Ethereum Ölçeklenebilir mi?

“Ölçeklenebilirlik”, piyasa değerine göre en büyük ikinci Ethereum dahil olmak üzere kripto para birimleri için en zor sorunlardan biridir . Kısacası, geliştiriciler ve meraklılar, kripto para biriminin olabildiğince çok kullanıcıyı desteklemesini istiyor. Şu anda pek çoğunu destekleyemiyor – saniyede sadece birkaç işlem, ki bu Visa, Facebook ve diğer uygulamalarla karşılaştırıldığında çok fazla değil Ethereum’un geliştiricileri, kripto para biriminin nihayetinde rekabet edeceğini umuyor. 

Ethereum, akıllı sözleşmeleri – tam olarak yazıldığı gibi otomatik olarak çalışan kurallar – kullanan bir kripto para birimi platformudur. Ethereum savunucuları, platformun kullanıcılara çevrimiçi verileri üzerinde daha fazla kontrol vereceğini umuyor. Geleneksel uygulamalar ve hizmetlerle, platform sahipleri, kullanıcılarının çevrimiçi olarak yaptıklarının çoğuna dair bir pencereye sahiptir. Örneğin, Gmail tüm kullanıcılarının e-postalarının bir kopyasına sahiptir ve Twitter alışkanlıkla kurallarına uymayan hesapları yasaklar. Ethereum, bugün kullandığımız uygulamalara benzer, ancak merkezi kontrol olmadan uygulamalar oluşturmak için bir platformdur.

Teknoloji platformlarına merkezi olmayan bir alternatif sunmanın zorlukları vardır. Amazon Web Services (AWS) gibi hizmetler, binlerce uygulamanın çalışmasını desteklemek için petabaytlarca veriyi depolarken, Ethereum ağı bir zamanlar CryptoKitties adlı tek bir uygulama nedeniyle performans sorunları yaşadı ve bu da kullanıcıların dijital kedilerle ticaret yapmasına izin verdi. 

Bunun nedeni, Ethereum gibi blok zincirlerinin temelde sunucu tabanlı modellerden farklı olmasıdır; bunlar, dünyanın her yerinden binlerce gönüllünün ağın tüm işlem geçmişinin bir kopyasını depolamasını gerektiren, son derece uzmanlaşmış eşler arası ağlardır.

Ethereum, bu sorunu kısmen ağda çalışan uygulamaların görevleri yerine getirmek için eter adı verilen Ethereum belirteçlerini harcamasını zorunlu kılarak yönetir. Bazen “gaz” olarak adlandırılan bu işlem ücretleri, Ethereum madencileri tarafından belirlenir ve doğrudan ağdaki etkinliğe göre değişir. 2020 yazında birçok Ethereum destekli kripto para birimi popülaritesini artırdığında, ilgili ücretler büyük ölçüde arttı .

Ethereum’u ölçeklendirmek neden bu kadar zor?

Ethereum, merkezi bir otoriteye sahip olmak yerine, her biri tüm işlem geçmişini ve tüm hesap bakiyeleri, sözleşmeler ve depolamadan oluşan mevcut “durumu” saklayan “düğümler” çalıştıran bir gönüllü ağına bağlıdır. 

Ağın ademi merkeziyetçi olduğundan emin olmak için, olabildiğince çok insanın bu düğümleri çalıştırması mümkün olduğunca kolay olmalıdır. Ancak Ethereum’da ne kadar çok veri depolanırsa, ortalama Ethereum kullanıcılarının düğümleri çalıştırması o kadar zorlaşır. 

Öyleyse, örneğin Ethereum’un geliştiricileri, kullanıcıların platforma sınırsız veri göndermelerine izin vermeye karar verirlerse, her düğüm, ortalama bir meraklısının karşılayamayacağı bir boyuta şişerdi. Yalnızca büyük şirketler tüm bu verileri depolamak için yeterli para kaynağına sahip olabilir. Bu, platformun kontrolünü birkaç kişinin elinde merkezileştirebilir – ki bu tam olarak Ethereum’un önlemesi gereken şeydir. 

Ethereum ve diğer blok zinciri sistemlerinin bu sınırlaması, geliştiriciler ve akademisyenler tarafından uzun süredir tartışılıyor. Araştırmacılar bazıları önümüzdeki yükseltme düşecek, yıllardır sınırlama ulaşım için teknolojiler keşfetmek edilmiş, Ethereum 2.0 resmen başladı yayıyoruz ve 1 Aralık, 2020 Ethereum en geliştiriciler değişiklikler yavaş yavaş içinde aşamalı kesileceğini söyledi gelecek yıllar. 

En büyük uyarı, bu yükseltmelerin ne  kadar başarılı olacağını veya bir dizi yükseltme yapıldıktan sonra sistemin kaç kişiyi başarılı bir şekilde destekleyeceğini kimsenin önceden bilmemesidir. Yükseltme, şüphecilerin adil payına sahiptir. 

İşte Ethereum boru hattında en çok tartışılan ölçeklendirme teknikleri;

Ethereum toplaması

Toplamaların, kısa vadede ulaşması beklenen Ethereum ölçeklenebilirlik tekniği olması bekleniyor. Toplamalar, toplam işlem sayısını artırmak için iki tür Ethereum işlemi kullanır. 

İki tür Ethereum işlemi vardır:

  • Zincir içi işlemler: Sınırlı, pahalı bir işlem türü. Blok zincirine kaydedilirler ve Ethereum ağındaki tüm düğümler tarafından doğrulanarak son derece güvenli hale gelirler.
  • Zincir dışı işlemler: Ethereum blok zincirine kaydedilmez, ancak yine de ona bağlıdır, böylece işlem türleri aynı güvenlik garantilerinin çoğunu sağlar.

Toplamalar, zincir üzerindeki tek bir işlemin bir dizi güvenli zincir dışı işlemi gerçekleştirmesini mümkün kılar. Zincir içi işlem, zincir dışı işlemleri daha verimli kullanarak, tabiri caizse zincir dışı işlemleri “toplar”. 

İki tür toplama vardır:

  • Zk-toplamaları: Bunlar , bilginin ne olduğunu açıklamadan bazı bilgilerin var olduğunu kanıtlamak için kullanılan nispeten yeni bir şifreleme tekniği olan sıfır bilgi kanıtlarını kullanır.
  • İyimser toplamalar: Bu toplamalar, güvenlikleri için kriptografi yerine finansal teşviklere dayanır. Yani iyimser toplamalar, katılımcıların kötü niyetli davranmaları veya kuralları çiğnemeleri durumunda ellerinden alınacak olan “tahvilleri” çıkarmalarını gerektirir.

Rollups, Ethereum ölçeklendirmesini yeni zirvelere taşımanın kısa vadeli bir yolu olarak görülüyor ve önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu, platformdaki, blok zinciri tıkandığında yüksek ücretlerle karşılaşan işletmelere ve uygulamalara yardımcı olabilir.

2020’de, Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, merkezde toplamaları olan bir yol haritası yayınladı.

Ethereum Parçalama

Parçalama , daha dramatik bir ölçeklenebilirlik sağlayabilir. 

Daha önce de belirtildiği gibi, şu anda her Ethereum düğümünün ağdaki her bir hesabın durumunu saklaması gerekiyor. Sharding, bir veritabanını daha yönetilebilir parçalara bölen “veritabanı parçalama” adı verilen, zamana bağlı bir bilgisayar ölçeklendirme tekniğinden yararlanarak bunu değiştirebilir.

Parçalamanın amacı, kullanıcıların ağın tam durumunu ve gerçekleşen her işlemi depolayan “tam” düğümleri çalıştırmasını istemekten uzaklaşmaktır. Bunun yerine, her düğüm bu verilerin bir kısmını saklar ve yalnızca bu işlemleri doğrular. 

Bir düğümün depolamadığı işlemler veya bloklar hakkında bilgi sahibi olması gerekiyorsa, ihtiyaç duyduğu bilgileri depolayan bir düğüm bulur. İşlerin zorlaşmaya başladığı yer burasıdır. Ethereum geliştiricilerinin burada karşılaştığı sorun, sürecin güvenilir olmamasıdır – blok zincirlerinin tanımlayıcı bir özelliği – çünkü bu modelde, düğümlerin diğer düğümlere güvenmesi gerekir.

Ethereum geliştiricileri, bir sistemin kullanıcılarını belirli bir şekilde hareket etmeye yönlendiren “kripto ekonomik teşvikler” kullanarak bu sorunu çözmek istiyorlar – bu durumda, düğümlerin diğer düğümlere geçerli bilgileri aktarmasını sağlıyor.

Yeni Ethereum işlemleri türleri

Diğer bir kapasite artırıcı teknoloji, Bitcoin’in kendi ölçekleme sorunlarını ele almak için önerilen bir üst katman yükseltme olan Bitcoin’in Lightning Network’ünden ödünç alıyor. Yıldırım, internetin her biri farklı bir göreve sahip katmanlara bölünmesi anlamında temel internet altyapısını yansıtır.

Bu vizyona göre, çoğu işlem zincir dışı mikro ödeme kanallarında yapılacak ve temeldeki blok zincirinin üzerindeki yükü kaldıracak.

Plasma , TrueBit ve Raiden bu teknolojinin birkaç örneğidir. Ancak her birinin farklı bir amacı vardır. Örneğin TrueBit, hesaplamaları birçoğunu blok zincirinin dışına iterek ölçeklendirirken, Raiden blok zincirinde mümkün olan normal işlemlerin sayısını artırıyor.

Bu tekniklerin teoride işe yaramasının nedeni, her iki tarafın da işlemi istedikleri zaman blok zincirine geri gönderebilmeleri ve her iki tarafa da etkileşimi sonlandırma yeteneği vermesidir.

İnsanlar neden ilk etapta Ethereum düğümlerini çalıştırıyor?

Bir düğüm kurmanın zorluğuna rağmen, birini çalıştırmak kullanıcıya artırılmış güvenlik ve gizlilik sağlar. Ethereum, verimliliği artırmak için önemli yükseltmeler olmadan ölçeklenirse, işlemleri doğrulayabilecek kişi sayısını daha da sınırlandırır. Ek olarak, bazıları daha geniş Ethereum ağı için iyi olduğunu savunuyor. Ethereum ne kadar çok düğüme sahipse, o kadar merkezsizleşir ve güçlü bir varlığın ağın kontrolünü ele geçirmesini zorlaştırır.

Ethereum düğümlerinin her zamankinden daha fazla miktarda veri depolaması gerekirse ne olur?

Endişe, geliştiricilerin her bloğun boyutunu daha fazla işleme uyacak şekilde artırması durumunda, bir düğümün depolaması gereken verilerin daha da büyüyerek insanları ağdan etkili bir şekilde atmasıdır. Her düğüm yeterince büyürse, yalnızca birkaç büyük şirket onları çalıştıracak kaynaklara sahip olacaktır.

Başka bir deyişle, ademi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirlik şu anda anlaşmazlık içinde, ancak geliştiriciler bununla ilgili yollar arıyor.

Ethereum’un ölçeklenmesi ne kadar sürer?

Bu bilinmiyor. Ölçeklendirme cephesinde hala birçok deney yapılıyor.

Özetle, Ethereum şu anda saniyede yalnızca bir avuç işlemi idare edebiliyor olsa da, mimarlarının gelecek için büyük umutları var. Yaratıcı Vitalik Buterin’in sözleriyle, uzun vadeli hedef, platformun işlemleri “Visa ölçeğinde işlem seviyelerinde” veya ötesinde işleyebilmesidir.

Ethereum neden bazen daha yüksek ücretlere sahip? Tek seferde kaç tane eter işleminin gönderilebileceğine dair bir sınır vardır. Birçok kişi aynı anda eter işlemleri göndermeye çalıştığında, ağ tıkanır ve kullanıcılar işlemlerini gerçekleştirmek için bazen “gaz” olarak adlandırılan daha yüksek ücretler ödemek zorunda kalır.

Yorum (Yok)

Yorum yaz