Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bitcoin madenciliğini duyduğunuzda, madeni paraların yerden çıkarıldığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bitcoin elle tutulur değildir, öyleyse neden madencilik diyoruz?

Altın madenciliğine benzer şekilde, protokolün tasarımında da tıpkı altın yeraltında olduğu gibi bitcoinler de var, ancak altın henüz çıkarılmadığı gibi Bitcoin’dehenüz gün ışığına çıkarılmadı. 

Bitcoin protokolü, bir noktada maksimum 21 milyon bitcoin olacağını öngörüyor. Madencilerin yaptığı şey, onları birer birer aydınlığa çıkarmaktır. Madenciler tüm bu madeni paraları madenciliği bitirdikten sonra, bitcoin protokolü daha büyük bir arza izin verecek şekilde değişmedikçe daha fazla madeni para çıkmayacak. Madenciler, doğrulanmış işlem blokları oluşturmak ve bunları blok zincirine dahil etmek için işlem ücreti olarak ödeme alırlar.

Bitcoin madenciliğinin nasıl çalıştığını anlamak için biraz geriye dönelim. Bir düğüm, bitcoin yazılımını çalıştıran ve işlemleri ve blokları tam olarak doğrulayan güçlü bir bilgisayardır. Bitcoin ağı merkezi olmadığı için, bu düğümler bekleyen işlemlerin onaylanmasından toplu olarak sorumludur. 

Herkes bir düğümü çalıştırabilir – ücretsiz bitcoin yazılımını indirmeniz yeterlidir . Dezavantajı, enerji ve depolama alanı tüketmesidir – yazma sırasında ağ yüzlerce gigabayt veri alır. Düğümler, bitcoin işlemlerini ağın etrafına yayar. Bir düğüm, bildiği birkaç düğüme bilgi gönderecek, bilgiyi kimin bildiği düğümlere aktaracak, vb. Bu şekilde, bekleyen işlem tüm ağda oldukça hızlı bir şekilde dolaşmaya başlayacaktır.

Bazı düğümler, genellikle madenciler olarak adlandırılan madencilik düğümleridir. Bu ödenmemiş işlemleri bloklar halinde toplar ve bunları blok zincirine ekler. Bunu nasıl yapıyorlar? Bitcoin programının bir parçası olan karmaşık bir matematik bulmacasını çözerek ve yanıtı blokta dahil ederek. 

Bilgi yarışması sevenler için bu sayı, “bir kez kullanılan sayı” nın kısaltması olan “nonce” olarak adlandırılır. Blok zincirinde nonce, 0 ile 4.294.967.296 arasında bir tamsayıdır.

Bu numarayı nasıl bulurlar? Rastgele tahmin ederek. Hash fonksiyonu, çıktının ne olacağını tahmin etmeyi imkânsız kılar. Bu nedenle, madenciler gizemli sayıyı tahmin eder ve hash fonksiyonunu bu tahmin edilen sayı ile bloktaki verilerin kombinasyonuna uygular. Ortaya çıkan hash, belirli sayıda sıfır ile başlar. Hangi sayının işe yarayacağını bilmenin bir yolu yok, çünkü birbirini izleyen iki tam sayı çılgınca farklı sonuçlar verecektir. Dahası, istenen sonucu üreten birkaç teklik olabilir veya hiç olmayabilir. 

Hesaplamanın zorluğu (hash dizgisinin başlangıcında gereken sıfır sayısı) sık sık ayarlanır, böylece bir bloğu işlemek ortalama 10 dakika sürer.

Neden 10 dakika? Bu, bitcoin geliştiricilerinin, maksimum 21 milyona ulaşılana kadar (2140) yeni coinlerin sürekli ve azalan akışı için gerekli olduğunu düşündükleri süredir.

İstenilen aralıkta sonuçta hash elde eden ilk madenci, zaferini ağın geri kalanına duyurur. Diğer tüm madenciler hemen o blokta çalışmayı bırakır ve bir sonraki blok için gizemli numarayı bulmaya çalışırlar. Kazanan madenci, çalışmalarının bir ödülü olarak yeni bir Bitcoin alır.

Yazma sırasında ödül, blok başına 6,25 bitcoindir ve bu, Haziran 2021’de yaklaşık 223.776 $ değerindedir.

Ancak, göründüğü kadar kolay bir anlaşma değil. Bu ödül için yarışan çok sayıda madencilik düğümü var ve sahip olduğunuz daha fazla bilgi işlem gücü ve ne kadar çok tahmin hesaplaması yaparsanız, o kadar şanslısınız.

Ayrıca, bir madencilik düğümü olmanın maliyetleri, yalnızca ihtiyaç duyulan güçlü donanım nedeniyle değil, aynı zamanda bu işlemciler tarafından tüketilen büyük miktarlarda elektrik nedeniyle de kayda değerdir. Ayrıca bulmacayı çözme ödülü olarak verilen bitcoin sayısı azalacak. Şimdi 6.25, ancak her dört yılda bir yarıya iniyor (bir sonraki değişim 2024’te bekleniyor). Elektrik ve donanım maliyetine göre bitcoin’in değeri, bu azalmayı kısmen telafi etmek için önümüzdeki birkaç yıl içinde yükselebilir, ancak kesin değil.

Yorum (Yok)

Yorum yaz