Ethereum Akıllı Sözleşmeleri Nasıl Çalışır?

Akıllı sözleşmeler, bir aracı kurum veya kuruluşun yardımına gerek kalmadan belirli koşullar yerine getirilirse işlemleri otomatik olarak yürütebilen araçlardır. Genellikle akıllı sözleşmeleri barındırmak için tasarlanmış bir blok zinciri olan Ethereum ile ilişkilendirilirler, ancak fikir herhangi bir platform veya ağla sınırlı değildir.

Açık olsun ya da olmasın, aracılar dijital hayatımıza nüfuz ediyor. Bir kedi fotoğrafını arkadaşlarınızla çevrimiçi olarak paylaşmak bile, Facebook veya Twitter gibi bir aracının hizmetlerini gerektirir. Akıllı sözleşmeler, işlemi yönetmek ve onaylamak için merkezi bir varlığa ihtiyaç duymadan bu dijital görevleri otomatikleştirmeyi mümkün kılar.

Akıllı sözleşmeler, bir aracının yardımına ihtiyaç duymadan ağ üzerinde kuralları uygulamak için birlikte çalışan bir bilgisayar ağı olan blok zincirleri tarafından mümkün hale getirilmiştir.

Konvansiyonel sözleşmelerde, bir belge, iki taraf arasındaki ve yasalarca uygulanabilen bir ilişkinin şartlarını ana hatlarıyla belirtir. Bir Taraf A şartları ihlal ederse, Taraf B, sözleşmeye uymadığı için Taraf A’yı mahkemeye götürebilir. Akıllı bir sözleşme, bu tür anlaşmaları kodda güçlendirir, böylece kurallar mahkemeler (veya herhangi bir üçüncü taraf) dahil olmadan otomatik olarak uygulanır.

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, 2013 yılında özellikle akıllı sözleşmeler oluşturmak için oluşturuldu. Bugüne kadar bunu yapmak için en popüler platformdur. 

Akıllı sözleşmeler, Ethereum dışında yaygın olarak kullanılmıyor ve bazıları, işlemleri yönetmenin bir yolu olarak ana akım popülerliğe ulaşacağından şüpheleniyor. Bununla birlikte, Ethereum taraftarları, nihayetinde çevrimiçi ilişkileri yürütmek ve güvence altına almak için norm haline gelebileceklerine inanıyorlar. 

Akıllı sözleşmeler kullanan yüzlerce uygulama zaten çalışıyor ve çalışıyor. Popüler Ethereum uygulamaları MakerDAO ve Compound, ödünç vermek ve kullanıcıların faiz kazanmasını sağlamak için özünde akıllı sözleşmeler kullanır.

İlk olarak 1993 yılında tasarlanan “akıllı sözleşme” fikri, başlangıçta bilgisayar bilimcisi ve kriptograf Nick Szabo tarafından bir tür dijital satış makinesi olarak tanımlandı. 

Akıllı sözleşmeler, belirli bir girdi (1$) ile kullanıcının belirli bir sonucu (seçilen içecek) beklemesi gerektiği konusunda aynıdır.

Ethereum akıllı sözleşmesinin basit bir örneğinde, bir kullanıcı arkadaşına 10 eter (Ethereum’a özgü jeton) gönderir, ancak akıllı bir sözleşme kullanılarak belirli bir tarihe kadar dağıtılamamasını gerektirir.

Neden Ethereum akıllı sözleşmeleri?

Dünyanın ilk kripto para birimi Bitcoin , Ethereum ile karşılaştırıldığında son derece sınırlı olmalarına rağmen temel akıllı sözleşmeleri destekleyen ilk para birimi oldu. Her işlem akıllı bir sözleşmedir çünkü ağ, işlemleri yalnızca belirli koşullar karşılandığında onaylayacaktır – kullanıcı, gerçekten sahip olduğunu iddia ettiği kripto para birimine sahip olduğunu kanıtlayan dijital bir imza sağlar. Yalnızca bir Bitcoin özel anahtarının sahibi böyle bir dijital imza oluşturabilir.

Buna karşılık Ethereum, Bitcoin’in daha kısıtlayıcı dilinin yerine, geliştiricilerin blok zincirini kripto para birimi işlemlerinden daha fazlasını işlemek için kullanmalarına izin veren bir dil ile değiştiriyor. Dil, “Turing-complete” dır, yani daha geniş bir hesaplama talimatı setini destekler. Sınırlar olmadan, programcılar aklına gelebilecek herhangi bir akıllı sözleşme hakkında yazabilirler.

Bunun bariz avantajları olsa da, yeni akıllı sözleşmeler daha az test edildiğinden, daha yüksek bir güvenlik açığı olasılığı olduğu anlamına da gelir. Ethereum, akıllı sözleşmelerde istismar edilen güvenlik açıklarından milyonlarca dolar zarar gördü.

Akıllı sözleşme SSS’leri

Akıllı sözleşmeler ne için kullanılabilir?

Akıllı sözleşmeleri kullanmanın bazı yaygın yolları şunlardır:

Çoklu imzalı hesaplar: Fonlar, yalnızca gerekli kişilerin yüzdesi kabul ettiğinde harcanabilir.

Finansal anlaşmaları kodlama: Kullanıcılar arasındaki anlaşmaları yönetin. Diyelim ki, bir kişi bir sigorta şirketinden sigorta satın alırsa, sigortanın ne zaman kullanılabileceğine dair kurallar akıllı bir sözleşmeye programlanabilir.

Üçüncü taraf sağlayın: Bir yazılım kitaplığının nasıl çalıştığına benzer şekilde, akıllı sözleşmeler bir zincirdeki diğer akıllı sözleşmelerle birlikte çalışabilir.

Depolama: Etki alanı kayıt bilgileri veya üyelik kayıtları gibi bir uygulama hakkındaki bilgileri depolayın. Ethereum gibi bir blok zincirinde depolama, verilerin değişmez olması ve silinememesi açısından benzersizdir. 

Akıllı sözleşmeler birlikte nasıl çalışabilir?

Akıllı sözleşmelerin tek başına kullanılması amaçlanmamıştır. Bazı akıllı sözleşmeler, diğer akıllı sözleşmelere yardımcı olmak için oluşturulmuştur.

Birisi, örneğin, akıllı bir kontrat yoluyla sıcak bir yaz gününde sıcaklığa basit bir bahis koyduğunda, kaputun altındaki kontratların zincirleme reaksiyonunu tetikleyebilir. Bir sözleşme, hava durumunu belirlemek için dış verileri kullanır ve başka bir sözleşme, koşullar karşılandığında ilk sözleşmeden aldığı bilgilere dayanarak bahsi sonuçlandırabilir.

Bunu akılda tutarak, akıllı sözleşmeler, insan yöneticilerden ziyade akıllı sözleşmelerle kontrol edilen merkezi olmayan özerk şirketler olarak adlandırılan merkezi olmayan uygulamalar ve hatta bütün şirketler için yapı taşlarını oluşturur.

Akıllı sözleşme nasıl kurulur?

Bir geliştirici, bir kod dilimi yazarak akıllı bir sözleşme oluşturabilir – örneğin 10 eterin yalnızca Alice tarafından 10 yıl sonra alınabilmesi gibi kuralları heceleyerek.

Geliştirici daha sonra akıllı sözleşmeyi Ethereum ağına iter, bu da sözleşmeyi uygulayan şeydir – koddaki kurallara tam olarak uymadıkları sürece kimsenin parayı almasına izin vermez. Dünyanın dört bir yanından binlerce bilgisayarın hepsinde bu akıllı sözleşmenin bir kopyası var.

Akıllı sözleşmeyi nasıl kullanırım?

Ethereum’un kripto para borsalarında satın alınabilen yerel token eterine sahip olan herkes akıllı sözleşmeleri kullanabilir.

Ethereum uygulamaları genellikle kendi özel uygulamalarının ve temelde yatan akıllı sözleşmelerin nasıl kullanılacağına dair talimatlar verir. Yaygın bir yöntem, eteri göndermek için Metamask gibi bir Ethereum cüzdan aracı kullanmaktır. 

Kullanıcılar, çeşitli kullanım durumları için akıllı sözleşmeleri kullanabilir. Kullanıcılar, çeşitli Ethereum uygulamalarını kullanarak mikroblog uygulamalarına sansürsüz gönderiler yayınlayabilir veya aracı olmadan para ödünç verebilir.

Akıllı sözleşmelerin herhangi bir maliyeti var mı?

Son zamanlarda yükselen Ethereum ücretlerinin vurguladığı gibi, akıllı sözleşmeleri doğrulamak için dünya çapında binlerce bilgisayar almak genellikle ucuz değildir. Kullanıcı, ağı çalışır durumda tutmak için tipik olarak eter (Ethereum’un yerel belirteci) cinsinden bir ücret ödemelidir. Ağ daha sıkışık hale geldiğinde ücretler artar.

Akıllı sözleşmeler yasal olarak uygulanıyor mu?

Birçok Ethereum savunucusuna göre akıllı sözleşmeler, otomatik olarak uygulandıkları için yasal sistemin dışında yaşamaya yöneliktir. Gerektiği gibi çalışırlarsa, kullanıcıların anlaşmazlıkları çözmek için mahkemeye gitmelerine gerek kalmaz.

Bununla birlikte, birçok kişi bu sözleşmelerin mevcut yasal sistem altında nasıl ele alınacağını merak ediyor. Cevap karmaşık. Ortaklar Stuart D. Levi ve Alex B. Lipton tarafından hazırlanan bir 2018 araştırma makalesi, ABD hukukunun birçok akıllı sözleşmeyi tanıması gerektiğini belirledi. 

Ancak, her ülkenin kripto para birimleri ve blok zincirleri için farklı bir yasal yaklaşımı var ve bazıları yeni teknolojiyi diğerlerinden daha fazla kabul ediyor.

Akıllı sözleşmeler gelecek mi?

Birçok geliştirici, araştırmacı ve hatta avukat ve doktor, akıllı sözleşmelerin vaatleri konusunda heyecanlılar.

Ancak akıllı sözleşmeler için erken günler. Akıllı sözleşmelerin kullanıcılarının aracılara güvenmesi gerekmese de, kullanıcılar kodun doğru yazıldığına güvenmelidir, bu da hala çok sayıda güvenlik sorunu olduğu için büyük bir sorundur. Yıllar boyunca kötü oyuncuların kullanıcı fonlarını çalmasına izin veren birçok hata istismarı ortaya çıkarıldı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz