200 TL’ye döviz vergisinden kurtulmanın yolunu buldular!

Bunlardan birisi de ihracatçı birlikleri. Bu şirketler, ihracat yapmamalarına rağmen ihracatçı birliklerine kayıt olarak, döviz süreçlerinde vergi ödemiyor.

Kambiyo süreçlerindeki Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) orantısı binde 2'den yüzde 1'e artırılırken, kimi süreçler bu vergiden muaf tutuldu.

Bankaların yaptığı çeşitli kambiyo satışları, birtakım döviz kredisi süreçleri, sanayi sicil dokümanına haiz işletmeler ile ihracatçı birliklerine üye olan ihracatçılara yapılan kambiyo satışlarında BSMV sıfır nispetinde uygulanıyor.

İhracatçı birliklerine, şimdi ihracat yapmasa bile şirketler üye olabiliyor. Bu açık noktanın iş yerküresinde yavaş yavaş yayılmaya başladığı ve ihracatçı birliklerinde üyelik yoğunluğu oluştuğu belirtiliyor.

200 TL İLE KAYIT

İhracatçı birliklerine kayıt sırasında şirketlerin ihracat yapıp yapmadığına bakılmıyor. Giriş aidatı olarak yalnızca 200 TL ödeyen işletmeler, vergi mükellefiyet yazısı, nüfus cüzdanı fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, taahhütname ve ticaret sicil gazetesi fotokopisi ile birliklere üye olabiliyor. Bu sayede işletmeler, yalnızca 200 TL karşılığında binlerce dolar vergi ödemekten kurtuluyor. Üyelik kaydının tamamlanmasından sonra ise her yıl için yalnızca 100 TL üyelik aidatı ödeniyor.

İş yerküresi dertli

Döviz vergisinin artmasıyla maliyetlerinin yükseldiğini söyleyen iş kişileri, yaptıkları açıklamada, farklı yollar aramak zorunda kaldıklarını tabir etti.

Bununla birlikte sahiden ihracat yapan şirketler de, vergi ödememek için ihracatçı birliklerine kayıt yapılmasından rahatsızlık duyduklarını vurguladı. Kimi ihracatçılar, dövizle alakası olmayan kişi ve şirketlerin de bu yolu istenilmeyen hedefli kullandığını kaydetti.

Taylan Büyükşahin/Sözcü

Yorum (Yok)

Yorum yaz