Blockchain Teknolojisi Finansmanı Nasıl Değiştirebilir?

Bu soru, dünyanın dört bir yanındaki en büyük bankalar, merkez bankaları, finans kuruluşları, düşünce kuruluşları, danışmanlık firmaları ve hükümet komitelerinin birçoğundaki her fütürist araştırma laboratuvarı tarafından sorulmuştur.

Dünyanın en büyük bankalarından bazıları tarafından finanse edilen bir konsorsiyum çalışması olan R3CEV, bu soruyu yanıtlamaya çalışmakla meşgul. GoldmanSachs, McKinseyConsulting ve Consumers ‘Research, bu soru üzerine mükemmel raporlar yazmıştır. Birleşik Krallık Hükümeti, ABD Senatoları, Kanada, Avustralya ve AB bu doğrultuda soruşturmalar yaptı.

Birçok girişim, kendi yenilikleri veya blockchain teknolojisinin kullanımıyla ilgili teknik incelemeler de hazırlıyor ve genellikle daha büyük sosyal soruyu içeriyor: “Bu, işleri nasıl değiştirecek?”

Bu araştırmanın çoğu, dört ana değişim alanının altını çiziyor:

Sınır ötesi işlemler için altyapı

Dijital devrim, hepimizin bildiği gibi medyayı tamamen değiştirdi. Finans sektöründe de etkisi oldu. Elbette finans kurumları bilgisayar kullanıyor. Bunları 1970’lerde ve 1980’lerde veritabanları için kullandılar, 1990’larda web sayfaları yaptılar ve yeni milenyumda mobil uygulamalara geçtiler.

Ancak dijital devrim henüz sınır ötesi işlemlerde devrim yaratmadı. Western Union, her zaman sahip oldukları aynı işi yürüten büyük bir isim olmaya devam ediyor. Bankalar, yurtdışına para göndermek gibi basit işlemler için karmaşık bir altyapı kullanmaya devam ediyor.

Richard Gendal Brown tarafından hazırlanan aşağıdaki infografik, sınır ötesi bankacılıkta 70’lerden beri yürürlükte olan altyapıyı ve aracıları göstermektedir.

Bu mimari, yüksek güvenlikli özel veritabanları kullanan finans endüstrisinin bir sonucudur. Sayısallaştırma, yalnızca bilgileri özel veritabanlarına çok daha hızlı sıraladığımız anlamına geliyor.

Blockchain teknolojisi, finansal kurumların muhabir bankacılıktan kaçınarak birbirleri arasında doğrudan bağlantılar oluşturmasına izin verir. R3’ün bugüne kadarki ana ürünü Corda, muhabir bankacılığı hedefliyor. Corda, ‘uyum’ (anlaşma) ve ‘kordon’ (bir daire içindeki iki nokta arasındaki en düz çizgi) içeren kelimeler üzerine oynanan bir oyundur.

Corda’nın durumunda, daire, işlemler, sözleşmeler ve önemli belgeler için paylaşılan bir defter kullanacak bankalardan oluşur.

Brown, IBM’in blockchain ürünleri üzerinde çalışıyordu, ancak o zamandan beri R3CEV’de çalışmaya başladı.

Rakip finansal kurumlar, herhangi bir merkezi veri tabanı veya yönetim sistemi gerektirmeden işlemlerin yürütülmesi, takas edilmesi ve ödenmesini takip etmek için bu ortak veri tabanını kullanabilir. Kısacası, bankalar kendi aralarındaki dijital ilişkileri daha önce yapamadıkları şekillerde resmileştirebilecek ve güvence altına alabilecekler.

Yukarıdaki açıklamada, bu, muhabir bankacılık anlaşmaları ve RTGS’nin her ikisi de kısaltılabileceği anlamına gelir.

İşlemler, sorunsuz bir P2P temelinde doğrudan iki taraf arasında gerçekleşebilir. İzin verilen bir blok zinciri olan Ripple, bu sorunların çoğunu çözmek için oluşturulmuştur.  

Sınıf olarak dijital varlıklar

Bitcoin benzersiz bir şey yarattı: dijital mülk.

Bitcoin’den önce, ‘dijital’ kıtlıkla eşanlamlı değildi. Dijital herhangi bir şey bir düğmeye tıklanarak kopyalanabilir. Müzik endüstrisine ve albüm satışlarına hızlı bir bakış, bu hikayeyi ikna edici bir şekilde anlatıyor.

Ancak bitcoin yeni bir şey yaptı: kopyalanamayan dijital kod yarattı.

Böylece, bitler ve baytlar icat edildiğinden beri ilk defa, kopyalanamayan dijital bir şeye sahip olmanın bir yolu vardı. Bu, dijital kod değerini verdi. Bugüne kadar, bitcoin’in değeri, blok zincirinin çift harcamayı ve sahte paraların yaratılmasını önleme kapasitesine dayanıyor.

Bunu akılda tutarak, bitcoin geliştiricileri bir şirkette hisse senedi olarak hareket edebilen renkli paralara öncülük ettiler. Madeni paranın ‘rengi’, özel kriptografik anahtarın sağladığı sahiplik haklarını temsil eder.

SEC iznini aldıktan sonra, çevrimiçi perakende devi Overstock, tØblockchain platformunda şirket hisselerinin halka açık hisselerini çıkaracağını duyurdu. Ayrıca ‘ilk madeni para tekliflerinin’ (ICO’lar) ve ‘appcoin’lerin (projenin gelişimini finanse etmeye yardımcı olan bir uygulamaya özgü kripto para birimleri) ortaya çıktığını gördük.

Bu örnekler, dijital varlıklardaki blok zincirlerinin hikayesinin yalnızca bir kısmıdır. Varlık olabilirler, ancak blok zincirleri piyasanın kendisini yönetmek için de kullanılabilir.

Temel olarak, bu çabalar dijital varlıkları geniş ve hünerli bir uygulama olan taşıyıcı bir araç olarak ele alıyor.

Yönetim ve piyasalar

Ancak bu yetenek, işlemleri kaydetmenin ötesine geçer. Örneğin Nasdaq, özel şirketlerin bir blok zinciri kullanarak hisse ihraç etmesine ve ticaret yapmasına olanak tanıyan bir platform oluşturan ilk şirketlerden biriydi.

Diğer geliştiriciler, kurumsal eylemleri ve iş mantığını gerçekleştirmek için önceden programlanabilen finansal araçları kodluyor.

2016 yılında, bir kitle fonlaması pazarını taklit etmek amacıyla ethereum blok zinciri üzerinde çalışan The DAO adlı bir blok zinciri projesi başlatıldı. Fona katkı yüzdeniz, toplam fonun nasıl harcanacağına ilişkin yüzde oyunu temsil ediyordu.

Yasal raporlama ve uyumluluk

Blok zincirleri, düzenleyiciler için tamamen şeffaf ve erişilebilir bir kayıt sistemi olarak hizmet edebilir. Ayrıca, düzenleyici raporlamayla uyumlu işlemleri yetkilendirmek için kodlanabilir.

Örneğin, bankaların FinCEN gibi kurumlara karşı ciddi raporlama yükümlülükleri vardır. 10.000 $ ‘dan fazla bir işleme her izin verdiklerinde, bilgileri kara para aklamayı önleme veritabanı olarak kullanmak üzere saklayan FinCEN’e bildirmeleri gerekir.

Muhasebe ve Denetim Çoğu veritabanı, bir anın anlık görüntüsü iken, blockchainveritabanları kendi işlem geçmişlerinden oluşturulur. Bağlamı olan bir veritabanı, kendi geçmişi, kendi kendine yeten bir kayıt sistemidir.Denetim ve muhasebeye ilişkin çıkarımlar oldukça derindir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz