Bitcoin’i Nasıl Satın Alabilirim?

Bitcoin, borsalarda veya pazar yerleri aracılığıyla doğrudan diğer insanlardan satın alınabilir.Bitcoin’i, kimden satın aldığınıza ve nerede yaşadığınıza bağlı olarak, nakit paradan kredi ve banka kartlarından banka havalelerine ve hatta diğer kripto para birimlerine kadar çeşitli şekillerde satın alabilirsiniz.

İlk adım, bitcoin’inizi saklamak için bir cüzdan oluşturmaktır – ister çevrimiçi ister nakit olarak ister bitcoin satın alın, buna ihtiyacınız olacak. Bu bir çevrimiçi cüzdan (bir değişim platformunun parçası veya bağımsız bir sağlayıcı aracılığıyla), bir masaüstü cüzdanı, bir mobil cüzdan veya çevrimdışı bir cüzdan (bir donanım cihazı veya bir kağıt cüzdan gibi) olabilir.Herhangi bir cüzdanın en önemli kısmı, anahtarlarınızı ve / veya şifrelerinizi güvende tutmaktır. Onları kaybederseniz, orada depolanan bitcoin’e erişimi kaybedersiniz. 

Çevrimiçi bitcoin satın almak istiyorsanız, sizin adınıza bitcoin alıp satacak bir kripto para borsasında hesap açabilirsiniz. Şu anda değişen derecelerde likidite ve güvenlik ile faaliyet gösteren yüzlerce kişi var ve yenileri ortaya çıkmaya devamederken diğerleri hacklenme nedeniyle kapanmaya başlıyor. Cüzdanlarda olduğu gibi, seçim yapmadan önce biraz araştırma yapmanız önerilir – aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç saygın borsaya sahip olacak kadar şanslı olabilirsiniz veya coğrafi bölgenize bağlı olarak sadece bir veya iki tane olabilir.

Yüksek hacimli borsalar arasında Coinbase , Bitfinex , Bitstamp ve Poloniex bulunur. Küçük miktarlar için, çoğu saygın borsa tercih edilebilir. Müşterinizi tanıyın (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) düzenlemesinin gelmesiyle, birçok borsa artık hesap kurulumu için doğrulanmış kimlik gerektiriyor. Bu genellikle resmi kimliğinizin bir fotoğrafını ve bazen de bir adres kanıtı içerir.

Çoğu borsa, banka havaleleri veya kredi kartlarıyla ödemeleri kabul eder. Genellikle, bitcoin ağını kullanma maliyetini içeren her işlem için ücret alırlar.Bir bitcoin işleminin yapılması, ağdaki trafiğe ve bu işleme eklenen ücrete bağlı olarak birkaç dakika ila birkaç gün sürer.Borsa ödemeyi aldıktan sonra, ilgili miktarda bitcoin’i sizin adınıza satın alacak ve borsada otomatik olarak oluşturulan bir cüzdana yatıracaktır. Daha sonra fonları borsa dışı cüzdanınıza taşıyabilirsiniz.

Nakit para ile bitcoin satın almayı tercih ederseniz , LocalBitcoins gibi platformlar, bitcoin’i nakit karşılığında takas etmek isteyen yakınınızdaki kişileri bulmanıza yardımcı olacaktır. Bitcoin ATM’leri, nakit karşılığında cüzdanınıza bitcoin gönderecek makinelerdir. Banka ATM’lerine benzer şekilde çalışırlar. Cüzdanınızın QR kodunu bir ekrana tutarsınız ve karşılık gelen bitcoin miktarı hesabınıza ışınlanır. Coinatmradar yakınınızda bir bitcoin ATM bulmanıza yardımcı olabilir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz