Bitcoin Madencisi Nasıl Kurulur?

Bu aşamada, bitcoin’in nasıl çalıştığını ve madenciliğin ne anlama geldiğini anlayacaksınız. Ancak teoriden pratiğe geçmemiz gerekiyor. Nasıl bir bitcoin madenciliği donanımı kurabilir ve biraz dijital para üretmeye başlayabilirsiniz? Yapmanız gereken ilk şey, donanımınıza karar vermek ve onu seçerken düşünmeniz gereken iki ana nokta var:

Hashrate, madencilik bölümümüzde anlattığımız matematik problemini çözmeye çalışan donanımınızın her saniye yapabileceği hesaplama sayısıdır. Karma oranları megahash, gigahash ve saniye başına terahash (MH / sn, GH / sn ve TH / sn) cinsinden ölçülür. Karma oranınız ne kadar yüksekse (mevcut ortalama karma oranla karşılaştırıldığında), bir işlem bloğunu çözme olasılığınız o kadar yüksektir. Bitcoinwiki’nin madencilik donanımı karşılaştırma sayfası, farklı donanımlar için hash oranları hakkında kabaca bilgi almak için iyi bir yerdir.

Bir donanım seçerken, cihazınızın enerji tüketimine bakmaya gerekir . Tüm bu bilgi işlem gücü elektrik tüketmektedir ve bu da paraya mal oluyor. Ödediğiniz paraya değmeyecek madeni paralar için tüm paranızı elektriğe harcamadığınızdan emin olmak istersiniz.

Kullandığınız her watt elektrik için kaç karma aldığınızı hesaplamak için, karma sayısını watt sayısına bölün.

Örneğin, 500 GH / sn’lik bir cihazınız varsa ve 400 watt güç kullanıyorsa, watt başına 1.25 GH / sn elde edersiniz. Bunun nakit olarak ne kadar önemli olduğunu öğrenmek için elektrik faturanızı kontrol edebilir veya çevrimiçi bir elektrik fiyatı hesaplayıcısı kullanabilirsiniz.

Ancak burada bir uyarı var. Bazı durumlarda, madencilik donanımını çalıştırmak için bilgisayarınızı kullanacaksınız. Bilgisayarınız madencilik donanımının üzerinde kendi elektrik çekimine sahiptir ve bunu hesaplamanıza dahil etmeniz gerekir.

Bitcoin madencileri için üç ana donanım kategorisi vardır: GPU’lar, FPGA’lar ve ASIC’ler. Bunları aşağıda derinlemesine inceleyeceğiz.

CPU / GPU Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği donanımının en az güçlü kategorisi bilgisayarınızın kendisidir. Teorik olarak, bilgisayarınızın CPU’sunu bitcoin madenciliği yapmak için kullanabilirsiniz, ancak pratikte bu, günümüz standartlarına göre o kadar yavaştır ki hiçbir anlamı yoktur.

Masaüstü bilgisayarınıza grafik donanımı ekleyerek bitcoinhash oranınızı artırabilirsiniz. Grafik kartları, grafik işlem birimleri (GPU’lar) içerir. Bunlar ağır matematiksel kaldırma için tasarlanmıştır, böylece ileri teknoloji video oyunlarında ihtiyaç duyulan tüm karmaşık çokgenleri hesaplayabilirler. Bu, işlem bloklarını çözmek için gerekli olan Güvenli Karma Algoritma (SHA) karma matematiğinde özellikle iyi olmalarını sağlar.

GPU’larla ilgili güzel şeylerden biri de seçeneklerinizi açık bırakmalarıdır. Daha sonra tartışılacak diğer seçeneklerin aksine, bu birimler bitcoin dışındaki kripto para birimleriyle kullanılabilir. Örneğin Litecoin, Scrypt adı verilen, bitcoin’den farklı bir çalışma kanıtı algoritması kullanır. Bu, CPU’lara ve GPU’lara uygun olacak şekilde optimize edildi ve farklı para birimleri arasında geçiş yapmak isteyen GPU madencileri için onları iyi bir seçenek haline getirdi.

GPU madenciliği bugünlerde büyük ölçüde öldü. Bitcoin madenciliği zorluğu, ASIC madencilik gücünün piyasaya sürülmesiyle o kadar hızlandı ki, grafik kartları rekabet edemez.

FPGA Bitcoin Madenciliği

Alan Programlanabilir Kapı Dizisi (FPGA), oluşturulduktan sonra yapılandırılmak üzere tasarlanmış entegre bir devredir. Bu, bir madencilik donanımı üreticisinin çipleri toplu olarak satın almasını ve daha sonra bunları kendi ekipmanlarına koymadan önce bitcoin madenciliği için özelleştirmesini sağlar. Madencilik için özelleştirildiklerinden, CPU’lara ve GPU’lara göre performans iyileştirmeleri sunarlar. Tek yongalı FPGA’ların yaklaşık 750 MH / sn’de çalıştığı görülmüştür, ancak bu en üst seviyededir. Bir kutuya birden fazla chip koymak elbette mümkündür.

ASIC Bitcoin Madencileri

Aksiyonun gerçekte olduğu yer burası. Uygulamaya Özgü Entegre Devreler (ASIC’ler), yalnızca bir şeyi yapmak için özel olarak tasarlanmıştır: nispeten düşük güç tüketimiyle akıllara durgunluk veren hızlarda bitcoin madenciliği. Bu yongaların özel olarak bu görev için tasarlanması ve sonra imal edilmesi gerektiğinden, pahalı ve üretilmesi zaman alıcıdır – ancak hızları şaşırtıcıdır. Yazım sırasında, birimler 5-500 GH / sn arasında bir hızda satış yapıyordu. Satıcılar, 2 TH / sn aralığına kadar uzanan çok daha fazla güce sahip ASIC cihazları vaat ediyor.

Satın alma yapmadan önce, gibi çevrimiçi madencilik karlılık hesap makineleri kullanarak, madenci öngörülen karlılığı hesaplamak gerekir. Yatırımınızı geri ödemenin ne kadar süreceğini görmek için ekipman maliyeti, hash oranı, güç tüketimi ve mevcut bitcoin fiyatı gibi parametreleri girebilirsiniz.

Buradaki diğer önemli parametrelerden biri ağ zorluğudur. Bu metrik, işlem bloklarını çözmenin ne kadar zor olduğunu belirler ve ağ hash oranına göre değişir. ASIC cihazları piyasaya çıktıkça zorluk büyük ölçüde artacaktır, bu nedenle, oyuna daha fazla insan katıldıkça yatırım getirinizin nasıl olacağını görmek için hesap makinesindeki bu ölçümü artırmaya değer olabilir. 

Donanımınızı seçtikten sonra, birkaç şey daha yapmanız gerekecek. Hangi ekipmanı seçtiğinize bağlı olarak, onu kullanmak için yazılımı çalıştırmanız gerekecektir. Tipik olarak GPU’ları ve FPGA’leri kullanırken, iki şey çalıştıran bir ana bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Bunlar: Standart bitcoin istemcisi ve madencilik yazılımı.

Standart Bitcoin istemci ağa bilgisayarınızı bağlayan ve işlemleri yönlendirme ve blok zincirinin takibi ve Bitcoin müşterilerle etkileşim olmasını sağlar. Başlayabilmesi için tüm bitcoin blok zincirini indirmesi biraz zaman alacaktır. Bitcoin istemcisi, madenciniz ve bitcoin ağı arasında etkili bir şekilde bilgi aktarır.

Bitcoin madenciliği yazılımı, donanıma zor işi yapmasını ve çözmesi için işlem bloklarından geçmesini söyleyen şeydir. İşletim sisteminize bağlı olarak bunlardan çeşitli mevcuttur. Windows, Mac OS X ve diğerleri için mevcuttur.

ASIC madenciniz için madencilik yazılımına da ihtiyacınız olabilir, ancak bazı yeni modeller bir bitcoin adresi de dahil olmak üzere önceden yapılandırılmış her şeyi göndermeyi vaat ediyor.

Akıllı bir geliştirici, çok az miktarda güç tüketmek üzere tasarlanmış, düşük maliyetli, kredi kartı boyutunda bir Linux bilgisayar olan Raspberry Pi üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış bir madencilik işletim sistemi bile üretti. Bu, USB bağlantılı bir ASIC madencisine güç sağlamak için kullanılabilir. Günümüzde, bitcoin madenciliği endüstrisi, bireysel düzeyde değil, öncelikle bir havuz düzeyinde çalışmaktadır. Dünyanın en büyük bitcoin madencilerinden bazıları F2Pool , Poolin , SlushPool ve AntPool’dur.

Yorum (Yok)

Yorum yaz