Dünya Bankası’ndan Türk ihracatçılarına finansman desteği

Yerküre Bankası İcra Yöneticileri Konseyi, Türkiye Uzun Vadeli İhracat Finansmanı Garantisi Girişimi için Türk Eximbank’a sağlanacak 250 milyon euro meblağında kısmi kredi garantisini onayladı.

Yerküre Bankası’ndan yapılan açıklamada, girişimin, 250’den az çalışana sahip ihracat odaklı küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) ile 250-1500 çalışanı olan orta-büyük ölçekli işletmelerin uzun vadeli finansmana erişimini artırmayı amaçladığı bildirildi.

Garantili kredi meblağlarının en az yüzde 70’inin ihracat odaklı KOBİ’lere sağlanacak alt krediler için kullanılacağı belirtilen açıklamada, garantili kredi fiyatlarının en az yüzde 10’unun bayanları kapsayıcı şirketlere kullandırılacak kredilere ayrılacağı kaydedildi.

İhracatçı şirketlerin Kovid-19 sonrası periyoda geçişlerine yardım

Açıklamada, kısmi kredi garantisinin Türk Eximbank’ın ticari kreditörler için 500 milyon euroya kadar uzun vadeli finansman sağlamasına, ticari kreditörlerin de ihracatçı hususî dal işletmelerine işletme anaparası ve yatırım alt kredileri sağlamalarına imkan tanıyacağı tabir edildi.

Kelam konusu kredi garantisinin Eximbank’ın halihazırda garantisiz olarak sağlanan kredilere nazaran daha uzun vade ve daha düşük yekun maliyet elde etmesine yardımcı olacağı aktarılan açıklamada, garanti desteğiyle sağlanan piyasa finansmanının birebir hengamda Eximbank’ın makul KOBİ ve orta-büyük ölçekli ihracatçılara alt krediler sağlamasına imkan tanıyacağı bildirildi.

Yorum (Yok)

Yorum yaz