Bitcoin Yasal mı?

Kripto para piyasasının piyasa değeri, fiyat hareketleri ve yeni belirteçlerdeki artış yoluyla yükseldikçe, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler, dijital varlıkların kullanımı ve ticaretinin gözetimi konusundaki tartışmayı hızlandırıyor.

Çok az ülke bitcoin’i yasadışı ilan edecek kadar ileri gitti. Ancak bu, Bitcoin’in “yasal ödeme” olduğu anlamına gelmez – şimdiye kadar, yalnızca Japonya bu atamayı bitcoin’e verecek kadar ileri gitti. Bununla birlikte, bir şeyin yasal ihale olmadığı için ödeme için kullanılamayacağı anlamına gelmez – bu sadece ne tüketici ne de tüccar için hiçbir koruma olmadığı ve ödeme olarak kullanımının tamamen isteğe bağlı olduğu anlamına gelir.

Diğer yargı bölgeleri hala hangi adımların atılacağını düşünmektedir. Yaklaşımlar değişiklik gösteriyor: Zimbabwe gibi bazı küçük ülkeler , bitcoin’in yasallığı konusunda şüphe uyandıran atılgan açıklamalar yapma konusunda çok az endişeye sahip. Avrupa Komisyonu gibi daha büyük kurumlar diyalog ve müzakere ihtiyacını kabul ederken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) kripto para birimlerinin henüz düzenleme için yeterince olgun olmadığına inanıyor . Amerika Birleşik Devletleri’nde sorun, parçalanmış düzenleyici harita yüzünden daha da karmaşık hale geliyor, yasama sürecini kim yapacak, federal hükümet mi yoksa eyaletler mi?

Henüz net bir cevabı olmayan diğer ülkelerdeki ilgili bir soru şudur: merkez bankaları kripto para birimlerine mi yoksa finansal düzenleyicilere mi göz kulak olmalı? Bazı ülkelerde bunlar bir ve aynı şeydir, ancak çoğu gelişmiş ülkede, farklı yetkileri olan ayrı kurumlardır.

Diğer bir bölücü konu şudur: Bitcoin ulusal mı yoksa uluslararası bir temelde mi düzenlenmeli? Kripto para biriminin kendisinin düzenlenmesi (bir emtia mı yoksa bir para birimi mi, yasal ödeme mi?) Ve kripto para birimi işletmeleri (para aktarıcı mı, lisansa ihtiyaçları var mı?) Arasında daha fazla ayrım yapılması gerekiyor. Birkaç ülkede mülahazalar birbirine bağlıdır, diğerlerinin çoğunda ayrı ayrı ele alınmıştır.

Aşağıda, belirli ülkeler tarafından yapılan açıklamaların kısa bir özeti bulunmaktadır. Bu liste en son Temmuz 2020’de güncellenmiştir.

Avustralya

Avustralya hükümeti kripto para birimi ve blok zinciri teknolojilerini destekliyor. 2017’de kripto para birimlerinin yasal olduğunu ve Sermaye Kazanç Vergisine tabi varlıklar olarak muamele göreceklerini ilan etti . 

2018’de Avustralya İşlem Raporları ve Analiz Merkezi, ülkede faaliyet gösteren borsaların AUSTRAC’a kaydolmasını, kayıt tutmasını ve kullanıcıları doğrulamasını gerektiren yeni düzenlemeleri duyurdu. Gelecekte kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele etmek için, kayıt dışı borsalar gelecekte suçlamalarla ve para cezalarıyla karşı karşıya kalacak.

Arjantin

Arjantin Anayasasına göre, bitcoinler, merkez bankası tarafından verilmediği için yasal para birimi olarak kabul edilmez. Güçlü bir bitcoin ekosistemine rağmen Arjantin, kripto para birimi için henüz düzenleme yapmadı, ancak merkez bankası ilgili riskler hakkında resmi uyarılar yayınladı.

Bangladeş

2015’te Bangladeş, kripto para kullanmanın “cezalandırılabilir bir suç” olduğunu açıkça ilan etti. Yetkililer, ülkedeki yasadışı Bitcoin tüccarlarının peşindeler. 

Bolivya

2014 yılında Bolivya merkez bankası, hükümet tarafından verilmeyen herhangi bir para biriminin veya jetonun kullanımını resmi olarak yasakladı.

Kanada

Kanada, “bitcoin mevzuatı” olarak kabul edilebilecek bir mevzuatı hazırlayan ilk ülkelerden biriydi. 2014 yılında Kanada Genel Valisi, 2014 yılında “sanal para işletmelerini” “para hizmeti işletmeleri” olarak belirleyen ve onları kara para aklamayı önleme ve müşterinizi tanıma gereksinimlerine uymaya zorlayan Bill C-31’i geçti. Yasa, ikincil düzenlemelerin çıkarılmasını bekliyor.

Hükümet, bitcoin’in yasal ihale olmadığını ve ülkenin vergi dairesi, faaliyet türüne bağlı olarak bitcoin işlemlerini vergilendirilebilir kabul etti.

Çin

Çin Bitcoin yasaklandı henüz (ve Başkan Xi Jinping teknik yeniliklere kritik olarak blockchain gelişmeler övgü devam etti) iken, mali düzenleyiciler gelmiş çökertti borsalarda Bitcoin üzerinde – OKCoin, Huobi, BTC Çin dahil ülkedeki tüm büyük Bitcoin borsaları, ve ViaBTC, 2017’de yuan karşısında dijital varlıkların emir defteri ticaretini askıya aldı.

Ekvador

2014 yılında Ekvador Ulusal Meclisi, bitcoin ve merkezi olmayan dijital para birimlerini yasaklarken, merkez bankası kripto para birimlerinin çevrimiçi ticaretinin yasak olmadığını belirtti. Yine de bitcoin yasal bir ödeme değildir ve mal ve hizmetler için yetkili bir ödeme yöntemi değildir.

Mısır

Ocak 2018’de Mısır Başmüftüsü, kripto para alım satımının faaliyetle ilgili risk nedeniyle İslam dini hukuku kapsamında yasaklandığını açıkladı. Bu yasal olarak bağlayıcı olmasa da, üst düzey bir hukuki görüş olarak sayılır.

Ancak, bu yasak Mayıs 2019’da kaldırıldı ve lisanslı şirketlerin faaliyet göstermesine izin vererek kısıtlamaları hafifletti.

Avrupa

Avrupa Birliği, destekleyici kuralların hazırlanmasına sektör katılımcılarını dahil etmek için çeşitli girişimlerle kripto para birimi düzenlemesine ihtiyatlı bir yaklaşım sergiliyor. Odak noktası, düzenlemeden önce öğrenmeye, yeniliği artırmaya ve ekosistemin ihtiyaçlarını hesaba katmaya gibi görünüyor.

Nisan 2018’de, parlamentonun üyeleri, kısmen kara para aklama ve terörizmin finansmanında kripto para birimlerinin kullanılmasını önlemeyi amaçlayan tedbirler için Avrupa Konseyi ile Aralık 2017 tarihli bir anlaşmayı desteklemek için büyük çoğunlukla oy kullandı. 2020’nin başlarında, AB’nin 5. Kara Para Aklamayla Mücadele Direktifi (5AMLD), kripto hizmet sağlayıcılarını kaçınılmaz olarak daha fazla inceleme altına alan yasa ile imzalandı. 

Hindistan

Hindistan merkez bankası bitcoin hakkında birkaç resmi uyarı yayınladı ve 2017’nin sonunda ülkenin maliye bakanı bir röportajda Bitcoin’in yasal ödeme olmadığını açıkladı. Hükümetin tavsiyelere bakmasına rağmen henüz kripto para birimlerini kapsayan herhangi bir düzenlemesi yok.

Bununla birlikte, merkez bankası, Hint finans kurumlarının kripto para birimi borsaları ve diğer ilgili hizmetlerle çalışmasını yasakladı.

Haziran 2020’de, endüstri uzmanlarının daha sonra erken olduğunu söylediği yeni bir kripto yasağı söylentileri vardı. 

İran

Nisan 2018’de, İran’ın merkez bankası ve başlıca piyasa düzenleyicilerinden biri, finansal işletmelerin bitcoin veya diğer kripto para birimleriyle ilgilenmemesi gerektiğini söyledi. Ayrıca CoinDesk , ülkede faaliyet gösteren kripto para borsası web sitelerine hükümet tarafından sansür uygulandığını bildirdi . Mayıs 2020’de İran parlamentosu , para kaçakçılığı yasalarına kripto para birimini dahil etmeyi önerdi . 

Japonya

Japonya, Bitcoin’i ” yasal ihale ” ilan eden ilk ülkeydi ve 2017’nin başlarında, kara para aklamayı önleme ve müşterini tanıma kuralları kapsamında bitcoin borsalarını da getiren bir yasayı yürürlüğe koydu.

Japonya’nın Finansal Hizmetler Kurumu (FSA) olmuştur çökertme , iki askıya, borsalarda iyileştirme emir veren birkaçına ve beş diğerlerinde daha iyi güvenlik önlemleri zorunlu. Ayrıca, bitcoin ve diğer varlıklarla ilgili kurumsal sorunları incelemeyi amaçlayan bir kripto para birimi değişim endüstrisi çalışma grubu kurdu. Ekim 2019’da FSA, kriptoya yatırım yapan fonlar için ek yönergeler yayınladı.

Kazakistan

2018 raporlarına göre, Kazakistan Ulusal Bankası kısa süre önce kripto para birimi ticaretini ve madenciliğini yasaklamayı planladığını ima etti , ancak henüz katı bir düzenleme yapılmadı.

Kırgızistan

Kırgızistan merkez bankası 2014 yılında işlemlerde kripto para kullanmanın yasalara aykırı olduğunu açıkladı. Ağustos 2019’da Ekonomi Bakanlığı, kripto madenciliği vergilendirmesi empoze etmek için bir yasa taslağı hazırladı. 

Malezya

Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu, ülkenin merkez bankasıyla bir kripto para birimi düzenleme çerçevesi üzerinde birlikte çalışıyor . 2019’un başlarında, ülkenin Menkul Kıymetler Komisyonu, menkul kıymet teklifleri olarak ICO’lar için onayları zorunlu kılmaya başladı.

Malta

Haziran 2018 yılında Avrupa ada geçti cryptocurrency alışverişlerinin kayıt şartlarının detayları da dahil olmak üzere, blockchain dostu bir dizi yasa. 2020’nin başlarında, Malta Finansal Hizmetler Otoritesi , menkul kıymet belirteçlerinin sunulmasıyla ilgili sorunları ele alan bir belge yayınladı .

Meksika

2014’te Meksika merkez bankası, bankaların sanal para birimleri ile işlem yapmasını engelleyen bir bildiri yayınladı . Ertesi yıl, maliye bakanlığı, bitcoin’in “yasal ihale” olmasa da ödeme olarak kullanılabileceğini ve bu nedenle nakit ve değerli metallerle aynı kara para aklama ile mücadele kısıtlamalarına tabi olduğunu açıkladı .

2017’nin sonunda, Meksika’nın ulusal yasama organı , yerel bitcoin borsalarını merkez bankasının gözetimi altına alacak bir tasarıyı onayladı .

Fas

2017 yılının sonlarına doğru Fas’ın döviz kuru otoritesi, ülke içinde kripto para kullanımının kambiyo düzenlemelerini ihlal ettiğini ve cezalarla karşılanacağını açıkladı .

Namibya

Namibya, bitcoin ile satın alımların “yasa dışı” olduğunu açıkça beyan eden birkaç ülkeden biridir .

Nijerya

Nijerya bankalarının sanal para birimlerini kullanması yasak olsa da , merkez bankası kripto para birimlerinin ödeme yöntemi olarak kullanımına ilişkin resmi duruşunu taslak haline getirecek bir beyaz kağıt üzerinde çalışıyor .

Pakistan

Nisan 2018’de Pakistan merkez bankası , ülkedeki finans şirketlerinin kripto para firmalarıyla çalışmasını yasaklayan bir bildiri yayınladı . Nisan 2019’da federal hükümet , kripto firmaları için yeni düzenlemeler ve lisans programları getirdi . 

Rusya

Rusya’da kripto para birimleri çeşitli ödemeler ve hizmetler için kullanılırken, Rus yetkililer ülke çapında kripto gelişimini engelleyecek yeni yasalar önermeye devam etti. Kasım 2019’da merkez bankası , kripto ödemelerinin yasaklanmasını destekleyeceğini açıkladı . 2020’nin başlarında, kripto haberlerinin dağıtımı da dahil olmak üzere ülkedeki dijital para birimlerinin basımını ve işlemlerini yasaklayacak yeni düzenleyici taslak faturalar çıktı.

Singapur

Dünyanın bir kripto cenneti olarak selamlanan Singapur, Monetary Authority of Singapore (MAS) liderliği sayesinde kripto para birimi ve blok zincirine yönelik yenilikçi bir yaklaşımı benimsedi. Ocak 2020’de MAS, tüm Singapur merkezli kripto işlerini ve borsalarını kara para aklamayı önleme ve karşı terör finansmanı kuralları kapsamında kapsayan yeni bir düzenleyici çerçeve açıkladı . Daha sonra Binance, Coinbase, Gemini ve Bitstamp gibi bir dizi kripto şirketi için altı aylık bir yetkisiz lisans muafiyeti süresi ekledi.

Güney Afrika

Güney Afrika Merkez Bankası, 2017 yılında, bir avuç başlangıç ​​ile taslak bitcoin ve kripto para birimi düzenlemesini test eden bir ” sandbox yaklaşımı ” uyguladı . Nisan 2020’de Hükümetler Arası Fintech Çalışma Grubu , kripto faaliyetlerinin denetimini artıracağını ve işletmeyi AML bekçi köpeği Finansal İstihbarat Merkezi’ne kaydolmaya zorlayacağını önerdi .

Güney Kore

2018’in başlarında, Güney Kore anonim sanal para hesaplarını yasakladı . Ve kripto para birimi spekülasyonunu engelleme çabası içinde, yetkililer borsaların daha fazla gözetimi üzerinde çalışıyorlar , ancak Mali Denetim Hizmeti yöneticisi hükümetin “normal” kripto para birimi ticaretini destekleyeceğini söylemişti .

Stratejide ilginç bir değişiklikle, Güney Kore basınında yer alan yakın tarihli bir rapor, ülkenin finans yetkililerinin kripto para birimi yatırımının ortak gözetimi konusunda Japonya ve Çin’deki benzer kurumlarla görüşmelerde bulunduğunu belirtti .

Adil Ticaret Komisyonu, Nisan 2018’de, ülkenin kripto para borsalarından 12’sinin kullanıcı sözleşmelerini revize etmesini emretti. 2020’de milletvekilleri , yeni düzenleyici yükleri karşılayamayan küçük oyuncuları potansiyel olarak dışarı atacak olan kripto borsaları için yeni gereklilikler üzerinde oy kullandı.

Tayland

Bitcoin’i yasadışı ilan ettikten sonra , Tayland Bankası 2014 yılında bunun yasal ihale olmadığını (ancak teknik olarak yasadışı olmadığını) açıklığa kavuşturan ve riskler konusunda uyarıda bulunan bir geri izleme bildirimi yayınladı .

Mart 2018’de, hükümetin yürütme organı , kripto para yatırımcılarını korumak için resmi kurallar belirleyen (ayrıca KYC gerekliliklerini belirleyen) ve sermaye kazançlarına bir vergi koyan iki kraliyet kararnamesi taslağını geçici olarak kabul etti . Taslaklar henüz nihai kabine onayını almadı. Ağustos 2019’da, ülkenin kara para aklama ile mücadele rejimine kripto para birimlerini dahil etme planları vardı .

Amerika Birleşik Devletleri

ABD, hem eyalet hem de federal düzeydeki kanun koyucuların katmanlı yargı yetkileri ve karmaşık bir kuvvetler ayrılığından sorumlu olduğu parçalanmış bir düzenleyici sistemle boğuşuyor.

Bazı eyaletler, kripto para denetimi konusunda diğerlerinden daha ileri düzeydedir. Örneğin New York, 2015 yılında tartışmalı BitLicense’i ortaya çıkardı ve bitcoin işletmelerine eyalette faaliyet göstermeleri için resmi izin verdi. Washington, 2017 yılının ortalarında, Bitcoin borsalarına para aktarım yasaları uygulayan bir yasa tasarısını kabul etti.

New Hampshire , bitcoin satıcılarının para gönderme lisansı almasını ve 100.000 $ ‘lık bir bono göndermesini istiyor. Teksas’ta, devlet menkul kıymetler komisyonu bitcoin ile ilgili yatırım fırsatlarını izliyor. Ve California, Bill 1326’daki ilerlemeyi dondurduktan sonra bitcoin düzenleme belirsizliği içinde – aşırı geniş tanımlar gibi konular için eleştirilse de – New York’un BitLicense’inden daha az baskıcı olarak görülüyordu.

Federal düzeyde, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun odak noktası, belirli bitcoin yatırım fonlarının halka satılıp satılmayacağı ve belirli bir teklifin dolandırıcılık olup olmadığı gibi blok zinciri varlıklarının menkul kıymet olarak kullanılmasıdır .

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto para birimini “emtia” olarak tanımladığı göz önüne alındığında, bitcoin düzenlemesinde daha büyük bir potansiyel ayak izine sahiptir . Henüz kapsamlı bitcoin düzenlemeleri yapmamış olsa da, son çabaları yeni ortaya çıkan vadeli işlemler piyasasını izlemeye odaklandı . Ayrıca, dolandırıcılık olabileceğinden şüphelendiğinde kripto para birimleri üzerinde yargı yetkisini kullanma niyetinin altını çizen, bitcoin ile ilgili birkaç şemada da suçlamalar yaptı .

Eyalet mevzuatına açıklık ve uyum getirmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir dernek olan Tekdüzen Hukuk Komisyonu, birkaç eyaletin önümüzdeki yasama oturumlarında uygulamaya koymayı düşündüğü Sanal Para Ticareti Tekdüzen Yönetmeliği’ni hazırladı . Yasa, hangi sanal para faaliyetlerinin para aktarım işi olduğunu ve ne tür bir lisansa ihtiyaç duyacaklarını açıklamayı amaçlamaktadır. Eleştirmenler, New York BitLicense’e çok benzediğinden korkuyor.

Birleşik Krallık

İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi (FCA), Bitcoin’i bir “emtia” olarak görüyor ve bu nedenle onu düzenlemeyi planlıyor. Bununla birlikte, Bitcoin ile ilgili türevleri denetlemek için devreye gireceğini ima etti. Bu tüketici koruma eksikliği, kripto para birimlerinin doğasında bulunan riskler hakkındaki son FCA uyarılarının arkasında yer alıyor .

Temmuz 2019’da Finansal Davranış Otoritesi , kripto varlıkları hakkındaki rehberliğini tamamlayarak hangi tokenlerin yetki alanına gireceğini açıkladı.

Ukrayna

Ukrayna hükümeti etti oluşturulan kurumları gözetim ve erişime sahip olacağı belirlenmesi de dahil olmak üzere taslak cryptocurrency yönetmelik önerilerine çeşitli dallarında, gelen düzenleyiciler oluşan bir çalışma grubu. Ayrıca, yasama organından önceki bir yasa tasarısı, kripto para borsalarını merkez bankasının yetki alanına sokacaktı. Dijital Bilgi Bakanlığı, Şubat 2020’de kripto madenciliği sektörünü düzenlemeyeceğini söyledi . 

Zimbabve 2017’nin sonlarında, Zimbabwe merkez bankasından üst düzey bir yetkili, Bitcoin’in ” aslında yasal ” olmadığını belirtti . Ne kadar kullanılıp kullanılamayacağı henüz netlik kazanmasa da, merkez bankası görünüşe göre riskleri belirlemek için araştırma yapıyor. CoinDesk, geçtiğimiz günlerde Zimbabve de dahil olmak üzere Afrika’daki bitcoin’in geleceği hakkında bir podcast serisi yayınladı . 

Yorum (Yok)

Yorum yaz