Bitcoin Ölçeklenebilir mi?

Cüzdanınızda bazı bitcoin’ler var ve bunları günlük alışverişlerinizde harcamak istiyorsunuz. Peki Visa, Mastercard ve diğer finansal hizmetlerin hala pazara hakim olduğu bir dünyada bu nasıl görünür? 

Bitcoin’in diğer ödeme sistemleriyle rekabet etme yeteneği, kripto para birimi topluluğunda uzun süredir tartışma konusu olmuştur. Satoshi Nakamoto, blokların ağ spam’ini önlemek için her biri yaklaşık 1 MB boyut sınırına sahip olacak şekilde programladığında, bitcoin likidite sorunu da yarattı.

Her bloğun işlenmesi ortalama 10 dakika sürdüğü için, bir seferde yalnızca az sayıda işlem yapılabilir. Birçoğunun itibari ödemelerin yerini alabileceğini iddia ettiği bir sistem için bu büyük bir engeldi. Visa saniyede 1.700 işlem gerçekleştirirken, bitcoin 7’ye kadar işlem yapabilir. Talepteki bir artış kaçınılmaz olarak ücretlerde artışa yol açar ve bitcoin’in faydası daha da sınırlanır.

Ölçeklendirme tartışması, geçici çözüm arayışında bir teknolojik yenilik dalgasını ortaya çıkardı. Önemli ilerleme kaydedilmiş olsa da, sürdürülebilir bir çözüm hala net olmaktan uzaktır.

Başlangıçta basit bir çözüm, blok boyutunda bir artış gibi göründü. Yine de bu fikrin hiç de basit olmadığı ortaya çıktı.

Birincisi, ne kadar artırılması gerektiği konusunda net bir anlaşma yoktu. Bazı teklifler 2MB, bir diğeri 8MB için savundu ve biri 32MB’ye kadar çıkmak istedi.

Çekirdek geliştirme ekibi, blok boyutunu artırmanın, daha büyük bloklara sahip madencilere daha fazla güç vererek protokolün ademi merkeziyetçiliğini zayıflatacağını savundu. Ayrıca, daha hızlı makineler için yarış sonunda bitcoin madenciliğini kârsız hale getirebilir. Ayrıca, çok daha ağır bir blok zincirini çalıştırabilen düğüm sayısı azalabilir ve ademi merkeziyetçiliğe bağlı bir ağı daha da merkezileştirebilir.

İkincisi, herkes bu değişim yöntemi üzerinde hemfikir değil. Katılım merkezi olmayan bir durumda sistem genelinde bir yükseltmeyi nasıl gerçekleştirirsiniz? Herkes bitcoin yazılımını güncellemeli mi? 

Ve son olarak, bitcoinle neden uğraşalım ki? Birisi beğenmediyse, açık kaynak kodunu değiştirebilir ve kendi parasını başlatabilirdi.

Bu soruna en eski çözümlerden biri 2015 yılında geliştirici Pieter Wiulle tarafından önerildi. Adı Ayrılmış Tanık veya SegWit . 

Bu işlem, işlem verilerinin nasıl saklandığını değiştirerek, boyut sınırlarını değiştirmeden bitcoin bloklarının kapasitesini artıracaktır. 

SegWit, yükseltme yapmayan düğümlerle uyumlu hale getirmek için Ağustos 2017’de bir soft fork aracılığıyla bitcoin ağına yerleştirildi. Birçok cüzdan ve diğer bitcoin hizmetleri, yazılımlarını kademeli olarak değiştirirken, diğerleri, algılanan risk ve maliyet nedeniyle bunu yapmak konusunda isteksizdir.

Bazı endüstri oyuncuları, SegWit’in yeterince ileri gitmediğini savundu – kısa vadede yardımcı olabilir, ancak er ya da geç bitcoin büyümesinin sınırına yeniden ayak uyduracaktı.

2017’de CoinDesk’in New York’taki Konsensus konferansına denk gelen yeni bir yaklaşım ortaya çıktı: Segwit2X . Sektörün en büyük borsalarından birkaçı tarafından desteklenen bu fikir, SegWit’i blok büyüklüğünün 2MB’ye yükseltilmesiyle birleştirdi ve SegWit öncesi işlem kapasitesini etkin bir şekilde 8 katına çıkardı.

Sorunu çözmek bir yana, teklif yeni bir anlaşmazlık dalgası yarattı. Açıklanma şekli (bir yükseltme teklifi yerine kamuya açık bir duyuru yoluyla) ve yeniden koruma eksikliği (işlemler her iki sürümde de gerçekleşebilir ve potansiyel olarak iki kat harcamaya neden olabilir) pek çok şeyi sıraladı. Ve gücün geliştiricilerden madencilere ve işletmelere doğru yeniden dağıtılması, toplumda köklü bir bölünmeye neden olma tehdidinde bulundu.

Kapasiteyi artırmanın potansiyel bir yolu olarak diğer teknolojik yaklaşımlar geliştirilmektedir.

Schnorr imzaları, bir bitcoin bloğu içinde kapladığı alanı azaltarak (ve gizliliği artırarak) imza verilerini konsolide etmenin bir yolunu sunar. SegWit ile birleştirildiğinde bu, blok boyutu sınırını değiştirmeden çok daha fazla sayıda işleme izin verebilir.

Ve bitcoin’in üzerinde çalışan ikinci bir katman protokolü olan lightning ağında , yalnızca bitcoin ağına yalnızca kanal katılımcıları hazır olduğunda yerleşen hızlı mikro işlemlerin kanallarını açan çalışmalar devam ediyor.

SegWit yükseltmesinin benimsenmesi, ağa yavaşça yayılıyor, işlem kapasitesini artırıyor ve ücretleri düşürüyor.

Şimşek gibi daha gelişmiş çözümlerde ilerleme hızlanıyor, işlemlerin test ağlarına gönderilmesi (ve bazıları gerçek bitcoin kullanıyor). Ve Schnorr imzalarının potansiyeli, işlevselliği ve entegrasyonu ayrıntılandırmaya çalışan birkaç öneriyle artan dikkat çekiyor. Bitcoin’in bir ödeme mekanizması olarak kullanımı, bir yatırım varlığı olarak değerinin arka koltuğunu almış gibi görünse de, madenciler tarafından işleme için alınan ücretler artık fiat eşdeğerlerinden daha pahalı olduğundan, daha fazla sayıda işleme duyulan ihtiyaç hala baskı altında. Daha da önemlisi, işlevselliği artıran yeni özelliklerin geliştirilmesi, temeldeki blok zinciri teknolojisinin potansiyelini ortaya çıkarmak için çok önemlidir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz