Bir Blockchain Ne Yapabilir?

Finans kurumları, son 30 yılda sayısız endüstrinin yıkımını finanse etti; devrimci bir teknolojinin statik yerleşiklere neler yapabileceğine dair bir fikirleri var.

Bu nedenle, değişimin bir adım önünde olmak için bankalar, teknolojinin devrim niteliğindeki potansiyelini tam olarak anlamak için Ar-Ge laboratuvarları kurma, test merkezleri kurma ve blok zinciri geliştiricileriyle ortaklıklar kurma konusunda proaktif davrandılar.

Finansal kurumlar ilk adım atanlardı, ancak akademi, hükümetler ve danışmanlık firmaları da teknolojiyi inceledi.

Tüm bu çalışmalar, elbette, girişimcilerin ve geliştiricilerin yaptıklarına ek olarak, ya bitcoin ya da ethereum blok zincirlerini kullanmanın yeni yollarını bularak ya da tamamen yeni blok zincirleri oluşturarak.

Bu üç yıldan fazla bir süredir devam ediyor ve sonuçlar gelmeye başlıyor.

Suların bir kısmı hala bulanık olsa da, bir blok zincirinin yapabileceğini bildiğimiz şey bu:

Dijital kimlik oluşturun

Blockchain teknolojisinin kimlik bileşeni, kriptografik anahtarların kullanımıyla yerine getirilir. Bir genel ve özel anahtarı birleştirmek, sahipliğe dayalı güçlü bir dijital kimlik referansı oluşturur.

Genel anahtar, kalabalıkta nasıl tanımlandığınızdır (bir e-posta adresi gibi), özel anahtar ise dijital etkileşimlere rıza gösterme şeklinizdir. Kriptografi, blockchain devriminin arkasındaki önemli bir güçtür.

Kılavuzumuzda belirtildiği gibi “Dağıtılmış Defter Nedir?” , blok zincirler bilgi kaydı ve dağıtımında bir yeniliktir. Hem statik verileri (bir kayıt defteri) hem de dinamik verileri (işlemler) kaydetmek için iyidirler ve kayıt sistemlerinde bir evrim haline getirir.

Kayıt durumunda, veriler üç yolun herhangi bir kombinasyonu ile blok zincirlerinde depolanabilir:

Şifrelenmemiş veriler – blok zincirindeki her blok zinciri katılımcısı tarafından okunabilir ve tamamen şeffaftır.

Şifrelenmiş veriler –c ve bir şifre çözme anahtarı ile katılımcılar tarafından okunabilir. Anahtar, blok zincirindeki verilere erişim sağlar ve verileri kimin eklediğini ve ne zaman eklendiğini kanıtlayabilir.

Karma veriler – verilerin değiştirilmediğini göstermek için onu oluşturan işlevin yanında sunulabilir.

Blockchain hash’leri genellikle zincir dışı depolanan orijinal verilerle birlikte yapılır. Örneğin, dijital ‘parmak izleri’ genellikle blok zincirine karıştırılırken, ana bilgi gövdesi çevrimdışı olarak saklanabilir.

Böylesine paylaşılan bir kayıt sistemi, farklı kuruluşların birlikte çalışma şeklini değiştirebilir.

Şu anda, özel sunucularda depolanan verilerle, süreçler, prosedürler ve kayıtların çapraz kontrolünü içeren şirketler arası işlemler için muazzam bir maliyet var.

Değişmezliği kanıtlayın

Bir blockchain veritabanının bir özelliği, kendi geçmişine sahip olmasıdır. Bu nedenle, genellikle değişmez olarak adlandırılırlar. Başka bir deyişle, veritabanındaki bir girişi değiştirmek büyük bir çaba olacaktır, çünkü daha sonra gelen tüm verilerin her bir düğümde değiştirilmesini gerektirecektir. Bu şekilde, bir veri tabanından çok bir kayıt sistemidir.

Platform olarak hizmet edin

Kripto para birimleri, blockchain teknolojisi kullanılarak geliştirilen ilk platformdu. Şimdi, insanlar kripto para birimlerini akıllı sözleşmeler için bir platforma takas etmek için bir platform fikrinden geçti.

‘Akıllı sözleşmeler’ terimi bir şekilde her şeyi kapsayan bir ifade haline geldi, ancak fikir aslında birkaç kategoriye ayrılabilir:

1990’larda Nick Szabo tarafından icat edilen ‘otomat makinesi’ akıllı sözleşmeleri var. Bu, makinelerin harici bir girdi (bir kripto para birimi) aldıktan sonra devreye girdiği veya başka bir blok zinciri etkinliğini tetikleyen bir sinyal gönderdiği yerdir.

Akıllı yasal sözleşmeler veya Ricardian sözleşmeleri de vardır. Bu uygulamanın çoğu, bir sözleşmenin zihinlerin toplantısı olduğu ve sözleşmeye rıza gösteren tarafların kabul ettiklerinin sonucu olduğu fikrine dayanmaktadır. Dolayısıyla, bir sözleşme sözlü bir anlaşmanın, yazılı bir anlaşmanın ve şimdi zaman damgaları, belirteçler, denetim, belge koordinasyonu veya iş mantığı gibi blok zincirlerinin bazı yararlı yönlerinin bir karışımı olabilir.

Son olarak, akıllı Ethereum sözleşmeleri var. Bunlar, ethereum blockchain üzerindeki etkileşimler üzerinden yürütülen blockchain varlıklarını kontrol eden programlardır. Ethereum’un kendisi akıllı sözleşme kodu için bir platformdur. Blok zincirleri yeni bir teknolojiyle inşa edilmemiştir. Mevcut üç teknolojinin benzersiz bir düzenlemesinden oluşturulmuştur.

Yorum (Yok)

Yorum yaz