Blockchain Teknolojisi ve Bitcoine Genel Bakış

‘’Blockchain’’ anlam itibariyle’’ blok zincir’’ tanımının karşılığıdır. Ancak teknik olarak; herkese açık bir veri tabanında saklanan dijital bilgiler sistemi olarak ifade edebiliriz. Verilerin saklandığı bloklar tüm katılımcılara açıktır ve yapılan işlemlerde tüm ağın onayı gereklidir. Ağdaki tüm katılımcıların onayı ve bilgisi olmadan; veriler üzerinde hiçbir değişiklik yapılamaz veya habersiz veri girişi sağlanamaz. Bahsedilen ağlar herkese açıktır ve merkezi bir sistem tarafından kontrol edilemez. Bu yüzden şeffaflık ve güvenlik olgusu üst düzeydedir. Katılımcı sayısı arttıkça sistemin gücü de artmaktadır.

Blockchain teknolojisinin mucidi ‘’Satoshi Nakamoto’’ ismiyle, 2008-2009 yılları arasında; küresel para sistemine karşı bir başkaldırı niteliğinde olan manifestosunu yayınlamış ve Bitcoin’i icat etmiştir. Kurduğu bu sistemin aktif olarak işlediğini ve kendisine ihtiyaç duymadığını gördükten sonra, geldiği gibi gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Satoshi’nin bir kişi mi, yoksa bir grup mu olduğu halen bir gizemdir. Zaman zaman belirli kişilerin, Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilse de, henüz doğrulanan bir bilgi yoktur.

  • Satoshi isminin anısına 1 Bitcoin 100.000.000 SAT olarak adlandırılmıştır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayan, gücünü blockchain teknolojisinden alan bir dijital para birimidir. Yapılan herhangi bir Bitcoin transferi, blockchain üzerinde tutulur ve bu bilgilere herkes ulaşabilir. Toplam arzı 21 Milyon adet olarak belirlenmiştir ve piyasada yaklaşık 18.3 Milyon adet dolaşımdadır. Arz miktarı kısıtlı olduğu için, insanların talebi arttıkça fiyatı yükselmektedir. İlk çıktığında, borsalarda 0.1 Usd fiyatıyla işlem gören Bitcoin’in bugün itibariyle değeri 8800 Usd civarındadır. Zirve yaptığı ve popülerliğini artırdığı 2017 yılının sonlarında 19.780 dolar seviyelerinden alıcı bulmuştur.

Bitcoin Üretimi Nasıl Yapılır?

Bitcoin üretimi, madencilik-mining olarak adlandırılır. İlk çıktığı dönemlerde, kişisel bilgisayarların işlemci gücünü kullanarak üretim yapmak mümkündü. Ancak katılımcı sayısı arttıkça, madencilik zorluğu da arttı.

Temelde veri işleme olarak adlandırabileceğimiz bu işlem, blok zincirdeki işlemlere aracılık etmeye ve bu çözülen blok başına Bitcoin dağıtımına dayalıdır. Çözülen her 210.000 blok başına 50 BTC olan blok ödülü; blok yarılanmaları ile birlikte şuan da 6.25 BTC’ye inmiştir. İlk yarılanma 2013 yılında, 2. yarılanma 2017 yılında ve son yarılanma ise 2020 Mayıs ayında gerçeklemiştir.

Her 4 yılda bir gerçekleşen blok ödülü yarılanmasının amacı; arz fiyat dengesini korumaktır. Mevcut sisteme göre son Bitcoin’in 2140 yılında üretileceği öngörülüyor.

Yorum (Yok)

Yorum yaz