Ethereum Nasıl Kullanılır?

Ethereum uygulamaları, insanlara çevrimiçi verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı amaçlamaktadır. Facebook ve Google gibi teknoloji platformları, alternatifler sağlayabilir. Genel olarak, bu alternatifler, kullanıcılara dijital bilgileri üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Ancak, bu kontrolün bir bedeli vardır: ethereum. Bir Ethereum uygulamasındaki her eylem, bir mikroblog platformuna kısa bir mesaj göndermek kadar küçük olsa bile, biraz etere mal olur. Eter ücretleriyle, kullanıcılar platformdaki çeşitli uygulamalardan faydalanabilir.  

Merkezi olmayan uygulamalar (dapps) olarak da bilinen bu uygulamalar, Ethereum platformunun bilgi işlem kaynakları sınırlı olduğu için ücretsiz değildir. Platformu ne kadar çok kişi kullanırsa, ücretler o kadar yüksek olur. Şu anda Ethereum ile etkileşime giren hizmetlerin sayısı nispeten yüksektir.

Bu bağlamda, Ethereum hala devam eden bir çalışmadır. Bir ağ yükseltmesi olan Ethereum2.0, Ethereum’un altında yatan ölçeklenebilirlik sorunlarının üstesinden gelmek için kademeli olarak aşamalı olarak başlatılıyor. Bu, ağın güvenliğini artırırken teorik olarak ücretleri düşürür.

Ethereum uygulamaları bugün kullandığımız uygulamalar kadar sezgisel olmayabilir, ancak bilgisayarı veya akıllı telefonu olan herkes, eteri olduğu sürece bunlara erişebilir.

EthereumCüzdanı Nedir?

Biraz eter almadan önce onu koyabileceğimiz bir yere ihtiyacımız var. Bu bizi bir Ethereum “cüzdanı” fikrine getiriyor. Gerçek dünyadaki muadili gibi, değer depolamak için bir ethereum cüzdanı yapılır. 

Cüzdanların çoğu, bir akıllı telefondan veya dizüstü bilgisayardan erişilebilen dijital uygulamalardır. Dahası, bu dijital cüzdanlar dijital parayı bitcoin ve eter gibi kripto para birimleri biçiminde saklar.

Ethereum cüzdanları, etere erişmek için kullanılabilecek gizli anahtarlar olan bir kullanıcının özel anahtarlarını saklar. Her anahtar, şuna benzeyen benzersiz, uzun ve karışık bir harf ve sayı dizisidir:

073d9dbee8875e7c91422d80413c85ba5e8e9fe7cad5dc001871dac882d07f2f 

Yalnızca özel anahtarların sahipleri, kendileriyle ilişkili parayı harcamak için bunları kullanabilir. Bu özel anahtarları saklamak için özel olarak yapılmış birkaç tür Ethereum cüzdanı vardır:

  • Masaüstü cüzdanlar
  • Mobil cüzdanlar
  • Donanım cüzdanları
  • Kağıt cüzdanlar

Kripto para cüzdanları söz konusu olduğunda, akılda tutulması gereken büyük bir uyarı var: özel anahtarınızı kaybetmek, sonsuza kadar eterinizi kaybetmek anlamına gelir. Çevrimiçi bir hizmet için şifreyi kaybetmekten çok daha büyük bir iştir. Bu, güvenilir üçüncü şahısların yokluğunun iki ucu keskin bir kılıç haline geldiği yerdir. Artık işlemleri doğrulamak için aracılara ihtiyaç duyulmasa da, gizli anahtarınızı kurtarmak için başvurabileceğiniz yardım masası yoktur.

Masaüstü ve mobil cüzdanlar

Masaüstü cüzdanlar bir PC veya dizüstü bilgisayarda çalışırken, bazı cüzdanlar daha taşınabilirdir ve bir akıllı telefonda çalıştırılabilir. Bazı cüzdanlar her ikisini de sunar.

Masaüstü, mobil ve web cüzdanları şunlardan biri olabilir:

Saklama: Saklama cüzdanları, paranızın şifresi gibi olan özel anahtarınızla ilgilenir. Bu, Ethereum’da yeni olan veya özel anahtarını kaybetmekten endişelenen kullanıcılar için kolay bir seçenektir. Bununla birlikte, bu tür bir cüzdanla, kullanıcılar hala kendi risklerini oluşturan üçüncü bir tarafa güveniyorlar. Örneğin bu varlıklar saldırıya uğrayabilir.

Masaüstü ve mobil cüzdanlar internete bağlı bir dizüstü bilgisayarda veya akıllı telefonda çalıştığı için daha az güvenlidirler. Bu nedenle, uzmanlar içlerinde sadece biraz para bulundurmayı öneriyor. Biraz fazladan nakit depolamak için, donanım ve kağıt cüzdanların devreye girdiği yer burasıdır. 

Donanım cüzdanları

Genellikle başparmak kadar küçük olan donanım cüzdanları daha fazla güvenlik sunar. Bu cihazlar güvenlik için üretilmiştir ve internetten ayrıdır ve çevrimiçi olmadan eter işlemleri imzalayabilir ve gönderebilir. Bu daha güvenlidir çünkü hacklenmesi çok daha zordur ve en iyi şekilde büyük eter varlıklarını depolamak için kullanılır.Ledger ve Trezor , eteri tutmak için kullanılabilecek iki popüler donanım cüzdanıdır .

Kağıt cüzdanlar

Diğer bir soğuk depolama seçeneği, özel bir anahtarı bir kağıt parçasına, bir “kağıt cüzdana” yazdırmak veya dikkatlice elle yazmak ve bir kasa gibi güvenli bir yere kilitlemektir. 

MyEthereumWallet veya MEW, bir web sitesinin sunucularında değil, doğrudan bilgisayarınızda anahtar çiftleri oluşturmak için popüler bir hizmettir. Özel anahtarları bir sunucuda saklamak, şirkete özel anahtarlarınıza, yani bir saklama cüzdanı erişimine güvenmek anlamına gelir. Ayrıca, site saldırıya uğrarsa bu anahtarları savunmasız bırakır.

Teknoloji meraklısı kullanıcılar, gerekli kriptografik paketlerin kurulu olması koşuluyla, metin yoluyla komutları doğrudan girmek için kullanılan normal bir bilgisayardaki komut satırı arayüzünü kullanarak anahtarlar oluşturabilir.

Tüm söylenenler, özel anahtarınızı kaybederseniz, bunun – ve onunla ilişkili herhangi bir eterin – tamamen ortadan kalktığını tekrarlamakta fayda var. En iyi uygulama, özel anahtarın birden çok kopyasını oluşturmak ve birisinin kaybolması veya yok edilmesi durumunda bunları farklı güvenli konumlarda saklamak için fazladan biraz zaman harcamaktır.

Nasıl EthereumAlabilirim?

Eter elde etmenin en kolay yolu konuma göre değişir.Eter satın almanın birkaç yöntemi vardır:

  • Merkezi bir değişim
  • Uyumlu bir ATM
  • Şahsen veya kullanıcıları doğrudan birbirine bağlayan eşler arası bir pazar aracılığıyla satın alma
  • Çevrimiçi bir eter değişimi bulma
  • Merkezi bir değişim yoluyla eter satın almak genellikle en kolay seçenektir.

Coinbase ve Kraken gibi popüler borsalar, kullanıcıların doğrudan dolar veya bitcoin ile eter satın almalarına izin veriyor. Genellikle bir kayıt süreci vardır. Bu borsalar genellikle Müşterini Tanı (KYC) yasalarına uygundur, yani platformdan kripto para satın almadan önce bir kullanıcının kimliğini doğrulamaları gerekir.Dolar dışında bir para birimiyle eter satın almak fazladan bir adım atabilir.

Bitcoin en yaygın kullanılan kripto para birimidir ve dünyanın dört bir yanındaki insanların kendi para birimlerinde ticaret yapmak istemeleri daha olasıdır. Dolayısıyla, örneğin Rus rublesi karşılığında eter satın almak istiyorsanız, kolay bir seçenek, bir borsada bitcoin satın almak ve ardından bunu eter ile takas etmektir.

Ethereum ATM’leri

Ayrıca dünyayı süsleyen yüzlerce eter ATM’si var. CoinATMRadar’danalınan bu harita, bu ATM’lerin nerede olduğunu gösterir. 

ATM’ler sadece şahsen kullanılabildikleri için daha az kullanışlıdır, ancak birkaç avantaj sunarlar. Borsalar yalnızca dijital ödeme şekillerini (kredi kartları gibi) kabul ederken, ATM’ler nakit para kabul eder. Bazen borsaların bir kullanıcıya eterini göndermesi birkaç gün sürer, ancak ATM’ler anlıktır.

Bizzat EthereumSatın Almak

Bazı kullanıcılar gizlilik bilincine sahiptir ve genellikle kullanmak için bir kimlik biçimi gerektiren merkezi değişimleri kullanmayı tercih etmez.

Bu kullanıcılar için, eter satın almak veya satmak için yüz yüze görüşme seçeneği her zaman vardır ve bazı şehirlerde, New York ve Toronto dahil olmak üzere sık sık Ethereum buluşmaları vardır. Ancak, daha az nüfuslu bölgelerde bu her zaman kolay bir seçenek değildir.

LocalCryptos gibi siteler , doğrudan banka havalesi de dahil olmak üzere, başka bir eşler arası yöntemle işlem yapmak isteyen kullanıcıları birbirine bağlar.

Eterle ne yapabilirim?

Kullanıcılar ether’e sahip olduktan sonra ne yapabilir?

Eğer eter sahip olduktan sonra yapabilirsiniz yakıt kullanmak merkezi olmayanuygulamalar onlar resmin dışında kesim aracılık hedefliyoruz dışında genellikle bugün kullandığımız uygulamalar benzer.

Bu dapp’ler, kullanıcıların kuralları uygulamak için üçüncü bir tarafa güvenmek zorunda kalmaması için bir sözleşmenin şartlarını otomatik olarak yürüten kod olan Ethereum akıllı sözleşmelerinden oluşturulmuştur.

Merkezi olmayan uygulamaların örnekleri şunları içerir:

CryptoKitties: Komik görünümlü dijital kedileri toplamak ve yetiştirmek için bir oyun. Ethereum’un yeniliği, kullanıcıların dijital koleksiyonlarını daha fazla kontrol etmesine izin vermesidir. Örneğin, koleksiyon parçalarının yalnızca onları yaratan şirket olduğu sürece hayatta kaldığı diğer oyunların aksine dijital kedi silinemez. 

PeepEth: PeepEth , merkezi olmayan bir Twitter alternatifidir. Twitter, şirket bunları uygun bulmazsa hesapları ve tweet’leri silme yeteneğine sahiptir. 

DeFi: merkezi olmayan finans (DeFi), ethereum üzerine inşa edilen finansal uygulamalar dizisi için kullanılan bir terimdir.

Bazı Ethereum uygulamalarının, eterden türetilen kendi tokenları vardır. Bunlara katılmak için, kullanıcıların uygulamayı güçlendiren jeton için eter ticareti yapmaları gerekir. Örneğin, Decentraland , kullanıcıların sanal araziler satın alabilecekleri sanal bir dünyadır. Blok zinciri kullanmayan oyunlardan farklıdır çünkü kullanıcılar merkezi bir varlıktan ziyade oyunu kontrol eder.Dapps’ın Toplayıcı Durumu, yaklaşık 3.000 Ethereumdapps’ı listeliyor. Birçoğu hizmet ve proje ümit vaat etse de, istenmeyen uygulamalara eter gönderilmesi önerilmez.

Yorum (Yok)

Yorum yaz