Bitcoin Nedir?

Bitcoin Teknik Raporu

Bu belge, güvenli, doğrulanabilir işlemler sağlarken herhangi bir merkezi otoriteye olan ihtiyacı ortadan kaldıracak bir elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin’in ilkelerini ortaya koydu. Kısacası, belge, web’de güvenilmez ödemelere izin veren yeni bir para birimi biçimini tanımlıyordu.

Diğer bir deyişle, sistem, birbirini tanımayan ya da güvenmeyen iki kullanıcıya, aynı şekilde nakit para transferi yapmalarına izin verdi. Sistem ayrıca, kullanıcıların, kimliklerini işlem ortaklarına veya üçüncü şahıslara ifşa etme ihtiyacını ortadan kaldıran, açık anahtar şifreleme adı verilen bir araç kullanarak mesajları, işlemleri ve verileri onaylamalarına izin verdi. Bu durumda takma ad bir yan üründü, ancak birincil bir özellik değildi.

Ocak 2009’da, ilk bitcoin para birimi işlemi, Nakamoto’ya ait iki bilgisayar ile bir geliştirici ve erken bir kripto para meraklısı olan geç Hal Finney arasında gerçekleşti. 

Bugüne kadar kimse Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğunu bilmiyor. Dorian Nakamoto adlı bir adam bile 2014 yılında bir Newsweek muhabiri tarafından yanlışlıkla Bitcoin’in yaratıcısı olarak adlandırıldı.

Bitcoinler, dolar veya euro gibi basılı değildir dünyanın her yerindeki bilgisayarlar tarafından ücretsiz yazılım kullanılarak üretilir ve cüzdan adı verilen programlarda elektronik olarak tutulur. Bir bitcoin’in en küçük birimine satoshi denir. Bir bitcoin’in yüz milyonda biri (0.00000001). Bu, geleneksel elektronik paranın gerçekleştiremeyeceği mikro işlemlere olanak tanır.

Genellikle BTC ile kısaltılan Bitcoin, şimdi kripto para birimi dediğimiz şeyin ilk örneğiydi. Kripto para birimleri, tamamen dijital olmalarının dışında, geleneksel para birimleriyle bazı özellikleri paylaşan, büyüyen bir varlık sınıfıdır ve oluşturma ve sahiplik doğrulaması, kriptografiye dayanır.

Genellikle “bitcoin” teriminin iki olası yorumu vardır. Kullanıcıların sahip olduğu ve ticaret yaptığı dijital para biriminin anahtarlarına atıfta bulunan jetonda bitcoin var. Bir bitcoin jetonu, “1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa” gibi bir sayı ve harf dizisiyle tanımlanan bir bitcoin cüzdanında tutulur. Birisi size bitcoin göndermek istediğinde, o kişi bunu sizin özel, genel cüzdan adresinize gönderecek ve ona özel anahtarlarınız aracılığıyla erişeceksiniz. 

Ardından, tüm token ticaretinin dengelerini koruyan dağıtılmış bir defter olan Bitcoin protokolü var. Bu defterler, dünyanın dört bir yanındaki binlerce bilgisayarda depolanan büyük dosyalardır. Ağ, her işlemi bu defterlere kaydeder ve ardından bunları ağdaki diğer tüm kayıt defterlerine yayar. Tüm ağlar, ağın verileri sabit bir şekilde depolamasına izin veren bir işleme eklenen ek veriler dahil olmak üzere tüm doğru bilgileri kaydettiklerini kabul ettikten sonra, ağ işlemi kalıcı olarak onaylar. 

Her iki taraf da istekliyse Bitcoin, elektronik olarak bir şeyler ödemek için kullanılabilir. Bu anlamda, merkezi bankaların sahip olduğu defterler kullanılarak dijital olarak da alınıp satılabilen geleneksel dolar, euro veya yen gibidir. PayPal veya kredi kartları gibi ödeme hizmetlerinden farklı olarak, bir bitcoin gönderdiğinizde işlem geri alınamaz  geri çağrılamaz. 

Bununla birlikte, bitcoin merkezi bir bankacılık sistemine bağlı değildir. Ağdaki her düğüm özel bir varlığa ait olduğundan, tüm ağ, defterin doğruluğunu korumaktan sorumludur. Başka bir kişiye bir bitcoin (veya bir bitcoin’in bir kısmını) gönderdiğinizde, tüm ağ yer alır.

Bu sürece, Bitcoin ağının en önemli özelliklerinden biri olan ademi merkeziyetçilik denir . Bitcoin ağını tek bir kurum kontrol etmez. Protokol, bir grup gönüllü kodlayıcı tarafından sürdürülür ve dünyanın dört bir yanındaki özel bilgisayarlardan oluşan açık bir ağ tarafından yürütülür. 

Bu ağda merkezi bir doğrulayıcı olmadığından, kullanıcıların başkalarına bitcoin gönderirken kendilerini tanıtmalarına gerek yoktur. Gönderen bir işlem başlattığında, protokol gönderenin gerekli bitcoin’e ve bunları gönderme yetkisine sahip olduğunu doğrulamak için önceki tüm işlemleri kontrol eder. Başka bir deyişle, bitcoin kullanıcıları teorik olarak yarı anonimlik içinde çalışırlar ve ağ kendi kendini denetleyerek kötü oyuncuların ödüllendirilememesini sağlar. 

Bitcoin ayrıca sözde anonimdir. Uygulamada, her kullanıcı, işlemleri izlemek için kullanılabilen cüzdanının adresi ile tanımlanır. Kolluk kuvvetleri ayrıca kullanıcıları tanımlamak için yöntemler geliştirdi. Çoğu borsanın, bitcoin satın almalarına veya satmalarına izin verilmeden önce müşterileri üzerinde kimlik kontrolleri yapması kanunen zorunludur. Bu, borsada atanan bir cüzdan adresinin büyük olasılıkla belirli bir kullanıcıya bağlı olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, kripto para cüzdanları borsalar veya diğer çevrimiçi hizmetlerle sınırlı değildir ve anonim bir kullanıcı tarafından tek bir bilgisayarda oluşturulan bir cüzdanın izlenmesi oldukça zordur. Ayrıca, ağdaki her işlem tamamen şeffaftır, bu da bazı gizlilik savunucularını ilgilendiren bir gerçektir. Nihayetinde, belirli bir kişiye bir bitcoin işleminin izini sürmek zordur, ancak imkansız değildir ve bitcoin’in “anonimliğini” tanımlayan herhangi bir ifade yanlıştır.

Ağ şeffaf olduğundan, belirli bir işlemin ilerlemesi herkes tarafından görülebilir. Bu işlem onaylandıktan sonra geri alınamaz. Bu, bitcoin ağındaki herhangi bir işlemin değiştirilemeyeceği anlamına gelir, bu da onu bilgisayar korsanlarına karşı bağışık hale getirir. Bitcoin saldırılarının çoğu cüzdan düzeyinde gerçekleşir ve bilgisayar korsanları Bitcoin protokolünün kendisini etkilemek yerine bitcoin biriktirme anahtarlarını çalar.

Bitcoin’in merkez bankalarına olan ihtiyacı ortadan kaldıran bir başka özelliği de arzının temel algoritma tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmesidir. İtibari para birimleriyle (dolar, euro, yen, vb.), Merkez bankaları istedikleri kadar para birimi çıkarabilir ve bir para biriminin değerini diğerlerine göre değiştirmeye çalışabilir. Paranın sahipleri, özellikle alternatifi çok az olan vatandaşlar, maliyeti üstleniyor.

Bitcoin ile her saat az sayıda yeni kripto para damlıyor ve maksimum 21 milyona ulaşılana kadar azalan bir oranda bunu yapmaya devam edecek. Bu, Bitcoin’i bir varlık olarak daha çekici kılar: teoride, talep artarsa ​​ve arz aynı kalırsa, değer artacaktır.

Genel olarak, bitcoin’in değeri başlangıcından bu yana büyük ölçüde arttı ve Aralık 2017’de 19.783,06 $ (ABD doları cinsinden) fiyatla zirve yaptı . 30 Kasım 2020’de fiyat kısa bir süre bu işaretin üzerine 19.850.11 dolara yükseldi . Bitcoin gibi merkezi olmayan bir varlığın gerçek fiyatı kesin olarak tanımlanmamıştır . Farklı hizmetler ve borsalar, varlık likiditesi, kayma ve diğer faktörlerdeki tutarsızlıklar nedeniyle herhangi bir zamanda bitcoin için farklı fiyatlar teklif edebilir . CoinDesk, önde gelen küresel borsalarda ortalama bitcoin fiyatlarını temsil eden kendi Bitcoin Fiyat Endeksi’ni (BPI) kullanır . Kabaca her dört yılda bir, madencilerin ağda kazanabilecekleri bitcoin miktarı yarı yarıya azalacak ve potansiyel olarak varlığın fiyatını artıracak. Böyle bir olaya bitcoin halving adı verilir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz