Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği yapmak için, blok zincirinde yeni tokenler oluşturmak için gerekli hesaplamaları zamanında gerçekleştirebilecek özel bilgisayarlara ve ekipmanı sürekli çalıştırmak için gerekli olan önemli miktarda elektriğe ihtiyacınız var. Tüm bunlar, önemli ön maliyetler oluşturur.

Madencilik, ağın sistemde yapılan her değişiklik üzerinde fikir birliğine varmasını sağlayarak Ethereum dahil birçok kripto para birimini bir arada tutan “yapıştırıcı”dır. Ethereumsadece bir kripto para birimini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcılara aracıları ortadan kaldırarak verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlayan merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için bir platform sağlar. Twitter veya Gmail gibi geleneksel uygulamalar tipik olarak internet sunucuları aracılığıyla çalıştırılır ve merkezi bir otorite tarafından yönetilir, yani otorite, herhangi bir zamanda kullanıcıların belirli eylemleri gerçekleştirmesini durdurabilir veya platformlarındaki verileri izleyebilir. Madencilere bu yapıştırıcı olarak ödeme yapılır ve bilgisayarları onları açan hesaplamalar yaparken kripto para biriminin “yeni” tokenları ile ödüllendirilir. Bu yüzden çoğu insan girişimi ilk etapta üstlenir. 

Madenciler set bilgisayarlar kazanmak için bir girişim kriptografik hesaplamaları yoluyla öğütmek için gevşek eter , Ethereum’un doğal belirteci. Varlığın yeni bir partisinin kilidini açana kadar çok sayıda hesaplama problemini denemeleri gerekir.

Teorik olarak, herkes bilgisayarlarını ödül kazanmanın bir yolu olarak bu kriptografik bulmacalara odaklanacak şekilde ayarlayabilir. İşin püf noktası, büyük halka açık blok zincirlerinde madenciliğin zaman içinde daha fazla güç gerektirmesidir. Daha fazla insan kripto para madenciliği yapmak için daha güçlü donanıma yatırım yaptıkça hesaplamalar zorlaşıyor. 

Madencilik Donanımını Seçmek

Üç tür madencilik donanımı vardır:

  • CPU’lar
  • GPU’lar: CPU’lardan daha hızlı
  • ASIC’ler : GPU’lardan bile daha hızlı ve daha güçlü

GPU’lar ve ASIC’ler daha yüksek bir hashrate sahiptir, bu da bulmaca yanıtlarını daha hızlı tahmin edebilecekleri anlamına gelir. Yazma sırasında, GPU’lar ve ASIC’ler artık eter madencileri için tek uygun maliyetli seçenektir. İşlemciler artık yeterince güçlü değil.

Bir GPU kurmak karmaşık bir görevdir ve GPU’nun saniyede kaç karma hesaplayabildiğine, güç tüketimine ve kartın ilk masrafına bağlı olarak hangilerinin en karlı olduğuna dair birçok tavsiyeye göz atabilirsiniz.

Muhtemelen bir madencilik teçhizatı, birden fazla GPU’dan oluşabilecek ve inşa etmesi bir hafta sürebilecek bir makine kurmak istiyorsunuz. Etherscan tarafından sunulanlar gibi çevrimiçi madencilik karlılık hesaplayıcıları, sizin olası eter miktarı hakkında biraz fikir verir.

Ethereum yazılımını yükleme

Bazı madencilik donanımını seçtikten sonraki adım, madencilik yazılımını kurmaktır. 

Madencilerin daha geniş Ethereum ağına bağlanmak için bir Ethereum istemcisi kurması gerekir. Madenciler için internet bağlantısı çok önemlidir. İnternet bağlantısı olmadan, düğüm pek bir şey yapamaz.

Komut satırına aşina olan programcılar, kodlama dili Go ile yazılmış bir Ethereum düğümünü çalıştıran Geth’i veya Parity veya OpenEthereum gibi diğer Ethereum istemcilerinden herhangi birini kurabilir.

Düğümünüz kurulduktan sonra, en son işlemlerin ve blokların rüzgarını yakalamak için diğer düğümlerle “konuşabileceği” Ethereum ağına bağlanabilir. Bir istemci, ether madenciliğine ek olarak, kendi akıllı sözleşmelerinizi dağıtmak ve “komut satırını” kullanarak işlemleri göndermek için bir arabirim sağlar, bir arabirim programcıları bilgisayara komut yazmak için kullanabilir.

Ethereum madencilik yazılımını yükleyin

Kalkınan madencilerin daha sonra resmi madencilik yazılımı Ethminer’ı yüklemeleri gerekir.

Madencilik havuzuna katılmak

Bir madenci olarak, kendi başınıza eter madenciliği yapmanız pek olası değildir.

Bu nedenle madenciler, kriptografik bulmacaları çözme ve eter kazanma şanslarını artırmak için hesaplama güçlerini “madencilik havuzlarında” bir araya toplarlar. Ardından, karları her bir madencinin katkıda bulunduğu güce orantılı olarak bölerler.

Bir madencilik havuzuna katılmanın birçok faktörü vardır. Her havuz sonsuza kadar ortalıkta olmayabilir ve her havuzun hesaplama gücü sürekli değişiyor, bu nedenle hangisine katılacağınıza karar verirken bir dizi faktör var.

Unutulmaması gereken bir nokta, madencilik havuzlarının farklı ödeme yapılarına sahip olmasıdır . Havuzlar madencilik ücreti alır. 

Bugün en popüler madencilik havuzları:

  • Etermin
  • F2Pool
  • Sparkpool
  • Nanopool

Ethereum madencilik havuzlarının 7 Ocak 2021 itibariyle dağılımı:

Madencilik havuzlarının genellikle web sitelerinde bir kayıt süreci vardır, böylece madenciler havuza bağlanabilir ve madenciliğe başlayabilir.

Ucuz elektrik bulun

Diğer en büyük madencilik maliyeti elektriktir. Birçok karlı madenci, ya daha ucuz elektrikle dünyanın dört bir yanındaki bölgelere taşınarak ya da yenilenebilir enerji kaynaklarına dokunarak elektrik indirimlerini araştırıyor. 

Ethereum madenciliği karlı mı?

Cevap karmaşık. Madencilerin madenciliğe girerken göz önünde bulundurmaları gereken birçok değişken vardır, örneğin belirli bir zamanda ne kadar eterin değeri ve madencilik için pahalı bir gereklilik olan elektrik maliyeti gibi. Elektrik maliyeti dünya genelinde değişiklik gösteriyor. 

Ethereum’un ‘ProgPoW’u yükseltmesi madenciliği nasıl etkileyebilir?

ProgPoW, eğer uygulanırsa en güçlü madencileri engelleyecek önerilen bir Ethereum güncellemesidir. Bunu yapmanın nedeni, ağdaki hiç kimsenin çok fazla güç almamasını sağlamaya çalışarak ağı merkezden uzak tutmaktır. 

Kısacası, ASIC’leri kullanan madenciler (madencilik için GPU’lardan daha güçlü donanım – yukarıya bakın) etkilenecek olanlardır. Madencilerin büyük olasılıkla prim ödediği ASIC’leri artık ether madenciliği yapmak için kullanılamayacaktı.

Ethereum2.0, etki madenciliğini nasıl yükseltecek?

Ethereum2.0 yükseltmesi 1 Aralık 2020’de piyasaya sürülmeye başladı ve önümüzdeki birkaç yıl içinde yinelenecek. 

Yükseltme, madenciliği ProgPoW’dan daha büyük ölçüde etkileyecektir. Ethereum2.0 tamamen kullanıma sunulduğunda amaç, madencileri tamamen ortadan kaldırmak ve Ethereum blok zincirinin bütünlüğünü korumak için daha enerji verimli bir yöntemin önünü açmaktır.

Madenciliği etkileyebilecek Ethereum olaylarını nasıl takip edebilirim? Madencilik dünyası bir değişim kasırgasıdır. Bugün aldığınız araçlar önümüzdeki yıl eskimiş olabilir. Diğerleri ortaya çıkarken bazı maden havuzları düşebilir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz