Bitcoin Madencilik Havuzları nedir?

Potansiyel kripto para birimi madencilerinin karşılaştığı ilk sorulardan biri, tek başına madencilik mi yoksa bir ‘havuza mı katılacaklarıdır. Madencilik havuzlarının hem lehine hem de aleyhine çok sayıda neden vardır. 

Bir madencilik havuzuna katılıp katılmayacağınıza karar verirseniz, bunu bir piyango sendikası gibi düşünmek faydalı olabilir artıları ve eksileri tamamen aynıdır. Tek başına gitmek, ödülü paylaşmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir, ancak ödül alma şansınız önemli ölçüde azalır. Bir havuzun bir bloğu çözme ve ödülü kazanma şansı çok daha yüksek olsa da, bu ödül tüm havuz üyeleri arasında paylaştırılacaktır.

Bu nedenle, bir havuza katılmak, her ödeme tam blok ödülüne (şu anda 6,25 BTC’de olan) kıyasla mütevazı olsa bile, istikrarlı bir gelir akışı yaratır. Bir madencilik havuzunun ağın hash gücünün% 51’ini geçmemesi gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Tek bir varlık, bir kripto para birimi ağının bilgi işlem gücünün% 50’sinden fazlasını kontrol etmeye başlarsa, teorik olarak tüm ağa zarar verebilir.

Zorluk seviyesi, solo madenciliği düşünürken akılda tutulması gereken bir başka faktördür. Şu anda o kadar yüksek ki solistlerin kar madenciliği yapması neredeyse imkansız. Yeni başlayan biriyseniz, bir madencilik havuzuna katılmak, kısa bir süre içinde küçük bir ödül almanın harika bir yoludur. Aslında havuzlar, küçük ölçekli madencileri sürece dahil olmaya teşvik etmenin bir yoludur.

Bitcoin’in kolaylaştırdığı madencilik yöntemlerinden biri “birleştirilmiş madencilik” tir. Bitcoin için çözülen blokların, aynı çalışma kanıtı algoritmasını (örneğin, namecoin ve devcoin) kullanan diğer para birimleri için kullanılabileceği yerdir. Birleştirilmiş madencilik için yararlı bir benzetme, aynı sayı kümesini birkaç piyangoya girmek gibi düşünmektir.

Özellikle güçlü bir donanıma sahip olmayan ilk kez madenciler, altcoinlere – özellikle SHA256 yerine scrypt algoritmasına dayalı para birimlerine – bakmalıdır. Bunun nedeni, bitcoin hesaplamalarının zorluğunun normal PC’lerde bulunan işlemciler için çok yüksek olmasıdır.

Hangi madencilik havuzuna katılacağınıza karar verirken, her bir havuzun ödemelerini nasıl paylaştığını ve (varsa) hangi ücretleri düşürdüğünü tartmanız gerekir. Tipik kesintiler% 1 ila% 10 arasındadır. Ancak, bazı havuzlar herhangi bir kesinti yapmaz.

Havuzların ödemeleri bölebileceği birçok şema vardır. Bunların çoğu, bir madencinin havuza ‘iş kanıtı’ olarak sunduğu ‘hisse’ miktarına odaklanır.

Paylaşımlar, anlaşılması zor bir kavramdır. İki şeyi aklınızda bulundurun: Birincisi, madencilik kriptografik bulmacaları çözme sürecidir; ikincisi, madenciliğin bir zorluk seviyesi vardır. Bir madenci ‘bir bloğu çözdüğünde’, çözüm için buna karşılık gelen bir zorluk seviyesi vardır. Bunu bir kalite ölçüsü olarak düşünün. Madenci çözümünün zorluk derecesi, tüm para biriminin zorluk seviyesinin üzerindeyse, o para biriminin blok zincirine eklenir ve madeni paralar ödüllendirilir.

Ek olarak, bir madencilik havuzu, 1 ile para biriminin zorluğu arasında bir zorluk seviyesi belirler. Bir madenci, havuzun zorluk seviyesi ile para biriminin zorluk seviyesi arasında bir zorluk seviyesi puanlayan bir blok döndürürse, blok bir ‘paylaşım’ olarak kaydedilir. Bu paylaşım bloklarının herhangi bir faydası yoktur, ancak madencilerin blokları çözmeye çalıştıklarını göstermek için işin kanıtı olarak kaydedilirler. Ayrıca, havuza ne kadar işlem gücü sağladıklarını da gösterirler – donanım ne kadar iyi olursa, o kadar fazla paylaşım üretilir.

Ödemeleri bu şekilde bölmenin en temel versiyonu ‘hisse başına ödeme’ (PPS) modelidir. Bu konudaki değişiklikler hisse başına ödenen orana sınırlar koyar; örneğin, eşitlenmiş paylaşılan maksimum hisse başına ödeme (ESMPPS) veya paylaşılan maksimum paylaşım başına ödeme (SMPPS). Havuzlar, madencilerin yakın zamanda hisse teslim ettikleri için ödemelere öncelik verebilir veya vermeyebilir: örneğin, son paylaşılan maksimum hisse başına ödeme (RSMPPS). Bitcoin wiki’de daha fazla örnek bulunabilir. Bitcoin dışında madencilik için birçok havuz seçeneği mevcuttur. Zcash, litecoin veya ethereum olsun, seçtiğiniz kripto para biriminiz için madencilik havuzlarının listelerini kolayca bulabilirsiniz. Popüler olanlardan bazıları BTC.com , Slush Pool ve AntPool’dur .

Yorum (Yok)

Yorum yaz