2022’de Bitcoin iyi bir yatırım mı?

Son on yılda bitcoin etrafında toplu bir çılgınlığı hepimiz izliyoruz. Bu kripto para biriminin küresel rezerv para birimi mi yoksa altın kadar yaygın olarak kabul gören bir değer mi olacağını tahmin etmek hala çok zor. Zenginlik veya batma heyecanı bazı yatırımcıları temkinli halde tutarken, diğerleri bitcoin’e yatırım yaparak büyük kazançlar elde etme şansını kovalamak istiyor.

Bitcoin kesinlikle devrim niteliğinde bir teknoloji ve 2022’de 2012’de olduğundan çok daha az riskli. 2021’de El Salvador’da yasal ihalelerde Bitcoin geçerli olduktan sonra, diğer ülkeler yeniliği takip edebilmek için bu girişimi kopyalamaya çalışacaktır. Bitcoin, bugüne kadar küresel jeopolitik iklimin merkezinde yer aldı ve 2022’de kitlesel olarak dünyaca tamamen benimsenme yılı olabilir gibi görünüyor.

Bitcoin’e Yatırım Yapmak Riskli mi?

Herhangi bir spekülatif yatırıma benzer şekilde, Bitcoin satın almak açıkça risk taşır. Başlangıcından bu yana Bitcoin, mevcut kripto ekosistemini oluşturan ilk dijital varlık olarak karşımıza çıktı. Bir süredir, geleceğini fiziksel para sisteminin olası bir ikamesi olarak gören yatırımcıların yeraltında takipçisi oldu. Kurumlar ve hükümetler, müşterilerinin taleplerine ürün tedarik ederken ödemeyi almak için de swift dışında yollar arayıp geliştirdikçe, Bitcoin artık herkesin bildiği bir isim haline geldi.

İnternetin bir zamanlar spekülatif bir yatırım olmasına benzer şekilde, Bitcoin de benzer eleştiriler aldı. Gerçekte, Bitcoin’in şu anki benimseme oranı 1998’deki interneti geride bırakıyor ve şimdi milyonlarca insan Bitcoin’e sahip haldeler.

2021’de El Salvador, Bitcoin’i yasal bir ihale haline getiren dünyadaki ilk ülke oldu; Paraguay ve diğer ülkeler de aynı şeyi yapmaya çalışıyor. El Salvador ayrıca hazinesinde Bitcoin bulunan ilk ve tek ülkedir. 2022’nin başlarında El Salvador’da 1.800 bitcoin var. Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, satın almalarını Twitter’da duyurmaktan çekinmedi.

Geleneksel finans dünyası, Bitcoin’in sorun yaşama potansiyelini fark ettiğinden, ya kripto para birimlerini benimsememeyi ya da ilgisizlikle kalmayı seçti. Bitcoin’e yatırım yapma konusundaki kişisel karar, risk iştahınıza ve insanlığın geleceğine bakış açınıza bağlıdır. Örneğin Rusya, ABD dolarına olan bağımlılıklarını azaltmak için kripto para birimleri tercih edeceklerini belirtti. Bu da neden bitcoin kullanılmalı sorusuna güzel bir cevap olarak karşımıza çıkmaktadır. Bitcoin, ABD Dolarını büyük ölçüde sarsma potansiyeline sahip ve bu nokta göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür.

Geleneksel bir yatırımcının Bitcoin almak istemesinin ana nedeni, enflasyona ve potansiyel olarak fiyat tabanlı ekonominin çöküşüne karşı korunmak. Bitcoin’in oynaklığı, yatırımcıları endişelendiriyor, ancak kurumlar ve hükümetler piyasaya uzun vadeli ilgiyle girdikçe oynaklığın gittikçe azalması bekleniyor.

Yorum (Yok)

Yorum yaz