Blockchain Teknolojisi Nedir?

Bir blok zinciri ile birçok kişi bir bilgi kaydına girişler yazabilir ve bir kullanıcı topluluğu, bilgi kaydının nasıl değiştirilip güncellendiğini kontrol edebilir. Aynı şekilde Wikipedia girişleri de tek bir yayıncının ürünü değildir. Bilgiyi kimse kontrol etmez.

Ancak zemin seviyesine inildiğinde, blockchain teknolojisini benzersiz kılan farklılıklar daha net hale geliyor. Her ikisi de dağıtılmış ağlarda (internet) çalışırken, Wikipedia bir istemci-sunucu ağ modeli kullanılarak World WideWeb’e yerleştirilmiştir.

Hesabıyla ilişkili izinlere sahip bir kullanıcı (müşteri), merkezi bir sunucuda depolanan Wikipedia girişlerini değiştirebilir.

Bir kullanıcı Wikipedia sayfasına her eriştiğinde, Wikipedia girişinin “ana kopyasının” güncellenmiş sürümünü alacaktır. Veritabanının kontrolü, erişim ve izinlerin merkezi bir otorite tarafından sürdürülmesine izin veren Wikipediayöneticilerinde kalır.

Wikipedia’nın dijital omurgası, hükümetlerin, bankaların veya sigorta şirketlerinin bugün tuttuğu yüksek düzeyde korunan ve merkezileştirilmiş veritabanlarına benzer. Merkezi veritabanlarının kontrolü, güncellemelerin ve erişimin yönetimi ve siber tehditlere karşı koruma da dahil olmak üzere sahiplerine aittir.

Blockchain teknolojisi ile oluşturulan dağıtılmış veritabanı, temelde farklı bir omurgaya sahiptir. Wikipedia’nın “ana kopyası” bir sunucuda düzenlenirken ve tüm kullanıcılar yeni sürümü görürken, bir blok zinciri durumunda, ağdaki her düğüm aynı sonuca varıyor, her biri kaydı bağımsız olarak güncelliyor ve en popüler kayıt oluyor fiili bir ana kopyası orada olmak yerine resmi kayıt.

Bir blok zincirinde işlemler yayınlanır ve her düğüm kendi güncellenmiş olay versiyonunu yaratır.

Blockchain teknolojisini bu kadar kullanışlı kılan bu farktır – dijital ilişkileri kolaylaştırmak için güvenilir bir tarafa olan ihtiyacı ortadan kaldıran bilgi kaydı ve dağıtımında bir yeniliği temsil eder.

Yine de blok zincir teknolojisi, tüm faydalarına rağmen yeni bir teknoloji değildir.

Aksine, yeni bir şekilde uygulanan kanıtlanmış teknolojilerin bir kombinasyonudur. Bitcoin yaratıcısı SatoshiNakamoto’nun fikrini bu kadar yararlı kılan şey, üç teknolojinin (internet, özel anahtar şifreleme ve teşvikleri yöneten bir protokol) özel düzenlemesiydi.

Sonuç, güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymayan dijital etkileşimler için bir sistemdir. Dijital ilişkileri güvence altına alma işi örtüktür – blockchain teknolojisinin kendisinin zarif, basit ama sağlam ağ mimarisi tarafından sağlanır.

Dijital güveni tanımlama

Güven, farklı taraflar arasında bir risk yargısıdır ve dijital dünyada güvenin belirlenmesi, çoğu zaman kimliği kanıtlamaya (kimlik doğrulama) ve izinleri kanıtlamaya (yetkilendirme) kadar indirgenir. 

Blockchain teknolojisi söz konusu olduğunda, özel anahtarlı kriptografi, kimlik doğrulama gereksinimlerini karşılayan güçlü bir sahiplik aracı sağlar. Özel bir anahtara sahip olmak mülkiyettir. Ayrıca, bir kişiyi bir takas için kimliğini doğrulamak zorunda olandan daha fazla kişisel bilgi paylaşmak zorunda kalmaktan kurtararak, bilgisayar korsanlarına maruz kalmasını sağlar.

Kimlik doğrulama yeterli değil. Yetkilendirme – yeterli paraya sahip olmak, doğru işlem türünü yayınlamak vb. – başlangıç ​​noktası olarak dağıtılmış, eşler arası bir ağa ihtiyaç duyar. Dağıtılmış bir ağ, merkezi bozulma veya arıza riskini azaltır. Bu dağıtılmış ağ, işlem ağının kayıt tutma ve güvenliğine de bağlı olmalıdır. İşlemleri yetkilendirmek, tüm ağın tasarlandığı kuralları (blok zincirinin protokolü) uygulamasının bir sonucudur. Bu şekilde sağlanan kimlik doğrulama ve yetkilendirme, (pahalı) güvene dayanmadan dijital dünyada etkileşimlere izin verir.

Fikir, güvenilir bir kayıt sistemine yönelik herhangi bir ihtiyaca uygulanabilir. Blockchain teknolojisi, genellikle Değer İnternetinin temeli olan internet için bir işlem katmanının omurgası olarak tanımlanır. Dünyanın dört bir yanındaki endüstrilerdeki girişimciler, blockchain teknolojisinin gelişiminin ve bunun sağladığı yeni ve güçlü dijital ilişkilerin etkilerine uyandı. Kriptografik anahtarların ve paylaşılan defterlerin, kullanıcıları dijital ilişkileri güvence altına almaya ve resmileştirmeye teşvik edebileceği fikri, hükümetlerin, BT şirketlerinin, bankaların ve diğerlerinin internet için bu işlem katmanını oluşturmak için yeni ve yenilikçi yollar aramaları için itici güç sağladı.

Yorum (Yok)

Yorum yaz