DAO nedir?

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon veya DAO, insanlar yerine kodla işletilen teorik bir organizasyon veya şirkettir. Savunucuları, DAO’ların kuruluşların veya şirketlerin daha az hiyerarşik olarak yapılandırılmaları için bir yol yarattığını, yatırımcıların atanan liderlerin aksine şirketlerin yönünü doğrudan yönlendirdiğini savunuyorlar.

DAO savunucuları, Ethereum’un bu fütüristik fikre hayat verebileceğine inanıyor. Ethereum, piyasa değeri açısından en büyük ikinci kripto para birimidir ve paranın ötesinde kullanımlar için kripto para biriminin arkasındaki teknolojiyi (blok zinciri) kullanmak için en büyük platformdur. 

Diğerleri, merkezi olmayan kontrole sahip bir organizasyon fikrinin vaat ettiğini ve onu hayata geçirmek için deney yaptığını düşünüyor. Uygun bir şekilde “The DAO” olarak adlandırılan bu tür ilk deney, 2016 yılında oluşturuldu ve teknik bir güvenlik açığı nedeniyle 50 milyon dolarlık bir başarısızlıkla sonuçlandı. Ancak Aragon, Colony, MakerDAO ve diğerleri gibi kuruluşlar DAO’nun bıraktığı yerden devam ediyor.

DAO olarak sürücüsüz bir araba

Şunu hayal edin: sürücüsüz bir araba, esasen otonom bir Uber olan bir yolculuk paylaşımı rolünde dolaşıyor. İlk programlaması nedeniyle, uğraşması gereken değişkenler göz önüne alındığında, araba tam olarak ne yapacağını bilir. Yolcuları bulur, taşır ve ulaşım hizmetleri için ödeme kabul eder.

Sürücüsüz arabaların yolculuk paylaşımı hizmeti teorik olarak bir DAO gibi çalışabilir.

Bu araba, DAO’nun sahip olduğu araç filosunda sadece biridir. Arabalar eter kazandıkça, para işletmeye yatırım yapan hissedarlara geri döner. 

Bu, eski bitcoin katılımcısı Mike Hearn tarafından size getirilen ve kripto para biriminin ve blok zincirlerinin gelecekte lidersiz organizasyonlara nasıl güç katacağını anlattığı bir “düşünce deneyi”. Hearn’ün tarif ettiği şey, 2009’da Bitcoin piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra kripto topluluğunda ilgi görmeye başlayan bir DAO için hayali bir kullanım örneği.

DAO SSS

Neden bir şirketi kodla yönetmelisiniz?

Savunucularına göre, DAO’ların doğal bir avantajı, insan tarafından yönetilen türden daha adil kuruluşların kurulmasına olanak sağlamasıdır.

Günümüzde çoğu şirketin, bazen tüm şirketi etkileyen tek taraflı kararlar alan liderleri vardır. Bir DAO, bu tür bir karar almayı imkansız hale getirir; paydaşlar (yani şirketteki yatırımcılar) şirketin nasıl çalışması gerektiği konusunda daha doğrudan kontrole sahiptir.

DAO nasıl çalışır?

Kısacası, DAO’lar şirketi veya kuruluşu hareket halindeyken yönlendirmek için belirli kuralları sabit bir şekilde kodlamayı hedefler.

DAO’lar, yalnızca belirli koşullar karşılandığında belirli görevleri yerine getirmek üzere programlanabilen Ethereum akıllı sözleşmelerine dayanır . Bu akıllı sözleşmeler, yalnızca yatırımcıların belirli bir yüzdesi bir projeyi finanse etmeyi kabul ettikten sonra fon kullanmak gibi tipik şirket görevlerini otomatik olarak yürütmek üzere programlanabilir.

Birçoğu DAO’ları demokrasiyi daha sıkı bir şekilde garanti altına almanın bir yolu olarak görüyor. Paydaşlar, birkaç örnek vermek gerekirse, yeni kurallar eklemek, kuralları değiştirmek veya bir üyeyi görevden almak için oy kullanabilirler. Ve DAO, gerekli kişi eşiği değişiklik için oy kullanmadıkça değişemeyecek.

Bir DAO’nun önerilen bazı özellikleri şunları içerir:

Hiyerarşi yok: Genellikle hiyerarşik yönetim yoktur. Paydaşlar genellikle liderler veya yöneticiler yerine kararlar alırlar.

Şeffaf: Kod açık kaynaktır, yani herkes ona bakabilir. Blok zincirinde, kararların nasıl alındığını görmek için herkes geçmişi tarayabilir. 

Açık erişim: İnternet erişimi olan herkes DAO tokenlerini tutabilir veya satın alabilir, böylece onlara DAO’da karar verme gücü verebilir.

Demokratik değişiklikler: Yatırımcılar, yeni teklifleri oylayarak bir DAO’nun kurallarını değiştirebilir.

İşe alma: Bir DAO teorik olarak dışarıdan yetenekleri bile işe alabilir, çünkü hala yalnızca insanların yapabileceği görevler vardır. Örneğin, yukarıda açıklanan DAO’daki sürücüsüz araba, hasar meydana geldiğinde DAO’ya rapor veren sensörlere göre otomatik olarak bir tamirci kiralayabilir.   

Bir DAO daha önce denendi mi?

Evet. Böyle bir organizasyon yaratmaya yönelik en bilinen girişime uygun bir şekilde “The DAO” denildi.

2016’da piyasaya sürülen DAO, birkaç ay içinde başarısız oldu, ancak yine de insanların teknoloji hakkında konuşurken akıllarında ne olduğuna dair en önemli örnek.

Plan, DAO’daki yatırımcıların projeye ne kadar eter yatırdıklarıyla orantılı token almaları içindi . Bu tokenlerle hangi projelerin finanse edileceğine oy verebilirler. Yatırım yapılacak projeleri seçmek için, “kalabalığın bilgeliğine”, yani oy veren büyük bir grup insanın verdiği kararların genellikle tek bir yönetmenden veya hatta kararı veren birden çok yönetmenden daha iyi sonuçlara yol açtığı fikrine dayanıyordu.

Yatırım yapılan projeler kar ederse, kar yatırımcılara geri dağıtılır.

DAO neden başarısız oldu?

“Durdurulamaz kod” un neden bir güvenlik sorunu oluşturabileceğini anlamak kolaydır.

DAO’nun sorunu buydu. Bir istismarcının organizasyonda kilitli olan fonları çalmasına izin veren bir hata olduğu ortaya çıktı. Gözlemciler saldırganın DAO’nun fonlarını yavaşça tüketmesini izlediler, ancak bunu durdurmak için hiçbir şey yapamadılar. Teknik olarak, bilgisayar korsanı konuşlandırılırken kuralları takip ediyordu.

Ethereum’un lider kodlayıcıları, sahiplerine para iade etmek için işlem geçmişini tersine çevirdi – bu, toplulukta bir sürtüşmeye yol açan tartışmalı bir karar. Gelecekte benzer bir durumla başa çıkmanın en iyi yolu hala tartışmaya açıktır.

DAO’larla ilgili bazı sorunlar nelerdir? The DAO’da gösterildiği gibi, durdurulamaz kod bir sorun oluşturabilir. Ethereum blok zincirine yerleştirildikten sonra DAO’nun kurallarını değiştirmek zor. Bir kişinin veya kuruluşun, topluluktan fikir birliği olmaksızın organizasyonu değiştirmesini engelleyen aynı çerçeve, sorunlara da neden olabilir; ana çerçeve, çerçevedeki boşlukların kolayca kapatılamamasıdır. Bu, potansiyel hırsızlığa, para kaybına veya diğer feci sonuçlara yol açabilir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz