Bitcoin’inizi Nasıl Saklayabilirsiniz?

Herhangi bir bitcoin veya kripto parayı satın almadan önce onu saklayabileceğiniz bir yere ihtiyacınız var. Tıpkı fiziksel dünyada olduğu gibi, bitcoininizi de bir cüzdanda saklarsınız. 

Banka hesap numarasına benzer şekilde, cüzdanınız bir defter aramasında görünen ve işlem yapabilmeniz için başkalarıyla paylaşılan bir cüzdan adresiyle birlikte gelir. Genel anahtarınızın daha kısa, daha kullanışlı bir versiyonu olan bu adres, 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa gibi 26 ila 35 arası rastgele alfasayısal karakterden oluşur. Bu adresteki her harf ve sayının önemli olduğunu unutmayın. Cüzdanınıza herhangi bir bitcoin göndermeden önce, tüm adresi karakter karakter iki kez kontrol edin.  

Ayrıca cüzdan adresinize, adından da anlaşılacağı gibi kimseyle paylaşılmaması gereken bir veya daha fazla özel anahtar da bağlıdır. Anahtarlar, yukarıda belirtilen genel anahtara sahip olduğunuzu doğrulamak ve işlemleri onaylamak için kullanılır. Bazı cüzdanlar, anahtarlarınızı kaybederseniz cüzdanınızın kilidini açmanıza izin verecek bir dizi sözcük olan güvenli bir tohum cümlesi oluşturur. 

Gerçek şu ki, bitcoin cüzdanınız fiziksel cüzdanınıza benziyor. Cüzdanınızın özel anahtarlarını kaybederseniz, büyük olasılıkla içindeki para birimini sonsuza kadar kaybedeceksiniz. 

Cüzdanınız, genel ve özel anahtarlarınızın saklandığı bir ana dosya oluşturur. Orijinal dosyanın kaybolması veya hasar görmesi durumunda bu dosya yedeklenmelidir. Aksi takdirde, fonlarınıza erişimi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Özel anahtarlarınızı bilgisayarınızda, mobil cihazınızda, fiziksel bir depolama aygıtında veya hatta bir kağıt parçasında saklayabilirsiniz. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı yedeklemeler oluşturarak özel anahtarlarınızı güvende tutmanız çok önemlidir.

Unutmayın: Cüzdanınız tek bir cihazda bulunmuyor. Bankacılık uygulamanızın çek hesabınızdaki parayı gerçekten “tutmaması” gibi, cüzdanın kendisi de Bitcoin blok zincirinde bulunur.

Cüzdan uygulamaları iyi çalışıyor ve nispeten güvenli olsa da, en güvenli seçenek, güvenli bir yerde çevrimdışı sakladığınız bir donanım cüzdanıdır. En popüler donanım cüzdanları, anahtarlarınızın çalınmamasını ve bitcoin’inizin güvende olmasını sağlamak için özel güvenlik katmanları kullanır. Ancak, bir kez daha, donanım cüzdanını kaybederseniz, anahtarların güvenilir yedeklerini saklamadığınız sürece bitcoinleriniz kaybolur.

En az güvenli seçenek çevrimiçi bir cüzdandır, yanibitcoin’inizi bir borsada saklamaktır. Bunun nedeni, anahtarların üçüncü bir şahsa ait olmasıdır. Çoğu kişi için, çevrimiçi takas cüzdanları kurması ve kullanması en kolay olanıdır.

Birçok ciddi Bitcoin yatırımcısı hibrit bir yaklaşım kullanıyor: Bir mobil hesapta bir harcama bakiyesi tutarken, “soğuk depolamada”, çekirdek, uzun vadeli bir miktarda çevrimdışı bitcoin tutuyorlar. Bulut cüzdanlar çevrimiçi olarak bulunur ve anahtarlar genellikle üçüncü bir tarafça çalıştırılan uzak bir sunucuda saklanır. Bulut tabanlı cüzdanlar daha kullanıcı dostu bir arayüze sahip olma eğilimindedir, ancak özel anahtarlarınızla üçüncü bir tarafa güveniyor olacaksınız, bu da fonlarınızı hırsızlığa daha açık hale getirir. Bu cüzdan türünün bazı örnekleri Coinbase , Blockchain ve Lumi Wallet’tır . Bitcoin dahil çoğu kripto para biriminin kendi yerel cüzdanları vardır. Bazıları çevrimdışı depolama (Coinbase ve Xapo) gibi ek güvenlik özellikleri sunar.

Özel anahtarlarınız bir sunucuda depolandığında, ana bilgisayarın güvenlik önlemlerine güvenmeniz ve ayrıca ana bilgisayarın paranızla kaybolmayacağına veya kapanıp erişiminizi engellemeyeceğine güvenmeniz gerekir.

Yazılım cüzdanları doğrudan bilgisayarınıza yüklenebilir ve size anahtarlarınızın özel kontrolünü sağlar. Çoğu nispeten kolay yapılandırmaya sahiptir ve ücretsizdir. Dezavantajı, anahtarlarınızı korumaktan siz sorumlusunuz. Yazılım cüzdanları ayrıca daha fazla güvenlik önlemi gerektirir. Bilgisayarınız hacklenirse veya çalınırsa, hırsız cüzdanınızın ve bitcoin’inizin bir kopyasını alabilir.

Orijinal yazılım BitcoinCore protokolünü (2009’dan bu yana tüm işlemlerin bir defteri kütüğünü depolayan ve çok yer kaplayan) indirebilirsiniz, ancak günümüzde kullanılan cüzdanların çoğu “hafif” cüzdanlar veya SPV (Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulaması) cüzdanlarıdır.

Electrum , aynı zamanda “soğuk depolama” (ek güvenlik için tamamen çevrimdışı bir seçenek) sunan, tanınmış bir SPV masaüstü bitcoin cüzdanıdır . Exodus , gelişmiş bir kullanıcı arayüzüyle birden fazla varlığı izleyebilir. Bazıları ( JaxxLiberty gibi ) çok çeşitli dijital varlıkları tutabilir ve bazıları ( Copay gibi ) paylaşılan hesaplar olanağı sunar.

Herhangi bir uygulamayı indirmeden önce, lütfen gerçek bir cüzdanın yasal bir kopyasını indirdiğinizi onaylayın. Bazı gölgeli programcılar, çeşitli kripto web sitelerinin klonlarını oluşturur ve ücretsiz indirmeler sunar, bu da bir hack olasılığına yol açar. 

Mobil cüzdanlar, akıllı telefonunuz için uygulamalar olarak mevcuttur, özellikle bir mağazada bitcoin cinsinden bir şey için ödeme yapmak istiyorsanız veya hareket halindeyken satın almak, satmak veya göndermek istiyorsanız kullanışlıdır. Tüm çevrimiçi cüzdanlar ve yukarıda bahsedilen masaüstü olanların çoğu mobil versiyonlara sahipken, Abra , Edge ve Bread gibi diğerleri mobil cihazlar düşünülerek oluşturuldu. Unutmayın, birçok çevrimiçi cüzdan anahtarlarınızı telefonun kendisinde saklar ve bu da telefonunuzu kaybederseniz bitcoin’inizi kaybetme olasılığına yol açar. Anahtarlarınızın yedeğini her zaman farklı bir cihazda saklayın.

Donanım cüzdanları, yalnızcabitcoin işlemlerini gerçekleştirmek için web’e bağlanan küçük cihazlardır. Daha güvenlidirler çünkü genellikle çevrimdışıdırlar ve bu nedenle hacklenebilir değillerdir. Ancak, depolanan özel anahtarlara ait olan bitcoinlerle birlikte çalınabilir veya kaybolabilirler, bu nedenle anahtarlarınızı yedeklemeniz önerilir. Bazı büyük yatırımcılar, donanım cüzdanlarını banka kasaları gibi güvenli yerlerde saklar.

Kağıt cüzdanlar belki de tüm cüzdanların en basitidir. Kağıt cüzdanlar, bir bitcoin adresinin özel ve genel anahtarlarını içeren kağıt parçalarıdır. Bitcoin’in uzun süreli depolanması (tabii ki ateş ve sudan uzakta) veya bitcoin’in hediye olarak verilmesi için ideal olan bu cüzdanlar, bir ağa bağlı olmadıkları için daha güvenlidir. Ancak kaybetmeleri daha kolaydır. WalletGenerator gibi hizmetlerle kolayca yeni bir adres oluşturabilir ve cüzdanı yazıcınızda yazdırabilirsiniz. Kağıt cüzdanınıza para yüklemeye hazır olduğunuzda, bu adrese biraz bitcoin göndermeniz ve ardından güvenli bir şekilde saklamanız yeterlidir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz