Coinbase’de Kripto Ticareti Nasıl Yapılır?

San Francisco California merkezli Coinbase, 2012’de Brian Armstrong  ve FredErsham tarafından kurulduğundan bu yana kripto para borsaları arasında en güçlü marka tanınırlığını elde etmiş olabilir.

O zamandan beri küçük-orta ölçekli bir işletmeden (KOBİ) çok daha büyük bir şeye dönüştü, 500’den fazla kişiyi istihdam etti ve yedi yıllık tarihi boyunca hızla büyüyerek bugün 8 milyar dolarlık değerleme topladığı yere geldi.

Bu adım adım kılavuzda, hesabınızı Coinbase’de nasıl kuracağınıza, fiat yüklü fonlarınızı kullanarak kripto para birimini nasıl satın alacağınıza ve nasıl para gönderip alacağınıza ve ihtiyacınız olan çeşitli temel güvenlik özelliklerine bir göz atacağız.

Kayıt olmak

Sağ üst köşede “Kaydol” seçeneğine tıklayın ve ad, e-posta ve şifre gibi temel bilgilerinizi girin, ardından “Ben robot değilim” ve “Hesap Oluştur” u seçin.

KYC  doğrulaması gerektirmeyen Binance’in aksine  Coinbase,  ilk satın alımınızı yapmadan önce özellikle kimlik doğrulama sürecinden geçmenizi ister.

Onların  kullanıcı anlaşmanın  belirtir yaş sınırlaması (18+), KYC şartlar ve ücretler, bu nedenle yasal ve politika standartları karşılamasını sağlamak için bunu kontrol etmek emin olun.

İlk kez oturum açtığınızda, borsadan kripto para birimi satın almaya başlamak için istediğiniz ödeme yöntemini girmeniz istenecektir.

Burası kredi / banka kartınızı bağlayabileceğiniz yerdir (endişelenmeyin, henüz herhangi bir satın alma işlemi yapmayacaksınız ve sizden ücret alınmayacaktır) ancak şimdilik yoldan çekilmeniz iyi olur. Sistem, ilk oturum açtığınızda bilgilerinizi otomatik olarak girmenizi ister.

Açılır ekranda kart ayrıntılarınızı girmeyi tamamladığınızda, sonraki bölümün sizden bekleyen iki bekletmeyi doğrulamanızı istediğini fark edeceksiniz.

Bankacılık uygulamanıza / web sitenize giriş yapın ve ” Coinbase UK ” den ne kadar beklemede olduğunu görmek için işlem geçmişinizi görüntüleyin , ardından kartınızı doğrulamak için açılır ekrana en yüksek iki değeri girin.

Ödeme yönteminizi belirledikten sonra, hesabınız için güvenlik işleminin bir parçası olarak bir cep telefonu numarası girin.

Bu önemlidir, çünkü hesabınızı onaylamak ve daha sonra önemli değişiklikler yapmak için cep telefonunuza bir doğrulama SMS’i göndermeniz gerekir.

Kimlik Doğrulama

Hesabınızı oluşturduktan ve sistemin otomatik istemiyle ödeme yönteminizi ekledikten sonra, bir satın alma işlemi yapmadan önce kimliğinizi doğrulamanız gerekecektir.

Bu, maksimum alıcı koruması sağlamak ve genel güvenliği artırırken kimlik sahtekarlığına karşı korunmaya yardımcı olmak için oluşturulmuştur.

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) gibi diğer güvenlik özelliklerini kurmaya zaman ayırmanız önemlidir.

“Gösterge Tablosu” sekmesinin hemen yanında bulunan “Al / Sat” sekmesine ilk tıkladığınızda resmi bir kimlik göndermeniz istenecektir.

Pasaportunuz veya ehliyetiniz arasında seçim yapabilirsiniz; Bu kılavuzun amacı doğrultusunda, bir sürücü ehliyeti seçmeyi seçtik.

Sistem çoğu ülkenin otomotiv kayıtlarıyla uyumlu olmalı ve bu nedenle bu yöntemle doğrulama 5 dakika kadar kısa sürmelidir.

Doğrulandıktan sonra, borsada ilk dijital para birimini satın almaya hazır olduğunuzu belirten bir e-posta bildirimi alacaksınız.

“Ayarlar” sekmesinin hemen altında bulunan “Güvenlik” i tıklayın ve “Kimlik Doğrulayıcıyı Etkinleştir” etiketli bir düğme göreceksiniz. İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), kullanıcının telefonuna SMS ve / veya bir kimlik doğrulama uygulaması aracılığıyla gönderilen bir kodu sağlaması gereken ek bir güvenlik katmanını ifade eder. Google’ın Google Play mağazasında ve iTunes’da bulunan tanınmış “Authenticator” uygulamasını indirmek ücretsizdir.

“Kimlik Doğrulayıcıyı Etkinleştir” i tıkladığınızda, girmeniz için bir kod içeren bir SMS gönderilecektir.

Ardından, barkodu yukarıda belirtilen “Authenticator” uygulaması açıkken cep telefonunuzla tarayın.

Gizli bir kod da sağlanacaktır, bu nedenle bunu, meraklı ellerden uzakta, taşınabilir bir depolama biriminde sakladığınızdan emin olun.

Tamamlandıktan sonra size 2FA’nızın değiştiğini bildiren son bir SMS gönderilecektir, bundan sonra bireylerin fonunuza girmesi neredeyse imkansız olacaktır.

Para Yatırma

Hesabınıza her para yüklemek istediğinizde daha büyük sabit bir toplu ödeme gerektiren bazı borsaların aksine Coinbase, yerel para biriminizde yatırmak istediğiniz belirli bir miktarı destekler.

Borsa şu anda bitcoin (BTC), eter (ETH), litecoin (LTC), bitcoincash ABC (BCH), Zcash, BasicAttentionToken (BAT), USDC, 0x (ZRX) ve eter klasik (ETC).

Bir satın alma işlemi yapmak için menü çubuğundaki sekmeye tıklayarak bulunan “Al / Sat” bölümüne gidin.

Bu örnekte, bitcoin satın almak için 100 $ kullandık ve bu da bize işlem yapmamız veya başka bir adrese göndermemiz için 0,02017936 BTC verdi.

O kadar basit ki, artık borsada yerel olarak depolanan ve çeşitli diğer cüzdan adreslerine takas edilebilen bir bitcoin oranına sahip olursunuz.

Kripto satma süreci, satın alma işlemiyle aynıdır, ancak tüm paranızı itibari paraya çevirebilmeniz için önce belirli bir kripto para birimi miktarını girmeniz gerekecektir.

“Gösterge Tablosu” portföyünüz, son faaliyetleriniz ve toplam bakiyeniz ile ilgili temel bilgileri sağlar ve piyasaların hızlı bir özetini görüntülemek için “gitme” sayfanızdır.

“Portföyünüz” bölümü, toplam bakiye dahil şu anda ne kadar tuttuğunuzu gösterirken, yukarıdaki “Takip” bölümü son piyasa hareketlerini gösterir.

“Araçlar” bölümü size bir adres koleksiyonu sağlar. Coinbase’deki her ödeme için otomatik olarak yeni adresler oluşturulur ve hesabınızla sonsuza kadar ilişkili kalır.

Verildiğine göre, birçok grafik ve ek bilgi Binance veya Kraken borsalarıyla karşılaştırıldığında oldukça sınırlı hissediyor ancak Coinbase’in kusursuz yaklaşımı ve gezinmesi kolay kullanıcı deneyimi (UX) ile sizin için uygun olabilir.

Sınırlamalar

Bu nedenle, Coinbase şu anda kriptolarını belirli ülkelerde satma hizmeti sunmuyor,   bu nedenle listeyi kontrol ettiğinizden emin olun, çünkü platformlarında kripto satın aldıktan sonra, desteklenmiyorsa yerel para biriminize geri dönemezsiniz.

Bir kripto para  birimi açma/kapama rampası , kriptoyu tekrar Ethereum’a  dönüştürmek için bir hizmet sağlayan bir borsadır, bu sayede geleneksel Ethereum, ‘sat’ düğmesine basıldığında doğrudan banka hesabınıza geri yatırılır.

Yapmanız gereken tek şey, ülkenize göre böyle bir hizmeti destekleyen bir değişim bulmak ve bu değişimden cüzdan kimliğinizi girmek. Örneğin, Avustralyalılar,  kriptoyu Avustralya Dolarına (AUD) dönüştürmek için BTC Piyasalarını kullanabilir.

Bir offramp’a para transfer etmek istemeniz durumunda, söz konusu borsanın cüzdan adresini bulmanız gerekecektir.

Bir hesabınız varsa ve gönderilecek bir cüzdan adresiniz olması koşuluyla, bunu bulmak çok zor olmamalıdır.

Diğer borsadan adresi aldıktan sonra, menü başlığındaki Coinbase’in “Hesaplar” sekmesinin altında bulunan, yakın zamanda satın aldığınız kriptoya gidin.

M-cüzdan adresini girin ve gönder düğmesine tıklayın, işte bu kadar, artık paranızı kripto paranızı yerel para biriminize dönüştürebilme özelliğiyle diğer borsa üzerinden alacaksınız.

Artıları

Başlangıç ​​dostu bir kullanıcı tasarımına sahip basit ve sezgisel bir platformdur.

Kripto para birimine yeni başlayanlar için harika ve mümkün olduğunca az telaş ve güçlük çekmek istiyorlar.

Coinbase, yatırmak istediğiniz belirli bir miktarı destekleyerek dolar maliyetinin ortalamasını çekici ve kolay hale getirir.

Eksileri

Coinbase şu anda kriptolarını belirli ülkelerde satma hizmeti sunmuyor. Platformda kripto satın aldıktan sonra, desteklenmiyorsa yerel para biriminize geri dönemezsiniz.

Yorum (Yok)

Yorum yaz