Binance’te Kripto Ticareti Nasıl Yapılır?

Bir kripto para birimi satın almak veya satmakla ilgileniyorsanız, ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’den daha iyi bakabileceğiniz birkaç yer var.

2017 yılında CoinDesk’in 2018 En Etkili listesinde bir numaralı sırada yer alan ChangpengZhao tarafından kurulan Binance, 2017’de çok çeşitli kripto para birimlerini destekleyerek, tarihi kripto piyasası çapında boğa koşusu sırasında öne çıktı. En hızlı ve en güvenilir ticaret platformlarından biridir.

Aslında Binance o kadar popüler oldu ki, CZ ve Binance bir yıldan kısa bir süre içinde 1 milyar doların üzerinde bir değere ulaştı ve resmi olarak kripto para birimi endüstrisinde “tek boynuzlu at” statüsünü elde eden ilk şirketlerden biri oldu.

Kayıt Olma İşlemi

İlk olarak, bir hesap oluşturmanız gerekecek. Binance müşteri bilgilerine ihtiyaç duymadığından herkes kaydolabilir, ancak bunu yaparak Kullanım Koşulları uyarınca “herhangi bir ticari veya ekonomik yaptırım listesinde bulunmadığınızı kabul eder ve beyan edersiniz”.

Bu, diğer grupların yanı sıra, BM Güvenlik Konseyi Yaptırımlar listesindeki üye ülke vatandaşlarını, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’ni (OFAC) içerir.

Şartlar ayrıca her kullanıcının en az 18 yaşında olması gerektiğini belirtir. Binance, şartlara uyulmaması durumunda herhangi bir hesabı iptal etme veya dondurma hakkını saklı tutar.

Kısıtlamalar sizin için geçerli değilse, kaydolmak için ana sayfaya gidin ve kaydol’a tıklayın.

Daha sonra e-posta adresiniz, şifreniz ve varsa referans kimliğiniz gibi asgari miktarda kişisel bilgi girmeniz istenecektir.

Binance’in tavsiye sistemine göre , tavsiye alım satım ücretlerinizin yüzde 50’sini alacaksınız.

Gerekli alanları doldurduktan sonra, “Kaydol” a tıklayın ve captcha’yı tamamlayın, e-posta adresinize bir onay bağlantısı gönderilecektir.

Bağlantıya tıklandığında Binance hesabınız kullanıma hazırdır.

Para Yatırma Fonları

Artık hesabınız etkinleştirildiğine göre, ancak borsanın geri kalanını keşfetmeden önce, herhangi bir kripto para birimi satın almak veya satmak istiyorsanız hesabınıza para eklemeniz gerekir.

Kredi kartıyla öde

Binance, kullanıcıların belirli kripto para birimlerini doğrudan Visa veya Mastercard kredi kartlarıyla satın almalarına izin veren bir özelliğe sahiptir. Eğer bir ise nitelikli aday “Fon” sekmesine, gezinmek ve “Satın ile Kredi Kartı” i seçin.

Ardından, istediğiniz kripto para biriminin satın alma miktarını ve ABD doları veya euro ile mi ödeyeceğinizi girmeniz istenecektir. Kredi kartıyla kripto para alımları şu anda BTC, ETH ve LTC ile sınırlıdır.

Toplam siparişin yüzde 10’u veya yüzde 3,5’i kadar minimum işlem ücreti vardır – hangisi daha pahalıysa. Bu adımı tamamladıktan sonra, fatura bilgilerinizi, e-posta adresinizi ve kimliğinizi doğrulamanız gerekecektir.

Kimliğinizi doğrulamak için devlet tarafından verilmiş geçerli bir kimlik formu sunulmalıdır.

Gerekli tüm adımlar tamamlandıktan sonra, yeni satın alınan kripto para birimi 10-30 dakika içinde Binance cüzdanınıza ulaşmalıdır.

Cüzdandan para yatırma

Ayrı bir kripto para cüzdanından Binance hesabınıza para göndererek de para yatırabilirsiniz.

Bunu yapmak için bir kez daha “Fonlar” sekmesine gidin ve “Bakiyeler” i tıklayın.

Bu sayfada, Binance’te işlem yapabileceğiniz tüm kripto para birimlerini göreceksiniz. İlgili kriptoyu bunlardan herhangi birine yatırmak için, seçtiğiniz kripto varlığının yanındaki “Para Yatırma” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Ardından, kripto para cüzdanınızdan QR kodunu tarayın veya adresi yapıştırın ve ardından gönderin.

Bu tamamlandığında, işlemin işleme koyulmasını bekleyin ve ticarete hazır olacaksınız.

Takas Yapma

Paranız kullanıma hazır olduğuna göre ana sayfaya geri dönün.

Burada, Binance ve ilgili piyasalarında alınıp satılabilen tüm kripto para birimlerini tekrar göreceksiniz.

Bu örnek için, daha önce hesabınıza 0,0024 BTC (~ 10 $) yatırdığınızı ve şimdi bunu NEO ile takas etmek istediğinizi varsayalım.

Öncelikle, doğru NEO pazarını bulmanız gerekecek.

NEO almak için BTC harcamak istediğiniz için, “BTC Markets” sekmesini tıklayın ve ardından arama çubuğuna NEO yazın.

Uygun satıra tıklayın ve ticaretin gerçekleştiği sayfa açılacaktır.

Ticaret modülü

Bu sayfa korkutucu görünebilir, ancak biraz pratik yaparak onu kolayca anlayabilirsiniz.

Ayrıca, çoğu kripto para birimi borsası benzer bir ticaret arayüzüne sahiptir, bu nedenle burada hatırladığınız şey büyük olasılıkla başka bir yerde geçerli olacaktır.

Ekranın sol bölümü sipariş defteri olarak bilinir.

Burada, tüm aktif alış ve satış limit emirlerini göreceksiniz. Bir limit emri, yalnızca kullanıcının istediği fiyattan verilecek bir emirdir, çünkü bu seviyeyle ilgilenen alıcılar veya satıcılar vardır.

Önceliğiniz uygulama kesinliği ise, piyasa emrini seçin. Yalnızca belirli bir fiyat seviyesinde alım yapmakla ilgileniyorsanız, limit veya stop-limit emrini seçin.

Bu örneğin amaçları doğrultusunda, hemen cari piyasa fiyatları üzerinden verilecek bir piyasa emri verelim.

Şimdi, harcanmak istenen BTC miktarını ve ne kadar NEO satın almak istediğinizi girin. Binance, satın alma tutarını girmek için kullanışlı bir kısayolasahiptir ve bu, bitcoin bakiyenizin bir yüzdesine (veya başka bir uygun alım satım çiftine) dayanır.

BTC bakiyesinin yüzde 50’sini harcayalım, böylece belki başka bir ticaret için bir miktar arta kalsın.

Son adım, büyük yeşil düğmeye “NEO Satın Al” ı tıklamaktır. Bu bir piyasa emri olduğundan, 0,58 NEO için işlemin anında tamamlanmış olması gerekir, ancak limit veya stop-limit emri seçtiyseniz büyük olasılıkla durum böyle değildir.

Siparişinizin durumunu kontrol etmek için “Açık sipariş” yazan sayfanın alt kısmına bakın. Başlıktan da anlaşılacağı gibi, siparişiniz henüz işleme koyulmadıysa, başka bir deyişle hala “açık” ise, iptal edilene veya doldurulana kadar bu kutuda görünecektir.

Doldurulduğunda, aşağıdaki sipariş gibi 24 saatlik sipariş geçmişinizi vurgulayan alt kutuda görünecektir.

Satış yapmak için, aynı süreci takip edin, ancak bir piyasa uygulayın veya satış emrini sınırlayın.

Para Çekme İşlemi

Binance’in çalışmalarda merkezi olmayan bir borsası olsa da, mevcut platform merkezileştirilmiş ve diğer birçok web sitesi gibi saldırılara karşı hassastır, bu nedenle borsada sadece gerekli olduğu sürece fonların tutulması tavsiye edilir.

Para çekmek için “Bakiyeler” sayfasına geri dönün. Yalnızca önemli bir bakiyeniz olan kripto para birimlerini görmek istiyorsanız, “gizle” kutusunu işaretleyin.

Şimdi NEO satırındaki para çekme düğmesini seçin ve hedef adresinizi veya QR kodunu elinizin altında bulundurun. Adresi yapıştırın ve ne kadar çekmek istediğinizi seçin.

Son olarak, gönder’i tıklayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.

BinanceLaunchpad

BinanceLaunchpad, Binance’e özel bir token başlatma platformudur ve yeni projeler için token satışları sunmayı planlamaktadır.

Satışların dünya genelindeki yasal düzenlemelere uygun olarak yürütülmesini sağlamak için her kullanıcının Binance hesabını doğrulaması gerekir.

Tamamlanan token satışlarının yanı sıra ileri bir tarih için planlananlar, BinanceLaunchpad’in ana sayfasında görülebilir. Token satışlarının “ilk gelen, ilk hizmet” esasına göre işlediğini ve genellikle sadece birkaç dakika içinde tükendiğini belirtmek gerekir, bu nedenle durum tespiti yaptığınızdan emin olun.

Bir Launchpad jeton satışına başarıyla katılırsanız, jetonlar otomatik olarak Binance hesabınıza aktarılacaktır.

Güvenlik

Çoğu modern kripto para birimi borsası gibi, Binance’de iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) etkindir ve hesabınıza fazladan bir koruma katmanı eklemek için kurulması şiddetle tavsiye edilir.

Bunu yapmak için, ana sayfanın sağ üst köşesindeki kullanıcı avatarına tıklayarak hesap özetinize gidin.

Hesap sayfanıza yönlendirildikten sonra, büyük olasılıkla, yeni bir kullanıcı bu sayfaya eriştiğinde otomatik olarak açılan 2FA’yı etkinleştirmenizi öneren bir istem görünecektir.

Binance, 2FA’yı SMS veya Google Authenticator aracılığıyla etkinleştirmek için iki yönteme izin verir.

SMS sürümü ile, cep telefonu numaranızı ve ilgili telefona gönderilen doğrulama kodunu girmeniz yeterlidir, artık hazırsınız.

Google Authenticator tercih ettiğiniz 2FA ise, mobil uygulamayı indirin, açın ve Binance tarafından sağlanan QR kodunu tarayın. Ardından, bu google kimlik doğrulamasına erişiminizi kaybetmeniz durumunda yedek olarak kullanılacak 16 kelimelik bir kurtarma ifadesi yazmanız istenecektir.

Son olarak, hesabınızın giriş şifresini ve Google Authenticator mobil uygulamasında bulunan kimlik doğrulama kodunu girmeniz istenecektir. Tamamlandığında, bu 2FA güvenliği formu tamamlanacaktır.

Lehte ve aleyhte olanlar

Artıları

Sürekli hareket halindeyseniz, Binance’in mobil uygulaması sizin için mükemmel olabilir. İOS, Android, Mac ve PC işletim sistemleriyle uyumludur, böylece hemen hemen herkes hemen her yerden işlem yapabilir veya hesabını izleyebilir.

Binance, çok sayıda takas edilebilir kripto para birimi piyasası sunar. 1 Mayıs 2019 itibarıyla borsada 467 farklı pazar destekleniyor.

Binance, alım satım ücretlerini desteklemek ve Binance’deki genel likiditeyi artırmak için kullanılabilen kendi yerel borsa jetonu BNB’ye sahiptir.

Binance, İlk Borsa Tekliflerinin öncülerinden biriydi ve It’sLaunchpad, yeni tokenlerin erken sahipleri olmakla ilgilenenler için ayda bir satışları kolaylaştırıyor.

Eksileri

ABD’ninki gibi hükümet düzenlemelerini takip etmek sizin için önemliyse, Coinbase veya Gemini gibi borsaları denemek isteyebilirsiniz, çünkü bu noktada Binance hala düzenlenmemiş bir borsadır.

Binance piyasalarının çoğu, özellikle daha az bilinen altcoin piyasaları, düşük likidite sunarak büyük altcoin pozisyonlarının alım satımını zorlaştırabilir.

Biraz karmaşık kullanıcı arayüzü, acemi tüccarlar ve yatırımcılar için alışmak zor olabilir.

Yorum (Yok)

Yorum yaz