Ethereum’u Kim Oluşturdu?

Toronto’dan bir Rus-Kanadalı girişimci ve programcı olan VitalikButerin, Ethereum’u ilk olarak 19 yaşındayken hayal etmişti. 

2011’de, Buterin’inBitcoin’e olan ilgisinin ilk arttığı yıl olan Buterin, kripto para dünyası hakkında yüzlerce makale yazarak çevrimiçi haber sitesi BitcoinMagazine’ikurdu. Mahremiyete önem veren Kara Cüzdan ve pazar yeri Egora için kod yazmaya devam etti.

Bu yolculuk boyunca, Bitcoin’den esinlenen bir platform olan Ethereum fikrini ortaya attı, ancak bu, finansal kullanım durumlarının ötesine geçebilir.

2013 yılında, geliştiricilerin yerleşik bir programlama dili kullanarak kendi merkezi olmayan uygulamalarını oluşturmalarına olanak tanıyan alternatif bir platformu açıklayan bir beyaz kağıt yayınladı. Pek çok geliştirici bu fikre çekildi çünkü bu yeni uygulamalar küresel bir izleyici kitlesi tarafından erişilebilir, oldukça güvenli ve entegre edilecek aracı hizmetler olmadığı için çok daha hızlı inşa edilebilirdi.

Bunu başarmak için Ethereum, belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak bir sonuç oluşturan akıllı sözleşmeler , kod oluşturmayı kolaylaştırır. Çalışması için Buterin, Ethereum üzerinde çalışmak için 100.000 dolarlık bir hibe kazanan 2014 Thiel üyesi olarak da seçildi.

Sıkça Sorulan Sorular

Buterin’inEthereum’u oluşturmasına kim yardım etti?

Buterin, Ethereum teknik incelemesini açıkladıktan sonra, IOG CEO’su Charles Hoskinson, Decentral CEO AnthonyDiIorio ve Akasha Kurucusu MihaiAlisiedahil olmak üzere birçok geliştirici saflara katıldı. Buterin ayrıca ekibe iki yeni üye getirdi:

Kurucu ortak Dr. GavinWood , platformun erken programlama ve mimarisinin çoğunu yaptı. Defterin durumunu yönetmekten sorumlu olan ve akıllı sözleşmeler yürüten Ethereum Sanal Makinesi’nin (EVM) özelliklerini özetleyen “teknik incil” olan Ethereum sarı kağıdınıyazdı.

Kurucu ortak Joseph Lubin, ademi merkeziyetçi uygulamalar geliştirmeye odaklanan Brooklyn merkezli ConsenSys’i kurdu.

Ethereum ilk günlerinde nasıldı?

Projeyi hayata geçirmek için, Buterin ve diğer kurucular Temmuz 2014’te katılımcıların projede hisse olarak işlev gören Ethereumtokenleri olan ether’i satın aldıkları bir kitle fonlaması kampanyası başlattılar. 

18 milyon dolardan fazla para toplayarak, o zamanın en başarılı kitle satışıydı. Bir yıl daha sürdü, ancak ilk canlı yayın olan Frontier 30 Temmuz 2015’te piyasaya sürüldü. Özellikle çekici bir platform değildi, ancak komut satırı arayüzü geliştiricilere kendi merkezi olmayan uygulamalarını oluşturmaları için bir platform sundu.

Akıllı sözleşme platformu yükseldi, günümüzün yüzlerce geliştiriciden oluşan ekosistemine girdi ve hatta IBM ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin dikkatini çekti.

Ethereum’un ilk 18 milyon dolarlık kitle satışı ve proje geliştirmesinden elde edilen fonlar artık İsviçre’nin Zug kentinde bulunan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ethereum Vakfı tarafından yönetiliyor.

Yorum (Yok)

Yorum yaz