Ethereum Nedir?

Ethereum, öncelikle Bitcoin’den sonra piyasa değeri ile dünyanın en büyük ikinci kripto para birimini desteklemek için kullanılan blockchain tabanlı bir yazılım platformudur. Diğer kripto para birimleri gibi, Ethereum da küresel olarak değer göndermek ve almak için ve beklenmedik bir şekilde üçüncü bir taraf izlemeden veya adım atmadan kullanılabilir. 

Değer değişimi, günümüzde Ethereum blok zincirinin ana kullanım durumudur ve genellikle blok zincirinin yerel belirteci olan ether aracılığıyla yapılır. Ancak geliştiricilerin çoğu, uzun vadeli potansiyeli ve geliştiricilerinin kullanıcılara mali durumları ve çevrimiçi verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için Ethereum’u kullanma konusundaki iddialı vizyonu nedeniyle kripto para birimi üzerinde çalışıyor. Ethereum’un bazen “dünya bilgisayarı” olarak anılmasına yol açan iddialı fikir, muhtemelen işe yaramayacağını söyleyen eleştirmenlerin payıyla karşılandı. Ancak bu deney planlandığı gibi ortaya çıkarsa, kullanıcıların bilerek veya bilmeyerek verilerine güvendiği Facebook ve Google’dan çok farklı uygulamalar ortaya çıkaracaktır. 

Ethereummeraklıları, verileri merkezden uzaklaştıran bir teknoloji olan blok zinciri yardımıyla kontrolü kullanıcılara geri vermeyi hedefliyor, böylece dünyanın dört bir yanındaki binlerce kişiye bir kopya veriliyor. Geliştiriciler, lidersiz uygulamalar oluşturmak için Ethereum’u kullanabilir; bu, bir kullanıcının verilerinin hizmetin yaratıcıları tarafından değiştirilemeyeceği anlamına gelir.

Ethereum ilk olarak 2013 yılında, o zamanlar 19 yaşında olan geliştirici VitalikButerin tarafından önerildi ve Bitcoin’in arkasındaki teknolojiyi, blok zincirini, işlemlerden daha fazla kullanım durumuna genişletme fikrinin öncülerinden biri oldu.

Bitcoin, çevrimiçi bankacılığı ve günlük işlemleri kesintiye uğratmak amacıyla oluşturulmuş olsa da, Ethereum’un yaratıcıları, verileri depolayan, ipotekleri aktaran ve karmaşık finansal araçları takip eden üçüncü şahısların yerini almak için aynı teknolojiyi kullanmayı hedefliyor. Bu uygulamalar insanlara tatil fotoğraflarını sosyal medyada arkadaşlarıyla paylaşmanın bir yolunu açmak gibi sayısız yolla yardımcı oluyor.

Platform, Ethereum fikrini gerçek ve işleyen bir ağa dönüştürerek 2015 yılında resmen başlatıldı. 

Ethereum ve merkezi olmayan internet

Ethereum’u anlamadan önce, aracıları anlamaya yardımcı olur. 

Bugün aracılar her yerdedir. Perde arkasında, her türlü dijital görevi gerçekleştirmemize yardımcı oluyorlar. Örneğin Gmail, e-posta göndermemize yardımcı olur. Venmo, bir arkadaşımıza 10 dolar göndermemize yardımcı oluyor.

Bu, kişisel verilerimizin, finansal bilgilerimizin ve benzerlerinin büyük ölçüde diğer kişilerin bilgisayarlarında – Facebook, Google veya PayPal gibi şirketlerin sahip olduğu bulutlarda ve sunucularda – saklandığı anlamına gelir. Bu CoinDesk makalesi bile üçüncü bir tarafın kontrol ettiği bir sunucuda saklanır.

Ademi merkeziyet savunucularına göre bu yapı sorunlu olabilir. Bu, kullanıcılar için daha az doğrudan kontrol anlamına gelir ve aynı zamanda, aracının devreye girip bir kullanıcıyı herhangi bir eylemden engelleyebileceği, ister belirli bir hisse senedi satın alabileceği veya sosyal medyada belirli bir mesajı gönderebileceği veya onları tamamen engelleyebileceği sansür için fırsatlar yaratır.

Ethereum fikri, internetteki uygulamaların bugün çalışma şeklini değiştirerek, aracıları kuralları otomatik olarak uygulayan akıllı sözleşmelerle değiştirerek kullanıcılara daha fazla kontrol sağlamaktır. 

İnternetin mucitleri de dahil olmak üzere pek çok kişi, internetin her zaman merkezi olmayan bir amaç olduğuna inanıyor ve bu hedefe ulaşmaya yardımcı olmak için yeni araçlar kullanarak etrafta parçalanmış bir hareket ortaya çıktı. Ethereum, bu harekete katılan teknolojilerden biridir.

Ethereum’unBitcoin’den farkı nedir?

Ethereum, Bitcoin’den ilham alıyor. İkisi de kripto para birimleridir. Ethereum, ağı merkezden uzaklaştırmak için paylaşılan, merkezi olmayan bir genel muhasebe defteri kullanan bir blok zinciri olan Bitcoin’in arkasındaki aynı teknolojiyi kullanır, böylece tek bir varlığın kontrolü altında değildir.

Ancak Bitcoin öncelikle bir değer deposu olarak kullanılırken, Ethereum’un arkasındaki fikir, sosyal medya ağlarından daha karmaşık finansal anlaşmalara kadar diğer uygulama ve hizmet türlerini merkezden uzaklaştırmaktır.

Ethereum neden bazen ‘dünya bilgisayarı’ olarak adlandırılıyor?

Birçok savunucu, Ethereum’u interneti ademi merkeziyetçi hale getirebilecek bir “dünya bilgisayarı” olarak görüyor.

Ethereumile merkezi sunucuların yerini dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler tarafından yönetilen binlerce sözde “düğüm” alır ve böylece bir “dünya bilgisayarı” oluşturur. Umut, bir gün dünyadaki herkesin onu kullanabileceğidir.

Ethereum uygulaması nasıl çalışır?

Tipik bir uygulama mağazasında gezinirken, bankacılıktan fitnessa ve mesajlaşma uygulamalarına kadar her şeyi temsil eden çeşitli renkli kareler göreceksiniz. Ethereum topluluğunun uzun vadeli vizyonu, tıpkı bunlara benzeyen, ancak başlık altında farklı şekilde çalışan uygulamalar yapmaktır. 

Ethereum uygulaması nasıl çalışır?

Kısacası, Ethereum uygulamalarının bu tür hizmetlerdeki verilerin kontrolünü sahibine iade etmesi amaçlanıyor.

Bu işlevi sunan Ethereum üzerine inşa edilen uygulamalar, merkezi olmayan uygulamalar olarak bilinir.

Ethereum için sonraki adımlar nelerdir?

Ethereum’un sağlıklı bir şüpheyle karşılandığını belirtmek gerekir. Birincisi, Ethereum ölçeklenebilir olmaktan çok uzak, yani şu anda pek çok kullanıcıyı destekleyemiyor, Google, Facebook ve diğer merkezi platformları bozan bir “dünya bilgisayarı” fikrini etkisiz hale getiriyor. 1 Aralık 2020’de piyasaya sürülen Ethereum2.0 , bu sorunların bir kısmını çözmeyi hedefliyor. Yıllardır çalışmakta olan Raiden gibi diğer ölçeklendirme teknolojileri de ölçeklenebilirlik sorununa yardımcı olabilir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz