Ethereum Nasıl Çalışır?

Günden güne kullandığımız uygulamaların çoğunda, uygulamanın çalışmasını sağlayan şirketler var. YouTube, videoları insanların görüntülemesi için depolar. Robinhood, hisse senetlerine yatırım yapmak için paramızı elinde tutuyor. Facebook, kullanıcıları hakkında detaylı kişisel bilgileri depolar ve analiz eder.

Ethereum, tek bir kuruluş tarafından yönetilmeyen veya kontrol edilmeyen uygulamalar oluşturmayı kolaylaştırmayı amaçlayan bir platformdur. Bunun yerine kodla yönetilirler.Başlık altında, dünya çapında bir altyapı bu uygulamaların çalışmasına yardımcı olur. 

Ethereum, Bitcoin’in protokolünden ve temelindeki blok zinciri teknolojisinden büyük ölçüde ödünç alır, ancak teknolojiyi, paranın ötesinde uygulamaları desteklemek için uyarlar. Basitçe söylemek gerekirse, bir blockchain, sürekli büyüyen, merkezi olmayan bir işlem kayıtları listesidir. Blok zincirinin bir kopyası, dünyanın her yerinden gönüllüler tarafından çalıştırılan bir ağdaki her bilgisayar tarafından tutulur. Bu küresel aygıt, aracıların yerini alıyor.

Yüksek düzeyde, Ethereum birkaç anahtar parçadan oluşur:

Akıllı sözleşmeler: Paranın hangi koşullarda el değiştirebileceğini belirleyen kurallar.

Ethereum Sanal Makinesi (EVM):Ethereum’un, Ethereum kurallarını uygulayan ve gönderilen bir işlemin veya akıllı sözleşmenin kurallara uyduğundan emin olan kısmı. 

Ethereum blok zinciri: Ethereum’un tüm geçmişi – her işlem ve akıllı sözleşme çağrısı blok zincirinde saklanır.

Ether:Ethereum’da işlem yapmak ve akıllı sözleşmeler yürütmek için gerekli olan Ethereum’untoken’ı.

İşin kanıtı: Bu, Ethereum’un fikir birliği modelidir, ağdaki herkesin kurallara uymasını sağlayan tüm sistemi bir arada tutan yapıştırıcıdır.

Bununla birlikte, Ethereum geliştiricilerinin önümüzdeki yıllarda bazı kapsamlı değişiklikleri hayata geçirmesi bekleniyor. 1 Aralık 2020’de piyasaya sürülen Ethereum2.0, Ethereum’un çalışma şeklini, özellikle de iş kanıtı omurgasını yükseltecek.

EthereumAkıllı Sözleşmeleri

Akıllı sözleşmeler, bir aracıya güvenme ihtiyacını ortadan kaldırarak, paranın kendi içinde hareket edebileceği koşulları kodlamayı mümkün kılar. Herhangi bir kripto para biriminin parçasıdırlar. Örneğin;Bitcoin, banka gibi üçüncü bir taraf olmadan doğrudan Alice ve Bob arasında işlemi kolaylaştıran ve izleyen ödemelere olanak tanır. Kripto para biriminden önce, çevrimiçi ticarette bu mümkün değildi. 

Ethereum, Bitcoin’in tasarımını soyutlayarak akıllı sözleşmeleri genişletmeyi hedefliyor, böylece geliştiriciler teknolojiyi basit işlemlerden daha fazlası için kullanabiliyor, kullanımını ek adımlar ve yeni sahiplik kuralları içeren anlaşmalara genişletiyor. Örneğin, flaş krediler , borçlu geri ödemediği sürece paranın ödünç verilmeyeceği kuralını uygulamak için akıllı sözleşmeler kullanır.

Compound gibi bazı Ethereum hizmetleri, kullanıcıların bir şirketten ziyade parayı yöneten akıllı sözleşmelerle borç almasına veya borç almasına izin vermeyi deniyor.

Akıllı sözleşmelerdeki bu esneklik Ethereum’unBitcoin üzerindeki birincil yeniliği olsa da, bazı araştırmacılar ve geliştiriciler bu tasarım kararını eleştirerek daha fazla güvenlik açığı olasılığını ortaya çıkardılar.

EthereumBlok Zinciri

Tüm bu akıllı sözleşmelerin geçmişi Ethereum blok zincirinde saklanır. Ethereum blok zincirinin yapısı Bitcoin’inkine çok benzer – tüm akıllı sözleşmenin ve işlem geçmişinin paylaşılan bir kaydıdır.

Dünyanın dört bir yanından yüzlerce gönüllü, oldukça uzun olan eksiksiz Ethereum blok zincirinin bir kopyasını saklıyor. Bu, Ethereum’u merkezi olmayan yapan bir özelliktir. 

Bunların her birine Ethereum ağında “düğüm” denir. Bir Ethereum akıllı sözleşmesi her kullanıldığında, binlerce bilgisayardan oluşan bir ağ bunu işler ve kullanıcının kurallara uymasını sağlar. 

Tüm bu düğümler birbirine bağlı. Bu verileri depolamaya ek olarak, her Ethereum düğümü, işlemleri kabul etmek ve akıllı sözleşmeleri yürütmek için aynı kurallar dizisini izler. 

Bitcoin’in aksine, Ethereum düğümleri işlem ayrıntılarından daha fazlasını saklar. Ağın, her bir kullanıcının bakiyesi, tüm akıllı sözleşme kodu, tümünün depolandığı yer ve yapılan değişiklikler dahil olmak üzere tüm bu uygulamaların “durumunu” – veya mevcut bilgilerini – izlemesi gerekir.

Hesaplar: Her kullanıcı, kullanıcının ne kadar Ether’e sahip olduğunu gösteren bir hesaba sahip olabilir. 

Akıllı sözleşme kodu: Ethereum, paranın kilidinin açılması ve aktarılması için karşılanması gereken kuralları tanımlayan akıllı sözleşmeleri saklar.

Ethereum Sanal Makinesi (EVM)

Her bir Ethererum düğümünde ayrıca akıllı sözleşmeleri yürüten bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) bulunur. Tüm düğümler senkronize olarak çalışır.

Geliştiricilerin insan tarafından okunabilir bir programlama dilinde yazdığı akıllı sözleşmeler bir bilgisayar tarafından okunamaz. Bir bilgisayarın anlayabileceği, ancak insanlar için anlamsız bir dil olan bayt koduna dönüştürülmeleri gerekir.

Ardından EVM devralır. Her biri sayı ekleme veya veri depolama gibi belirli bir görevi yerine getirebilen en az 140 farklı “işlem kodu ” yürütebilir.

Ether ve Ethereum işlemleri

Kullanıcılar Ethereum ile nasıl etkileşim kurar? 

Akıllı sözleşmeler kullanmak ve Ethereum uygulamalarını kullanmak , Ethereum’un yerel belirteci olan eter biçiminde para gerektirir . Ethereum’da hemen hemen her şeyi yapmak için Ether gereklidir ve ağ üzerinde akıllı kişileri yürütmek için kullanıldığında, genellikle “gaz” olarak anılır. Eter, akıllı sözleşmeleri çağırmak için kullanılabilir: Örneğin, bir sözleşme Twitter’da bir gönderiyi (veya bir alternatifini) tetikleyebilir veya Ethereum tabanlı bir borç verme platformunda jeton ödünç almaya başlamak için bir hesabı tetikleyebilir. 

Ethereum, banka hesaplarına benzer şekilde eteri depolamak için hesapları kullanır.

İki tür hesap vardır:

  • Dışarıdan sahip olunan hesaplar (EOA’lar) : Normal kullanıcıların ether tutmak ve göndermek için kullandıkları hesaplardır.
  • Sözleşme hesapları: Bu ayrı hesaplar, EOA’lardan veya diğer olaylardan gelen eter işlemleriyle tetiklenebilen akıllı sözleşmeleri tutan hesaplardır.

Akıllı sözleşmeleri aramak ücretsiz değildir. Her işlem, işlemin ne kadar hesaplama kullandığına bağlı olarak artan bir miktar etere mal olur. Ayrıca, Ethereum tıkandığında ücretler artar.

Ethereum Çalışma Kanıtı

Ağdaki her düğümün işlemin bir kopyasını ve ağın akıllı sözleşme geçmişini tuttuğunu unutmayın. Bir kullanıcı her işlem yaptığında, ağdaki tüm düğümlerin bu değişikliğin gerçekleştiğini kabul etmesi gerekir.

İlk olarak Bitcoin tarafından eyleme geçirilen algoritma çalışma kanıtı , bu uzaktaki düğümleri senkronize tutan şeydir. 

Madenciler kötü davranışları önleyen aktörlerdir – örneğin hiç kimsenin sistemi kandırmak için parasını bir kereden fazla harcamamasını sağlamak gibi. Madenciler, bitcoin kazanma yarışında ekipman ve elektriğe binlerce dolar harcıyor. Çift harcama işlemlerini kolaylaştırırlarsa bu bitcoin ödüllerini kaybedecekler, bu yüzden bunu yapmamaları için teşvik ediliyorlar.

Buradaki amaç, madenciler ve düğümler ağının, PayPal veya banka gibi bir otoriteden ziyade, eyaletten eyalete geçişin sorumluluğunu almasıdır. Bitcoin madencileri, bitcoin sahipliğinin bir kişiden diğerine geçişini doğrular. Ethereum Sanal Makinesi, geliştiricinin başlangıçta programladığı kurallar ile bir sözleşme yürütür.

Ancak, Ethereum uzun süredir iş kanıtı kullanmıyor olabilir. Geliştiricileri uzun zamandır farklı bir algoritmaya, kanıt genel olarak daha az enerji tüketeceğini ve daha güvenli olacağını umuyorlar. Algoritma bazı çevrelerde tartışmalıdır. Eleştirmenler, hissenin kanıtlanmasının işe yaradığının veya iş kanıtı kadar güvenli olduğunun kanıtlanmadığını savunuyorlar. Tartışmalı olsun ya da olmasın, bu değişim 1 Aralık 2020’de başlayan Ethereum2,0’a yükseltme ile kademeli olarak gerçekleşecek.

Ethereum SSS

Ethereum2.0, Ethereum’un çalışma şeklini nasıl değiştirecek?

Tam olarak uygulandığında (birkaç yıl içinde tahmin edilir), Ethereum2.0, Ethereum’un çalışma şeklini önemli ölçüde değiştirecektir. Ethereum’un birincil sınırlaması, tıpkı diğer birçok kripto para birimi gibi birçok kullanıcıyı aynı anda destekleyememesidir.

Ethereum2.0 ile bile, Ethereum’un bu engelleri ağ tarafından desteklenen uygulamaların Instagram veya YouTube gibi ana akım uygulamalar ölçeğinde kullanımı kaldırabilecek noktaya kadar aşıp aşamayacağı henüz belli değil.

Ethereum ücretleri neden son zamanlarda artıyor?

Bu, Ethereum’un ayrılmaz bir parçasıdır. Platformu eşzamanlı olarak ne kadar çok kişi kullanırsa, ortalama ücretler veya “benzin” maliyeti o kadar yüksek olur. Bunun nedeni, dışarıda birkaç bin Ethereum düğümü bulunması ve her düğümün aynı kodu derleyip çalıştırmasıdır.Geliştiriciler bunu daha ucuz hale getirmeye çalışıyor.

Resmi Ethereum geliştirici öğreticisi, bu verimsizliği kabul ediyor: “Kabaca, kullanmak için iyi bir sezgisel yöntem, 1999’dan itibaren bir akıllı telefonda EVM üzerinde yapamayacağınız hiçbir şeyi yapamayacağınızdır.”

Ethereum’un nasıl çalıştığı hakkında nereden daha fazla bilgi edinebilirim?Bitcoin ve Ethereum whitepaper’larblockchains ve akıllı sözleşmelerin mekaniği sağlam bir temel sağlar. TruStory kurucu ortağı ve CEO’su PreethiKasireddy, renkli grafikler de dahil olmak üzere ayrıntılı bir kılavuz hazırladı. Ve CoinDesk, Ethereum’un çalışma şeklini gözden geçirecek olan Ethereum 2.0 ilerlemesi ve aksaklıklar da dahil olmak üzere günlük olarak Ethereum haberlerini kapsar.

Yorum (Yok)

Yorum yaz