Bitfinex’te Kripto Ticareti Nasıl Yapılır?

Hong Kong merkezli ve 2012 yılında kurulan bir kripto para birimi borsası olan Bitfinex, piyasanın en büyük ve en likit değişim hizmeti sağlayıcılarından biridir ve uzun zamandır kaldıraç teklifleri ve daha gelişmiş ticaret araçlarıyla çekilen bir müşteriyi cezbetmiştir.

Pazara erken giren bir şirket olan Bitfinex, bu tür ayrımlara eşlik eden çarpma ve çürükleri deneyimledi. Ağustos 2016’da, kullanıcı hesabı bakiyelerinin düşmesine neden olan bir saldırı sırasında 120.000 bitcoin (o sırada 72 milyon dolar değerinde) kaybetti.

Aynı yılın Haziran ayında, ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu tarafından daha fazla para cezasına çarptırıldı .

Yine de Bitfinex, yenilikçi bir ilk olarak hack’de kaybedilen kripto iddialarını temsil eden kullanıcılara bir kripto para birimi yayınlayarak geri adım attı. 

Azmin bir sonucu olarak, Bitfinex, kaydedilen en yüksek ticaret faaliyetlerinden bazılarına sahip oldu ve günde 90-500 milyon dolar arasında herhangi bir yerde işlem yaptı. Bu, borsayı oldukça likit hale getirmenin yanı sıra oldukça büyük bir alım satım yapılabilir kripto varlık koleksiyonu sunmaya devam ediyor.

Bugün, ya Binance veya Coinbase gibi başka bir büyük borsadan yeni hesabınıza göndermeye hazır bir kripto para birimine sahip olmanız ya da topu yuvarlamak için büyük bir banka havalesi için hazırlıklı olmanız gerekecek.

Neyse ki, daha giriş seviyesi tüccarlar için, Bitfinex kısa süre önce hesap oluşturma için minimum 10.000 $ özsermayesini kaldırdı, böylece kullanıcılar artık kayıt sırasında bakiye gerekliliği olmadan borsaya erişebilirler.

Kayıt olmak

Bitfinex web sitesine gidin ve adınız, e-postanız ve istediğiniz şifre gibi temel bilgilerinizi girerek kayıt işleminden geçin.

Sağlanan e-posta bağlantısı ile hesabınızı doğrulama sürecini gerçekleştirin ve platforma alışmaya başlayın.

Kimlik doğrulama

İlk kayıt sırasında kimlik doğrulaması gerekmedi ve hesaba para göndermek mümkündür ancak platformlarını kullanmak için 10.000 USD likidite gerektirir ve bu da büyük ölçekli yatırımcılarla sınırlandırılır.

Bununla birlikte, doğrulama süreci basittir ve kimliğinizi doğrulamak için ehliyetinizin yanı sıra mevcut adınız ve adresinizle birlikte her türlü yasal belgeyi gerektirir.

Not: Doğrulama 48 saate kadar sürebilir.

Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, her oturum açtığınızda akıllı telefonunuzdan bir kod talep ederek ek bir güvenlik katmanı sağlayan iki faktörlü kimlik doğrulamanızı (2-FA) kurmak isteyeceksiniz.

Güvenlik

Ekranınızın sağ üst köşesindeki “Güvenlik” sekmesini bulun ve ardından yeni ekranda, sizi akıllı cihazınızdaki Google Authenticator uygulaması aracılığıyla taramak için kullanacağınız QR koduna götürecek “İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” yı bulun.

İşlemi tamamladıktan sonra, 2FA’nızı doğrulamak ve sonlandırmak için size bir e-posta bağlantısı gönderilecektir.

Artık ticaret için biraz para biriktirmeye hazırsınız.

Para Yatırma

Ekranınızın sağ üst köşesindeki “Cüzdanlar” sekmesine tıklayın, burada sadece bitcoin’e erişebileceğimiz yeni bir hesap olarak çekilebilecek veya para yatırabileceğiniz iki mevcut varlığın bir listesini göreceksiniz.

Örneğimizde, “para yatırma / çekme” altında etiketli aşağı oka tıklayarak bulunan cüzdan adresimize bir bitcoinin (BTC) bir kısmını göndermeye karar verdik.

Bu sayfada istediğiniz zaman üretilebilecek benzersiz cüzdan adresinizi sağlayan yeni bir ekrana yönlendirileceksiniz.

Ticaret

Parayı başka bir döviz cüzdanından veya banka havalesi yoluyla hesabınıza gönderdikten sonra, seçim yapabileceğiniz bir liste ile ekranınızın sol tarafında istediğiniz varlığı tıklayın.

İşte işlem yapabileceğiniz USD eşleşmelerinin bir listesi. Örneğin BTC satın almak istiyorsanız, “BTC” yi tıklayın ve işlem arayüzüne yönlendirileceksiniz.

İşlem sayfasında, varlığın fiyat grafiğini, emir defterini , sipariş düğmelerini ve solunuzda BTC piyasalarındaki diğer tüm varlıkların bir listesini göreceksiniz.

Belirli bir eşiği geçen fiyata bağlı olarak bir olay satış / satın alma işlemini tetikleyen bir durdurma limiti belirlemek de dahil olmak üzere ticaret yapmak için epeyce farklı seçenekler vardır.

Stop-limit emri, belirli bir zaman diliminde koşullu bir ticarettir, diyelim ki bir varlığın şu anda 15.00 $ ‘dan işlem gördüğünü varsayalım. Varlığı 14,00 $ ‘a ulaştığında veya altına düştüğünde satmak istersiniz, ancak yalnızca menkul kıymet 13,00 $ veya daha fazla satılabiliyorsa.

Stop Fiyatını 29,00 $ ve Limit Fiyatını 28,00 $ olarak ayarlayarak bir Stop-Limit emri verebilirsiniz. Kriptoyu teminat olarak kullanarak şu anda sahip olduğunuzdan daha fazlasını ödünç almanıza izin veren marj ticareti de vardır, bu aynı zamanda kaldıraç olarak da bilinir.

Marj üzerinden alım satım, varlık / hisse senedi satın almak için bir komisyoncu veya borsadan borç para almaktır.

Marjin ticareti, geleneksel ticaretten daha yüksek bir kar potansiyeli ve aynı zamanda daha büyük riskler çeker.

Para çekme

Paranızı geri çekme işlemi basittir.

Kar almaya veya pozisyonlarınızı kapatmaya karar verdiğinizde ve Bitfinex borsasından transfer etmek istediğinizde, ekranınızın sağ üst köşesindeki “Para Çek” seçeneğine tıklayın ve yeni işlem yaptığınız kripto para birimleri listesinden seçim yapın.

Bizim durumumuzda, bitcoin (BTC) ile işlem yapıyorduk ve yüzde 2 kar alma zamanının geldiğine karar verdik.

Listeden bitcoin’i seçtik ve sahip olduğumuz ayrı bir cüzdan adresini girdik.

Bazen borsa, fon çekimlerinde 5 günlük bir sınırlama görülen son olaylar gibi zorluklardan geçiyorsa, süreç bir haftaya kadar sürebilir .

Şuna benzeyen:

İpucu: Litecoin ve XRP, borsadan ayrı bir cüzdan adresine para aktarırken hızlı hızlar sunar.

Lehte ve aleyhte olanlar

Artıları

Genel olarak yüksek işlem hacmine sahip köklü Borsa

Kullanıcı arayüzlerinde diğer birçok büyük değiş tokuşu taklit ederek kullanılabilirlik üzerindeki yükü azaltan, son derece sezgisel ve gezinmesi kolay bir platform.

İlgili riskleri göz önünde bulundurarak hem profesyonel hem de olumsuz olabilecek kaldıraçlı ticaret sunar.

Eksileri

Platformu kullanmak için hesabınızda minimum 10.000 USD likidite gerektirir

Son olaylar, kripto ticaret topluluğu arasında gerçekliğini ve meşruiyetini sorgulayan şüpheciliği artırdı. Bazen, Coinbase veya Kraken borsalarındaki fiyatlara kıyasla 309 $ farklı değerde olan bitcoin gibi diğer borsalara primle işlem yapar.

Yorum (Yok)

Yorum yaz