Blockchain Teknolojisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Blockchain teknolojisi, bankalar gibi finansal aracılara gerek duymadan para transferi yapmayı; veri kaydı ve işleme süreçlerini güvenilir, masrafsız ve kolay hale getirmeyi amaçlayan bir teknolojidir. Kullanımı günden güne artmakta ve birçok farklı probleme yeni çözümler getirmektedir.  

Ödeme Aracı ve Para Transferi

Bankaları denklemden çıkarmak ve uzun süren para transferlerini saniyeler içinde gerçekleştirmek bu teknolojinin temel kullanım alanıdır. Ayrıca çok düşük komisyon ücretleri veya komisyonsuz para transferleriyle yapılan işlemler, daha güvenli ve şeffaftır.

Tedarik Zincirlerinin Takibi

Evrak işlerini ortadan kaldırarak, tedarik zincirlerini daha verimli bir hale getirmeyi amaçlayan işletmeler bu teknolojiyi kullanmaktadır. Ayrıca kalite kontrol süreçlerine dahil edilebilir.

Veri Paylaşımı

Özellikle IOTA projesinin girişimleri sayesinde; blockchain teknolojisi veri paylaşmak, veri alım-satımı için pazar oluşturmak gibi yeni bir kullanım alanı oluşturdu. Verileri depolamak, iletmek gibi bir çok problemi ortadan kaldıracak bu girişim henüz ilk aşamalarındadır.

Telif Hakları

İnternet erişimi günden güne artıyor ve dijital ürünlerin mülkiyet hakları konusu bir problem haline geliyor. Blockchain teknolojisi sayesinde içeriği paylaşan üreticinin, hak ettiği ücrete ulaşması ve telif hakları konusunda iyileştirmeler öngörülüyor.

Dijital Oylama

Seçimlere şaibe karıştırılması, tüm dünyanın muzdarip olduğu bir konudur. Blockchain sistemi dijital oy kullanma olanağı sağlayarak, ağda yapılan işlemin değiştirilip değiştirilmediği hakkında en doğru bilgiyi sunabilir.

Gayrimenkul Alım Satımları

Herhangi bir gayrimenkul satışında tapu dairesine gitmek ve birçok evrakla uğraşmak insanı yoruyor. Blockchain teknolojisinin birincil hedeflerinden biri kâğıt kullanımını ortadan kaldırmak ve alım satım işlerinde kolay sağlamaktır.

Vergi Düzenlemeleri

Şeffaflık bu teknolojinin temel bileşenidir. Tüm dünyada vergi sistemlerinin adil ve şeffaf bir biçimde yönetilmesi için vergi kayıtlarının blockchain sistemi üzerinden takip edilmesi öngörülüyor.

Sağlık Sektörü

Hasta kayıtlarının uzun süreler saklanılması gerekiyor ancak 10 yıl önceki bir kayda ulaşmak ciddi anlamda zaman kaybına sebep olabiliyor. Hasta kayıtlarının blockchain üzerinde saklanması ve bu verilere kimlerin ulaşabileceği konusunda kullanım öngörülmektedir. Böylelikle hasta mahremiyeti de korunacaktır.

Dijital Kimlikler

Çoğunluğu Afrika Kıtasında olmak üzere, dünya üzerinden 1 milyara yakın insan kimlik sahibi değildir. Blockchain teknolojisi sayesinde bu insanların bir kimliğe kavuşması ve finansal hizmetlere erişmeleri olasıdır. Microsoft firması bu konuda çalışmalar yürütmektedir.

Blockchain teknolojisinin başlangıç noktası ve Bitcoin hakkında daha ayrıntılı bilgi için; ‘’Blockchain Teknolojisi ve Bitcoin’e Genel Bakış’’ isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Yorum (Yok)

Yorum yaz