Eter Nedir?

Ether (ETH), Ethereum blok zincirinin ana belirteci ve piyasa değeri açısından dünyanın en büyük ikinci kripto para birimidir. Tıpkı en büyük kripto para birimi olan bitcoin , ether gibi bir aracıya ihtiyaç duymadan doğrudan başka bir kişiye ödeme göndermek için kullanılabilir.

Ethereum’un uzun vadeli vizyonu, finansal işlemlerden daha fazlasını güçlendirmektir. Yazılım geliştiricileri, Ethereum’da borç para vermek için merkezi olmayan platformlardan sosyal medya ağlarına kadar çeşitli uygulamalar geliştirebilirler. 

Ethereum tabanlı herhangi bir uygulama için, eter birincil “yakıt” görevi görür. Blok zincirindeki herhangi bir faaliyet, onu güçlendirmek için “gaz” olarak da bilinen bir miktar etere ihtiyaç duyar.

Ethereum’da eter aşağıdaki şeyler için kullanılabilir:

Ödemeler: Bitcoin gibi, ödemeler için eter kullanılabilir. Kullanıcılar başka bir kullanıcıya ether gönderebilir ve tıpkı nakit gibi, ödeme üçüncü bir tarafın işlemesini veya onaylamasını gerektirmez.

Merkezi olmayan uygulamaları güçlendirmek: Ethereum üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan uygulamaları (dapps) kullanmak için, verim çiftçiliği için ERC-20 jetonlarını stake etmekten yönetişim oylama gibi işlevleri tamamlamaya kadar Ether gereklidir.

İşlem ücretleri: Ödemelerden dapp kullanmaya kadar her Ethereum işlemi bir ücret gerektirir.

Eteri nasıl kullanırım?

İlk olarak, kullanıcıların fonlarını hangi eter cüzdanında saklamayı planladıklarına karar vermeleri gerekir. Ether, ABD doları gibi fiat para birimleriyle veya farklı borsalarda diğer kripto para birimi baz çiftleriyle satın alınabilir. 

Neden eter ücretleri var?

Kullanıcılar bir dapp’a her para gönderdiklerinde veya cüzdanlar arasında herhangi bir ERC20 jetonunu aktardıklarında, bunun için bir ücret ödemeleri gerekir. Bunun nedeni, Ethereum’un şu anda ağdaki işlemleri doğrulamak için madencileri kullanmasıdır. Bu madenciler, blockchain’e yeni işlemler eklemek için kendi özel donanımlarını kullanıyor. Açık artırma tarzı bir sistem, madencilerin ilk olarak hangi işlemleri gerçekleştireceklerini nasıl seçeceklerini belirler. Bir işleme eklenen ücret ne kadar yüksekse, madenci listesinde o kadar yukarıya eklenecektir. Bu, madenciyi ağ üzerinde çalışmaya devam etmeye teşvik eder ve devam eden işletme maliyetlerini karşılamaya yardımcı olur.

Ücretler neden fiyat olarak bu kadar dalgalanıyor?

Ethereum ağındaki ücretler sabit değildir, ancak gelecekte EIP 1559 piyasaya çıktığında daha istikrarlı hale gelecektir. Bu eter ücretleri, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunları nedeniyle zaman zaman yükselir. Ethereum blok zincirinde sınırlı alan var. Ağ tıkandığında, kullanıcılar işlemlerini diğer herkesin işlemlerinden önce gerçekleştirmek için rekabet ettikçe ücretler maliyette artar. Ethereum’un fiyatında keskin bir değişiklik olduğunda veya dapp’larda faaliyette bir artış olduğunda ağ tıkanabilir. 

Ethereum gazı nedir?

Ethereum işlem ücretleri, eylemin gerektirdiği “gaz” miktarına göre hesaplanır.

Her eylem, gereken hesaplama gücüne ve ne kadar sürdüğüne bağlı olarak bir miktar gaza mal olur. Bir işlem, örneğin eter olarak ödenen 500 gas’a mal olur.

Bu şekilde, etere bazen “dijital yağ” deniyor çünkü tabiri caizse belirli bir kilometre için ödeme yapmak için kullanılıyor.

Bir dapp’a güç sağlamak için eter nasıl kullanılır?

Ether, ağdaki dapp’ler için yakıt gibi çalışır. Blockchain’e kaydedilen değişmez yapılacaklar listeleri yazmanıza izin veren Ethereum tabanlı bir not defteri dapp’ı kullandığınızı varsayalım. Bir not göndermek için, bir kullanıcının not defterine yeni bir liste eklemek için ether cinsinden bir işlem ücreti ödemesi gerekebilir.

Dapp’lerin her biri bunu farklı bir şekilde etkinleştirir. Örneğin, bir kullanıcı not göndermeye gittiğinde, not defteri uygulaması kullanıcıdan ücreti göndermesini isteyebilir. Tarayıcılarda yerleşik bir ERC20 cüzdanı olan Metamask, tarayıcının köşesinde yer aldığından ve işlemlerin gönderilmesine ne zaman yardımcı olacağını otomatik olarak anlayabildiği için bu konuda yardımcı olabilir. 

Ether’in Ethereum’dan farkı nedir?

Ethereum tüm ağdır. Ether, üzerinde çalışan ana belirteçtir ve onu Ethereum’un önemli bir parçası haline getirir. 

Kaç tane eter var?

Veri sağlayıcısı Messari’ye göre şu anda 113.000.000’den fazla eter var.

Yaklaşık her 12 saniyede bir beş eter oluşturulur. Ancak bunun ötesinde, Ether ekonomisinin kuralları açık uçludur ve Ethereum geliştirici topluluğu tarafından yeni iyileştirme önerileri üzerinde mutabık kaldıkça sıklıkla değişir. Bitcoin 21 milyon bitcoin’lik sabit bir sınıra sahipken, Ethereum’un ana jetonunun belirlenmiş bir maksimum tedarik limiti yoktur.

Başlangıçta kaç Ethereum tokeni oluşturuldu? Ethereum’un ilk 2014 kitle fonlaması kampanyasında kullanıcılar tarafından altmış milyon token satın alındı. Diğer 12 milyon kişi, temel teknolojiyi geliştirmek için çalışan bir grup araştırmacı ve geliştirici olan Ethereum Vakfı’na gitti.

Yorum (Yok)

Yorum yaz