Bitcoin’in Yıldırım Ağı nedir?

Bitcoin’in ölçeklenebilirliğiyle mücadele etmek kolay değil, ancak geliştiriciler Thaddeus Dryja ve Joseph Poon’un bir fikri vardı. 2016 tarihli bir teknik incelemede , blok boyutunu değiştirmek zorunda kalmadan daha hızlı ve daha ucuz işlemlere olanak tanıyan “yıldırım ağı” adlı bir protokol konseptini önerdiler. 

Ağ, bitcoin blok zincirinin üstünde ikinci bir katman oluşturur ve kullanıcı tarafından oluşturulan kanalları içerir. Karşı tarafınıza güvenmenize veya hatta onları tanımanıza gerek kalmadan güvenli bir şekilde ödemelerinizi  gönderebilirsiniz.

Nasıl çalışır

İlk olarak, birbirleriyle işlem yapmak isteyen iki taraf, çoklu imzalı bir cüzdan oluşturur (bir işlemi gerçekleştirmek için birden fazla imza gerektirir). Bu cüzdan bir miktar bitcoin tutar. M-cüzdan adresi daha sonra bitcoin blok zincirine kaydedilir. Bu ödeme kanalını kurar.

İki taraf artık blok zincirinde depolanan bilgilere hiç dokunmadan sınırsız sayıda işlem gerçekleştirebilir. Her işlemde, her iki taraf da cüzdanda depolanan bitcoinin ne kadarının her birine ait olduğunu her zaman yansıtmak için güncellenmiş bir bilanço imzalar.

İki taraf işlem yapmayı bitirip kanalı kapattıktan sonra, ortaya çıkan bakiye blok zincirine kaydedilir. Bir anlaşmazlık durumunda, her iki taraf da cüzdandaki paylarını geri almak için en son imzalanan bilançoyu kullanabilir.

Yıldırımla ilgili işlem yapmak için doğrudan bir kanal kurmanıza gerek yoktur – bağlı olduğunuz kişilerle kanallar aracılığıyla birine ödeme gönderebilirsiniz. Ağ otomatik olarak en kısa yolu bulur.

Teknolojinin gelişimi, SegWit’in bitcoin ve litecoin ağlarında benimsenmesiyle önemli bir ivme kazandı. Yükseltmenin işlem esnekliği düzeltmesi olmasaydı, yıldırım ağındaki işlemler pratik olamayacak kadar riskli olurdu.

Arkasındaki blok zincirinin güvenliği olmadan, yıldırım ağı o kadar güvenli olmayacak, bu da büyük ölçüde daha düşük risk taşıyan küçük ve hatta mikro işlemler için kullanılacağı anlamına geliyor. Merkezi olmayan güvenlik gerektiren daha büyük transferlerin orijinal katmanda yapılması daha olasıdır.

Şu an neredeyiz? Mart 2018’de, California merkezli Lightning Labs, yazılımının beta sürümünün piyasaya sürüldüğünü duyurdu ve yatırımcıların ve proje liderlerinin, teknolojinin bugüne kadar kapsamlı bir şekilde test edilen ilk sürümü olduğunu söylediği şeyi kullanıma sundu. Ancak hala erken günler – işlem boyutları sınırlıdır ve sürüm, geliştiricileri ve “ileri düzey kullanıcıları” hedeflemektedir.
Yıldırım ağı üzerine yapılan son araştırmalar gösteriyorAğdaki fonların çoğunu kontrol eden bir dizi düğümün merkezileştirilmesi nedeniyle artan güvenlik açığı belirtileri. Geliştiriciler, yıldırımın gizliliğini ve verimliliğini artırmak için sürekli olarak yeni olanaklar ve Schnorr gibi diğer teknolojileri ağa dahil etmenin yollarını araştırıyorlar. Hiç şüphe yok ki, bu tür sistem çapında güncellemelerin başarıyla gerçekleşmesi biraz zaman alacak.

Yorum (Yok)

Yorum yaz