Ethereum Madenciliği Nasıl Çalışır?

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum ile “madenciler” olarak bilinen katılımcılar, ödül kazanmak için hesaplamalar yapmak için pahalı donanımlar kullanıyor. Bunu yaparak, eter olarak bilinen Ethereumtokenlerini sabit bir hızda basıyorlar. 

Kripto para madenciliği, gizemli bir figür olan Bitcoin yaratıcısı SatoshiNakamoto tarafından icat edildi – kimse gerçek kimliğini bilmiyor. Birçoğu Satoshi’den önce merkezi olmayan para yaratmaya çalıştı, ancak hepsi başarısız oldu. Madencilik, merkezi bir güç tarafından yönetilmesi gerekmeyen bir para birimi yaratmada en önemli yenilikti.

Ethereum , interneti ademi merkezileştirme ve hizmeti yöneten ve kullanıcıların istediklerini yapmalarını engelleyebilecek merkezi varlıklara sahip olmayan merkezi olmayan uygulamalar oluşturma misyonunun peşinde bu tekniği kopyaladı.

Ethereum madenciliğinin nasıl çalıştığını keşfetmeden önce, madenciliğin neden var olduğunu anlamak önemlidir. Birkaç temel neden var:

Merkezi bir yayıncı olmadan eter basmak için: Ethereum’untokenleri olan ether, ağdaki uygulamalar için ödeme yapmak için kullanılır ve kabaca her 13 saniyede bir beş eter oranında madencilik süreci aracılığıyla oluşturulur .

Ağın düzgün çalışmasını sağlamak için: Madencilik olmadan, jetonlar kötü niyetli aktörler tarafından iki kez harcanabilir ve bu da tüm ağı değersizleştirebilir veya hatta yok edebilir.

Madencilik eteri

Yaklaşık her 12-15 saniyede bir, bir Ethereum madencisi bir blok bulur. Madenciler bundan daha hızlı veya daha yavaş kazanmaya başlarsa, algoritma otomatik olarak zorluğu yeniden ayarlar, böylece zamanlama o aralığa geri döner.

Madenciler bu eterleri çıkararak “kazanır”. Kârlılıkları şansa ve ona adadıkları bilgi işlem gücü miktarına bağlıdır.

İkinci nokta önemlidir. Genellikle, bankalar dijital işlemlerin doğru kayıtlarını tutmakla görevlidir. Paranın basit bir şekilde yaratılmamasını ve kullanıcıların hile yapmamasını ve paralarını bir defadan fazla harcamamasını sağlarlar.

Ethereum gibi blok zincirleri, madenciliğin yardımıyla yeni bir kayıt tutma yöntemi kullanır.

Hedef “güvensiz” veya “güveni en aza indirgeyen” bir para sistemi olsa da, birinin hala mali kayıtları güvence altına alması ve kimsenin hile yapmamasını sağlaması gerekir.

Madencilik, merkezi olmayan kayıt tutmayı mümkün kılan temel yeniliktir.

Ethereum madenciliği nasıl çalışır?

Ethereum’un mevcut madencilik süreci neredeyse bitcoin ile aynıdır.

Her işlem bloğu için, madenciler bilgisayarlardan biri doğru olanı bulana kadar art arda ve çok hızlı bir şekilde rastgele değerler üretir. Doğru cevap eterin kilidini açar.

Madencilerin bu oyunda hile yapması çok (çok) zordur. Bir madencinin bu çalışmayı taklit etmesi ve doğru cevabı bulması mikroskobik ihtimalden daha azdır. Bu nedenle, “fikir birliği mekanizması” olarak da adlandırılan bulmaca çözme yöntemine “çalışma kanıtı” denir. 

“Düğümler”, Ethereum ağının bir başka önemli parçasıdır ve her biri tüm eter işlemlerini kaydeden defterin bir kopyasını içerir. İşlemleri onaylamak amacıyla şirketler veya meraklılar tarafından sürdürülen, dünya çapında binlerce Ethereum düğümü vardır. Bu düğümlerin her biri, bir madencinin oluşturduğu her bloğu doğrular. 

Ethereum ağındaki düğümlerin hash değerinin doğru olduğunu doğrulaması sadece bir saniye sürer. Değilse, madencinin bloğunu reddederler. 

Madenci mevcut hedefle eşleşen bir karma bulursa, madenci eterin kilidini açar ve her bir düğümün doğrulaması ve defterin kendi kopyasına ekleme yapması için bloğu ağ boyunca yayınlar. Madenci A hash’i bulursa, madenci B mevcut blokta çalışmayı durdurur ve bir sonraki blok için hesaplama sürecini yeniden başlatır.

Ethereum’unProof-of-Stake’e geçişi

Yine de Ethereum’un madencilere sonsuza kadar ihtiyacı olmayabilir.

Ethereumgeliştiricileri, ağın işlemlerin farklı bir şekilde geçerli olup olmadığı konusunda fikir birliğine varmasına yardımcı olan, kanıtı adı verilen işlemleri doğrulamak için farklı bir yöntem lehine madenciliği bırakmayı planlıyor. Umut, proof-of-stake’in, Proof-of-Work’ten daha az elektrik gerektirmesi ve bu da onu daha çevreci bir alternatif haline getirmesidir.

Proof of Stake’e geçiş, Ethereum2.0’ınEthereum’a yükseltilmesinin bir parçasıdır, ancak uygulanması zaman alacaktır. Bununla birlikte, bazı blok zinciri uzmanları şüpheci bir risk kanıtı işe yarayabilir ve işin kanıtı kadar saldırılara karşı dirençli olacaktır.

Ethereum madenciliği karlı mı?

Cevap karmaşık. Madencilerin madenciliğe girerken göz önünde bulundurmaları gereken, herhangi bir zamanda ne kadar eterin değeri ve madencilik için pahalı bir gereklilik olan elektrik maliyeti gibi birçok değişken vardır. 

Karlı olmak için, çoğu Ethereum madencisi madencilere eter kazanma şansı veren madencilik havuzlarına – madenci gruplarına – katılıyor. Diğer bir baskı unsuru, Ethereum2.0 yükseltmesi önümüzdeki yıllarda tamamen başladığında madencilerin modası geçmiş olacak.

Ethereum madenciliği ne kadar ademi merkeziyetçi?

Ethereum madencilik gücünün çoğu, sadece birkaç maden havuzunun elinde yoğunlaşmıştır. Aralık 2020 itibarıyla Sparkpool, Ethermine ve f2pool2, toplam madencilik gücünün% 50’sinden fazlasını oluşturuyor.

Durum Bitcoin ve diğer popüler kripto para birimleri için benzerdir.

Ethereum madenciliği nasıl yapılır?

Kısaca: Yeterince güçlü ekipman satın alın ve bir maden havuzuna katılın.

Ethereum madenciliği Bitcoin’inkinden farklı mı?

Ethereum’un kullandığı özel algoritmaya “ethash” deniyor, pahalı ASIC’leri kullanarak madencilik yapmayı zorlaştırmak için daha fazla bellek gerektirecek şekilde tasarlanmıştır.

Yorum (Yok)

Yorum yaz