya başlayabilir. Bu durumda Dolar Endeksinde yükselişler gözlemleyeceğiz. Dolar endeksinin yükselmesiyle beraber Ons Altın, Gbpusd, Eurusd, Nasdaq gibi ürünlerde düşüşler gözlemleyeceğiz.

Yorum (1)

  1. uraz Ağu 17, 2022

Yorum yaz