Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Bir blok zinciri oluşturmak için bir araya gelen üç temel teknoloji vardır. Hiçbiri yeni değildir. Aksine, yeni olan onların orkestrasyonu ve uygulamasıdır.

Bu teknolojiler şunlardır: 1. özel anahtar şifreleme, 2. paylaşılan bir defter ile dağıtılmış bir ağ ve 3. ağın işlemlerine, kayıt tutma ve güvenliğine hizmet etmek için bir teşvik.

Aşağıda, bu teknolojilerin dijital ilişkileri güvence altına almak için nasıl birlikte çalıştığına dair bir açıklama bulunmaktadır.

Şifreleme anahtarları

İki kişi internet üzerinden işlem yapmak istiyor.Her biri bir özel anahtara ve bir genel anahtara sahiptir.

Blockchain teknolojisinin bu bileşeninin temel amacı, güvenli bir dijital kimlik referansı oluşturmaktır. Kimlik, özel ve genel kriptografik anahtarların bir kombinasyonuna sahip olmaya dayanır.Bu anahtarların birleşimi, son derece kullanışlı bir dijital imza oluşturan hünerli bir onay biçimi olarak görülebilir.Buna karşılık, bu dijital imza, güçlü bir sahiplik kontrolü sağlar.

Ancak, sahipliğin güçlü bir şekilde kontrol edilmesi, dijital ilişkileri güvence altına almak için yeterli değildir. Kimlik doğrulama çözülürken, işlemlerin ve izinlerin onaylanması (yetkilendirme) ile birleştirilmelidir.Blok zincirleri için bu, dağıtılmış bir ağ ile başlar.

Dağıtılmış Ağ

Dağıtılmış bir ağın yararı ve ihtiyacı, ‘ormanda bir ağaç düşerse’ düşünce deneyiyle anlaşılabilir.

Bir ağaç bir ormana düşerse ve düşüşünü kaydedecek kameralarla düşerse, ağacın düştüğünden oldukça emin olabiliriz. Ayrıntılar (neden veya nasıl) açık olmasa bile görsel kanıtımız var.

Bitcoin blok zincirinin değerinin çoğu, analojideki kameralar gibi doğrulayıcıların aynı anda aynı şeye tanık oldukları konusunda fikir birliğine vardıkları büyük bir ağ olmasıdır. Kameralar yerine matematiksel doğrulama kullanıyorlar.

Kısacası, ağın güvenliğini sağlamak için ağın boyutu önemlidir.

Bu, Bitcoin blok zincirinin en çekici özelliklerinden biridir – çok büyüktür ve çok fazla bilgi işlem gücü biriktirmiştir. Yazma sırasında, bitcoin, dünyanın en büyük 10.000 bankasından fazlası olan 3.500.000 TH / s ile güvence altına alınmıştır. Halen olgunlaşmamış olan Ethereum, Google’dan daha fazla olan yaklaşık 12.5 TH / s ile güvence altına alınmıştır ve sadece iki yaşında ve temelde test modunda.

Kayıt sistemi

Kriptografik anahtarlar bu ağ ile birleştirildiğinde, süper kullanışlı bir dijital etkileşim biçimi ortaya çıkıyor. Süreç, A’nın kendi özel anahtarını almasıyla başlar, bir tür – bitcoin söz konusu olduğunda, kripto para biriminin bir miktarını gönderdiğinize dair bir duyuru yapar ve bunu B’nin açık anahtarına ekler.

Protokol

Bir dijital imza, zaman damgası ve ilgili bilgileri içeren bir blok daha sonra ağdaki tüm düğümlere yayınlanır.

Bir realist, orman düşünce deneyine düşen ağaca şu soruyla meydan okuyabilir: Neden bir ağacın düşüp düşmediğini kaydetmek için bekleyen kameraları olan bir milyon bilgisayar olsun? Diğer bir deyişle, ağın güvenliğini sağlamak için hizmete yönelik bilgi işlem gücünü nasıl çekersiniz?

Açık, halka açık blok zincirleri için bu, madenciliği içerir. Madencilik, eski bir ekonomi sorununa – müştereklerin trajedisine – benzersiz bir yaklaşımla inşa edilmiştir.

Blok zincirlerinde, ağa hizmet vermek için bilgisayarınızın işlem gücü sunarak, bilgisayarlardan biri için bir ödül vardır. Bir kişinin kişisel çıkarı, halkın ihtiyacına hizmet etmeye yardımcı olmak için kullanılıyor.

Bitcoin ile protokolün amacı, aynı bitcoin’in aynı anda ayrı işlemlerde kullanılması olasılığını ortadan kaldırmak ve bunu tespit etmesi zor olacak şekilde ortadan kaldırmaktır.

Bitcoin, mülk olarak altın gibi davranmaya bu şekilde çalışır. Bitcoin’ler ve bunların temel birimleri (satoshiler) sahip olunması ve değerinin olması için benzersiz olmalıdır. Bunu başarmak için, ağa hizmet eden düğümler, iş kanıtı matematik problemlerini çözmek için çalışarak her bitcoin için bir işlem geçmişi oluşturur ve sürdürür.

Temelde CPU güçleriyle oy kullanırlar, yeni bloklar hakkındaki anlaşmalarını ifade ederler veya geçersiz blokları reddederler. Madencilerin çoğu aynı çözüme ulaştığında, zincire yeni bir blok eklerler. Bu blok zaman damgalıdır ve ayrıca veri veya mesajlar içerebilir.

İşte bir blok zinciri: Her blok zinciri için tür, miktar ve doğrulama farklı olabilir. Bu, blok zincirinin protokolü veya geçerli bir işlem olup olmadığı veya yeni bir bloğun geçerli bir şekilde oluşturulmasıyla ilgili bir konudur. Doğrulama süreci, her blok zinciri için özelleştirilebilir. Yeterli sayıda düğüm, işlemlerin nasıl doğrulanması gerektiği konusunda fikir birliğine vardığında, gerekli tüm kurallar ve teşvikler oluşturulabilir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz